Saint Paul Kuyusu, Tarsus

0
567

Mersin, yüzyılla boyunca iklimi, bereketli topraklara sahip olması ve deniz ulaşımı için çok ideal bir noktada bulunması sayesinde birçok medeniyet tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Mersin’in medeniyetler tarafından bu kadar önemli bir noktada bulunması günümüze birçok önemli tarihi eserlerin kalmasını sağlamıştır. Tarsus’ta bulunan Saint Paul Kuyusu da Mersin’in tarihi zenginliklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Saint Paul Kuyusu

Tarsus’un Kızılmurat Mahallesi’nde bulunan Saint Paul Kuyusu, Aziz Pavlus’un evinin olduğu rivayet edilen bir avlunun içinde bulunmaktadır. Aziz Pavlus İncil’de “müjdeleyici” olarak belirtildiği için Aziz Pavlus’un evinin bulunduğu avlu ve içindeki kuyu Hristiyanlar tarafından önemli ve kutsal bir mekan olarak kabul edilmektedir.

Saint Paul Kuyusu

Hristiyanlar için oldukça önemli bir şehir olan Mersin’den geçen Hristiyanların yolculukları sırasında bu avluya uğrayarak dua ettikleri ve kuyudan su içtikleri rivayet edilmektedir. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne alınması da gündemde olan Saint Paul Kuyusu, bölgenin önemli inanç noktalarından biri olduğu için tanıtımının ve gerekli düzenlemelerin yapılması ile her yıl binlerde Hristiyan tarafından ziyaret edileceği tahmin edilmektedir.

Kuyu, Hristiyanlar tarafından kutsal kabul edilen bir yer

Aziz Pavlus’un evinin olduğuna inanılan avlu içinde yapılan kazılarda bölgede yaşamış olan Hristiyanların inançlarına dair önemli ipuçlarına rastlanmıştır. Bu kazılarda ortaya çıkarılan Saint Paul Kuyusu da bunlardan birisidir. Her mevsim suyla dolu olan kuyunun derinliği 38 metre ağız genişliği ise 1 metreden biraz fazladır. Silindir şeklinde bir ağız yapısına sahip olan su çukurunun kuyu kısmı ise kare biçimindedir.

Saint Paul Kuyusu Ziyaret Bilgileri

Haftanın her günü açık olan Saint Paul Kuyusu, 5 TL ücret karşılığında ziyaret edilebiliyor. Müze kartınız varsa yılda iki defa bu özel yeri ücret ödemeden ziyaret etmek mümkün. Avlu ve kuyu 15 Nisan ile 2 Ekim tarihleri arasında 08.00-19.00 saatlerinde; 3 Ekim- 14 Nisan tarihlerinde ise 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Saint Paul Kuyusu’na Nasıl Gidilir?

Tarsus’un Kızılmurat Mahallesi’nde Cumhuriyet Meydanı’na sadece 300 metre mesafede bulunan Saint Paul Kuyusu’na araç kiralayarak ya da özel aracınızla çok olay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Oldukça kolay ve merkezi bir noktada bulunduğu için kuyuyu bulmakta pek zorlanmıyorsunuz. Yol tarifi için haritadan faydalanabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.