Romanya’nın 10 Harikası

0
1625

Gizli kalmış güzelliklerin ülkesi Romanya; özgün duruşu, ilginç yapıları, müzeleri, geleneksel mutfağı ve güzelliğiyle adeta sizi kendisine hayran bırakacak niteliklere sahip. Biz de her yeri görülmeye değer olsa da Romanya’nın beğeneceğinizi ve ziyaret ederseniz, gidilecek yerler listenize alacağınızı düşündüğümüz 10 noktasını seçtik. Listenin ilk sırasında;

1-Lacul Ochiul Beiului

Bu göl el değmemiş, tamamen koruma altında olan, masmavi rengiyle hayranlık uyandıran bir göl. Gölün en önemli özelliği, -40 derecede bile donmaması ve sürekli bahar sularıyla besleniyor olması.

2-Comana Milli ParkıBükreş’e yakın devasa bir milli park olan Comana, içinde binlerce kuş ve bitki türünü barındırıyor. Ayrıca parkın içinde adrenalin severler için bir de macera parkı adında bir alan da bulunuyor.

3-Kırmızı GölGöl, 1837’de Hasmasu Mare dağında ortaya çıkmış ve en büyük dağ gölü olma özelliğini taşıyor. Adını gölü sulayan demir ve hidroksit deposu nehirden alıyor. Ayrıca gölün yuttuğu ağaçlar göle karanlık ve gizemli bir hava katıyor.

4-Fagaras Kalesi

Avrupa’nın günümüze kadar en iyi korunmuş kaleleri içinde yer alan kale, Brasov’un Fagaras kasabasında yer alıyor. Kale 1310’da inşa edilmiş ve daha sonraki yüzyıllarda Romen prenslerinin konaklama yeri haline gelmiştir.

5-Corvinilor KalesiGotik mimarinin en iyi örnekleri arasında gösterilen, Romanya’nın en görkemli kalesidir Corvinilor. Romanya’nın 7 harikasından biri olan kale aynı zamanda Avrupa’nın en büyük kalelerinden de biridir.

6-Cacica Tuz MadeniSuceava bölgesinde yer alan tuz madeni, maden odaları işçilerinin elleriyle kazınmıştır. Madenin içinde Ortodoks ve Katolikler için dua odaları bulunmasının yanı sıra tuz sahili ve yapay bir göl de bulunuyor.

7-Vidra Gölü  Sibiu ile Ramnicu Valcea şehirlerinin ortasında, Capatanii dağlarının arasında yer alan Vidra Gölü, yapay bir göl olsa da etrafını saran ağaçlar sayesinde yapay görüntüsünden kurtuluyor ve ziyaretçilerini muhteşem bir görüntüyle başbaşa bırakıyor.

8-Ayı MağarasıAyı mağarası; Apuseni dağlarının tepesinde ve Bihor bölgesinin Chiscau şehrinde bulunuyor. İçinde ayı fosilinin bulunması mağarayı diğer mağaralardan farklı kılıyor. Fosillerin yüzyıllar önce mağarada yaşayan ayılardan kaldığı tahmin ediliyor ve bu fosiller mağaranın turizme açılmasındaki başlıca sebepler arasında yer alıyor.

9-Mutlu MezarlıkMaramures şehrinin Sapanta köyünde bulunan bu mezarlık gördüğünüz bütün mezarlıklardan çok farklı. Mutlu mezarlık, ilk kez ressam Stan Loan Patras tarafından bir mezar taşının boyanmasıyla gelenek haline gelmiş ve rengarenk taşlarla dolmuştur. Mezarlık turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

10-Buharlı Tren YolculuğuBuharlı trenler günümüzde tercih edilmese de Romanya’da turistik amaçlarla kullanılan hala birkaç tane buharlı tren bulunuyor. Bu trenlerle Viseul de Sus köyünden yola çıkarak; dağların, tepelerin, çimenlerin ve çobanların olduğu doğa ile iç içe olan yollardan geçerek komşu köyleri ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
111

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.