Petra by Night

Gün boyu turların düzenlendiği Petra Antik Şehri, bir de akşamın alaca karanlığı çökünce farklı bir görüntü ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Şehir 1800 adet kocaman mum ile aydınlatıldığında pembe bir görünüm kazanıyor. Bu görüntü bile şehre hayran kalmak için yeterli bir sebep olarak karşıma çıkmıştı. Petra Antik Kenti’nin güzellikleri her saatte de değişken bir güzellik ile karşıma çıkarken, fotoğraf makinemin flaşları da durmadan patlıyordu. Tabi bunu sadece ben değil, benimle aynı zamanda kenti ziyaret eden tüm turistlerde vardı.

Petra by Night

The Siq alanında gece yürüyüşü yapmak gerçekten de gündüzden çok daha güzel. Tabi buralarda yürürken bir de 2000 yıl öncesini de düşünüyorsunuz. İnsanlar Petra’ya ulaşmak için gece gündüz demeden buralardan geçmek zorunda kalıyorlar. Serin hava biraz üşütmüştü doğrusu ancak bunca güzelliği bırakıp otelime çekilsem herhalde hayatımın en büyük ıstırabını yaşayacaktım. Bu nedenle şehrin gece görünümünü detaylı bir şekilde incelemeye kararlıydım.

Petra by Night

Gündüz boyunca, rehberlerin verdiği bilgiler eşliğinde az çok yolu biliyordum. Artık bu yolu, akşamın karanlığında da yürüyebilirdim. The Siq alanından geçtim ve nihayet Petra’nın 1500 mum ışığıyla aydınlatılan muazzam görünümüne çok yakındım. Doğrusu biraz korkutucu gibi geldi başlarda. Gündüzün yoğun kalabalığına karşın sessiz ve sakin olan Petra, adeta bir korku şehrini andırıyordu. Ancak güzelliğinin göz kamaştırıcı olması da bırakıp geri dönmemi engelliyordu.

Petra by Night

Dünya Mirasları Listesi (UNESCO) kayıtlı olan Petra, görülmeye değer yönler, incelenmeye değer tarihi ile turizm dünyasını en çok keşfe çıktıkları yerlerden biridir. Hayatım boyunca bu kadar güzel bir gezi yaptığımı hatırlamıyorum.

Petra by Night

Dünya genelinde çok sayıda ülkeye gitme fırsatım oldu. Tarihi anlamda değerli olan yerlerde inceleme şansını yakaladım.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.