Saint Paul Kilisesi, Tarsus

0
1892

Hristiyanlar için geçmişte oldukça önemli bir yere sahip olan Mersin’in Tarsus ilçesinde Hristiyanlara ait birçok önemli ibadet noktasına ait kalıntılara rastlanmasına şaşmamak gerek. Tarsus’ta bulunan Saint Paul Kilisesi de Hristiyanlar için oldukça önemli noktalardan biri olarak kabul edilmektedir.

Saint Paul Kilisesi

12. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Saint Paul Kilisesi, Ortodoks-Arap Rum Cemaati tarafından kapsamlı bir tamirattan geçirilerek ibadet edilen önemli bir mekan olarak kullanılmıştır. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi‘ne alınan kilise son olarak 1997-2001 yılları arasında restore edilerek müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Kilise, 2001 yılından itibaren müze olarak hizmet vermeye başlamıştır

Hristiyanlar tarafından kutsal bir mekan olarak kabul edilen kilisede 1992-1993 yılları arasında düzenlenen “Aziz Paul Sempozyumu ve Ayini” de kilisenin Hristiyanlar tarafından ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor.

Saint Paul Kilisesi avlusu

Kiliseye batı cephesinde bulunan oldukça süslü bir kapıdan giriş yapılıyor. Üç nefli inşa edilen kilise dikdörtgen bir yapıya sahiptir. Binanın tavanın Hz. İsa başta olmak üzere Hristiyanlar için önemli birçok sembolün fresklerini görmek mümkün. Kilisenin kuzey doğu tarafında ise bir çan kulesi bulunmaktadır.

Kilisenin tavanında Hristiyanlık için önemli kişilerin freskleri bulunuyor

Müzeyi ziyarete gelen Hristiyanlar aynı zamanda ayinlerini de burada gerçekleştirebilmektedir. Hristiyan olmayanlar için ayinleri izlemek ise farklı bir deneyim olmaktadır.

Aziz Paulus Kimdir?

M.S. 3. yüzyılda Tarsus’ta doğan Aziz Paulus, Hristiyanlık dininde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kudüs’e giderek İsa’yla karşılaştığı rivayet edilen Aziz Paulus, Hristiyanlığın Anadolu’ya ve Avrupa’ya yayılmasında en büyük pay sahibi olan kişilerden biri olarak kabul edilmektedir.

Aziz Paulus, Hristiyanlığın yayılmasında büyük pay sahibi olmuştur

Tarsus’ta misyonerlik çalışması yapan Aziz Paulus birçok kişinin Hristiyan olmasını sağlamıştır. Tarsus’ta doğmuş olması ve bölgede Hristiyanlığı yaymak için verdiği mücadelelerden dolayı Tarsus’ta Aziz Paulus’a adanmış ve onun adını taşıyan birçok Hristiyanlığa dair dini yerlerin olduğu görülmektedir. Vermiş olduğu bu mücadeleler nedeniyle Hristiyan dünyası için Aziz Paulus çok özel bir kişi olarak kabul edilmektedir.

Saint Paul Anıt Müzesi Ziyaret Bilgileri

Müzeyi pazartesi günleri hariç her gün ziyaret etmeniz mümkün. Müze kartla senede iki defa ücretsiz gezmenin mümkün olduğu müzeyi, eğer müze kartınız yoksa 5 TL karşılığında ziyaret edebilirsiniz. Saint Paul Anıt Müzesi’ni 15 Nisan ile 2 Ekim tarihleri arasında 08.00-19.00 saatlerinde gezmeniz mümkün. Kış dönemi uygulamasında ise 3 Ekim- 14 Nisan tarihlerinde 08.00-17.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edilebilirsiniz.

Saint Paul Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?

Saint Paul Kilisesi, Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunmaktadır. Toplu taşıma araçlarıyla veya özel araçlarla kilisenin bulunduğu yere gitmek mümkün. Düzenlenen Mersin turlarıyla da bu önemli ibadet noktasını ziyaret edebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.