Ruanda’da Ne Yenir? | 16 Yöresel Ruanda Yemeği

0
89
Ruanda yemekleri
"Ruanda'da Ne Yenir?" sorusunun cevapları yazımızda...

“Ruanda’da ne yenir?” sorusuna ülkenin yöresel yemeklerinden tutun da Asya, Ortadoğu ve Hint mutfağına kadar çok geniş bir yelpazeden cevap bulabilirsiniz. Listemizi incelediğinizde ülkede en sevilen yemeklere dair bilgilere ve fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

Ruanda’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Listemize geçmeden önce ülkedeki yeme kültürü ile ilgili birkaç tüyoyu sizinle paylaşalım. Öncelik Ruanda’da patates, pirinç, mısır, manyok gibi nişasta bakımından zengin gıdalar yemeklerin temel maddesini oluşturmaktadır. Bezelye, Fasulye gibi bakliyat ürünleri de Ruanda mutfaklarında en çok pişirilen yiyecekler arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra başta keçi eti olmak üzere (şehirde bolca göreceğiniz canlı keçiler de olacak) tavuk ve balık eti yaygın olarak tüketilmektedir.

Şimdi artık Ruanda’da ne yenir? sorusunun cevaplarını sıralayabiliriz;

1. Brochette

Brochette
Brochette

Şişe bir şeylere dizerek hazırlanan yemekler özellikle Asya ve Ortadoğu ülkelerinde çok yaygın bir gelenek. Geleneksel Ruanda yemekleri listemizde de ilk sırayı ülkenin en sevilen yemeğine, brochette’ye ayırdık. Brochette çoğunlukla keçi ya da tavukla yapılmaktadır. Şişte balık görürseniz de şaşırmayın.

2. Mandazi

Mandazi
Mandazi

Hamur işleriyle aranız nasıl? Bu soruya “evet” şeklinde cevap veriyorsanız mandazi sizin için Ruanda mutfağı içinde en sevilen şeylerden biri olacaktır. Ruanda’nın en bilinen geleneksel kahvaltılıklarından olan bu hamur işi görüntü itibariyle donuta benziyor ve ülke genelinde sevilerek tüketiliyor. Yanına güzel bir kahve aldığınızda bu atıştırmalık çok daha doyumsuz bir lezzete dönüşebiliyor.

3. Ugali

Ugali
Ugali

Afrika ülkelerinde yemeklerin vazgeçilmez unsurlarından biri olan ugali için nişastadan yapılmış bir lapa diyebiliriz. Ugali tıpkı ülkemizde her yemeğin yanında servis edilen pilav gibi bolca tüketiliyor.

4. Acı Biber Sosu

Pili Pili
Pili Pili

Pili pili ismi verilen bu acı sos da Ruanda yemek kültürü içinde önemli bir yere sahip olan bir sos. Bu sos özellikle et yemeklerinin yanında masada siz istemeseniz de konuveriyor.

5. Şeker Kamışı

Şeker Kamışı
Şeker kamışı kemirmek farklı bir deneyim olabilir.

Şeker kamışı kemiren bir çocuk görüyorsanız orası Ruanda toprakları olabilir. Başta çocuklar olmak üzere Ruandalılar şeker kamışını çiğneyerek içindeki özüne ulaşmakta ve bu şekerli tadın keyfini sonuna kadar sürmektedir.

6. Yer Fıstığı Sosu

Yer Fıstığı Sosu
Yer Fıstığı Sosu

Ruanda halkı yer fıstığını çok fazla seviyor ve taze yer fıstıklarından yapılan soslar da ülkede çok fazla tüketiliyor. Bu sos ekmek üzerine sürülerek yendiği gibi et, balık, tavuk gibi et yemeklerinin yanında da servis edilebilmektedir.

