Ana sayfa » Ulkeler » Asya » Laos » Phonsavan Kasabası, Laos

Phonsavan Kasabası, Laos

0
1014

Xieng Khouang eyaletinin başkenti olan Phonsavan Kasabası’nın geçmişi 1970’li yılların sonlarına dayanıyor.

II. Indochine Savaşı esnasında tahrip olan başkentin yerini alan Phonsavan Kasabası, özellikle gizemini hala koruyan küplerin bulunduğu ovasıyla meraklı gezginlerin Laos‘a geldiklerinde uğramayı tercih ettikleri yerlerden biri.

Phonsavan Kasabası

Phonsavan Kasabası, standart bir ziyaretçi için çok fazla şey vadetmeyen ve turistik değeri çok fazla olmayan bir kasaba. Burada yapılabilecek çok fazla şey ve görülebilecek çok fazla yer bulunmuyor. Bu nedenle burayı daha çok dünyanın farklı yerlerini görmek isteyen gezginler tercih ediyor.

Phonsavan Kasabası, Laos

Phonsavan daha çok sakinlik ve huzur arayanlar için görülmesi gereken bir. Etrafta oynayan çocuklar, otlayan inekler ve buna benzer daha birçok şeyi bu kasabada görmek mümkün oluyor.

Kasaba huzur verici ortamıyla gezginleri kendisine çekiyor

Kasaba, Laos’un dahil olmadığı ancak düşen bombalardan oldukça fazla nasibini aldığı yerlerden bir tanesi. Hatta kasabada bulunan bazı mekanlar savaşta atılan bombalardan esinlenilerek ve bu bombaları kullanarak kendisine ilgi çekici bir konsept oluşturmuş.

Kasabadaki cafeler bölgeye düşen bombalardan kendilerine farklı konseptler oluşturmuş

Kasabanın en ilgi çekici yerlerinden biri ise antik küplere ev sahipliği yapan Kavanozlar Ovası geliyor. Kasabayı ziyaret eden gezginler çoğunlukla bu ovayı gezmeyi tercih ediyor. Bu küplerle ilgili hala cevabı bulunamayan sorular için araştırmalar yapılıyor. Burada bulunan gizemli küplerin bir kısmının savaş esnasında atılan bombalar nedeniyle zarar görmesi ise üzüntü verici bir durum.

Kavanoz Ovası

Phonsavan Kasabası’na Nasıl Gidilir

Kasabaya Luang Prabang, Vientiane, Vang Vieng gibi yerlerden otobüsle gelmek mümkün olabilmektedir. Gezgin ziyaretçiler genellikle bu şehirlerden otobüs tercihini kullanarak bu kasabayı ziyaret etmeyi tercih ediyor.

Phonsavan Kasabası’na ülkemizden gitmek için Xieng Khouang Havalimanı kullanılıyor. Ülkemizde Türk Hava Yolları başta olmak üzere çeşitli firmaların gerçekleştirmiş olduğu aktarmalı uçuşlarla biraz uzun bir yolculuğun ardından kasabaya ulaşmak mümkün. Uygun uçak bileti seçeneklerimiz için sitemize ziyaret etmeyi unutmayın. Hem ucuza hem de 9 taksitle biletinizi almanın keyfini yaşayın.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.