7. Balık

Seafood
Deniz Ürünleri ülkede önemli bir yere sahip

Ruanda Kivu Gölü kıyısında bulunmaktadır. Su havzalarına yakın olması Ruanda’yı taze balık konusunda da zengin bir konuma getirmektedir. Kivu Gölü’nden çıkarılan tilapia balığı en sevilen balık türlerinden biridir. Özellikle ızgarada pişirilen taze balıklar sizi “Ruanda’da ne yenir?” kaygından kurtarmayı başarıyor. Bazı restoranlar bu lezzetli balıkları yağda kızartarak da sunabilmektedir. Tercihinizi yapın 🙂

8. Chapati

Chapati
Chapati

Bir tür Hint ekmeği olan chapati Ruanda (Rwanda) topraklarında da çok tutulan bir ekmek türü. Bu geleneksel Hint ekmeği genellikle restoranlarda yemeklerin yanında servis edilmektedir ancak kimi zaman içeceklerin yanında atıştırmalık olarak da tercih edilebilmektedir.

9. Samosa

Samosa
Samosa

Hamur işleri ile Ruanda’da çok fazla karşılaşacaksınız. Bunlardan biri olan samosa da ülkede oldukça popüler. Bu üçgen şeklindeki böreklerin içinde bol baharatlı sığır eti bulunuyor. Her ne kadar atıştırmalık olsa da samosanın bir öğün olarak da değerlendirilebileceğini söylemeliyiz.

10. Matoke

Matoke
Matoke

Henüz olgunlaşmamış yeşil muzla yapılan ve içine patates de eklenerek hazırlanan püremsi ve yemesi yumuşak bir yemek olan matoke Ruanda yöresel yemekleri arasında gösterebileceğimiz bir yemek.

11. Urwangwa

Urwangwa
Urwangwa

Yöresel bir alkollü içki olan urwangwa şehirdeki marketlerde raflarda bulabileceğiniz muzdan yapılan bir şarap türü. Bölgeye has bir içki içmek isteyenlerin için bu içkinin denenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

12. Tropikal Meyveler

Tropikal meyveler
Tropikal meyveler

Daha önce Kigali’de ne yenir? Ne içilir? başlıklı yazımızda da bu maddeye yer vermiştik. Ruanda c vitamini yönünden zengin tropikal meyvelerin bolca yetiştiği bir yer. Bu meyveleri marketlerden ya da pazarlardan satı alarak denemenizi öneriyoruz. Meyvelerden hazırlanan ferahlatıcı meyve suları da mutlaka içilmesi gereken içeceklerden.

13. Bira

Mutzig
Mutzig ülkede en çok tercih edilen biralardan biri

Mutzig ve Primus ülkedeki en fazla tercih edilen bira markaları. Eğer bira içmeyi düşünüyorsanız bu iki markayı denemenizi öneriyoruz. Bu arada şehirdeki biraların çoğunlukla ev yapımı olduğunu ve arpadan değil muzdan yapıldığını da belirtelim.

14. Ruanda Kahvesi

Rwanda Kahvesi
Rwanda Kahvesi

Ruanda kahvesi sizi kendinize getirecek ve içimi kolay olan bir içecek. Bu lezzet ülkenin yurt dışına da ihraç ettiği bir kahve türü ve Bourbon cinsinden. Müdavimi olacağınız bu lezzeti mutlaka tatmalı ve ülkeden ayrılmadan önce sevdikleriniz için de hediye olarak satın almalısınız.

15. Muz Kızartması

Kızarmış Muz
Kızarmış Muz

Muz kızartması hem Ruanda mutfağı hem de Afrika mutfağı için en temel ve farklı yiyeceklerin başında gelmektedir. Bizce güzel bir lezzet ancak gene de kendiniz deneyerek bir fikir edinirseniz daha iyi olacaktır diye düşünüyoruz.

16. Nyama Choma

Nyama Choma
Nyama Choma

Izgarada hazırlanan keçi ve tavuk eti Ruanda genelinde restoranların menülerinin vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. Et seven Türk ziyaretçiler için bu lezzetin “Ruanda’da ne yenir?” sorusunun tam olarak cevabı olduğunu söylemeliyiz.

Şimdilik “Ruanda’da ne yenir?” listemiz burada bitiyor 🙂 Eğer Ruanda ile ilgili bütün yazılarımıza ulaşmak isterseniz Ruanda gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilir, yazılarımıza yorum bırakabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.