Pavellons Güell, Antoni Gaudi tarafından İslam mimarisinden etkilendiği dönemlerde 1884-1887 yıllarında yapılmıştır.

Çiftlik, Pavellons Güell Malikanesi olarak Finca Güell ve ailesinin isteği üzerine yazlık ev olarak kullanılmak amacıyla yapılmıştır.

Pavellons Güell
Pavellons Güell

Dönemin zenginlerinden Finca Güell, o zamanlar Barselona’ya bağlı olmayan ve zenginlerin malikane yaptırdığı bir yer olan Les Corts’ta bir çiftlik satın almıştır. Joan Martorell tarafından yapılan çiftliğin restorasyon işlerinde görevlendirilen Antoni Gaudi kendi tarzını yansıtarak çiftliğin kapılarını ve ahırını yapmıştır.

Özellikle binanın bu bölümlerinde renkli ve farklı şekillere sahip tuğla ve ferforje işçiliği, giriş kapısındaki ejderha figürü gibi detaylar dikkat çekmektedir. Gaudi’nin tasarladığı çiftliğin ahırı günümüzde üniversitenin tarihsel mimari bölümü tarafından kullanılmaktadır. Çiftliğin olduğu arazide gerçekleştirilen rehberli turlarda bu ahır da ziyaretçilerin görebileceği yerler arasında bulunmaktadır.

Pavellons Güell
Çiftliğin Gaudi tarafından tasarlanmış giriş kapısı büyük ilgi görmektedir

Pavellons Güell’i ziyaret ettiğinizde civarda bulunan Nou Camp Stadyumu’nu, Parc de Carvantes’i, Parc de Pedralbes’i, Palau Reial de Pedralbes’i ve Monestir de Pedralbes’i de ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

1- Pavellons Güell Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Avinguda de Pedralbes 7, Barselona
  • UlaşımL3 metro hattını kullandığınız takdirde “Palau Reial” durağında inerek Güell Köşkü’ne ulaşabilirsiniz. Barselona hop on hop off otobüsleri ile gitmek isterseniz de metro durağıyla aynı isimdeki durakta inmeniz gerekmektedir. Belediye otobüsü ile gitmek isteyenler ise 7, 33, 63, 67, 75, 78, H6, L14, L79, L97  no’lu hatları değerlendirebilir.
  • Ziyaret Saatleri: 10:00-16:00 saatleri arasında gerçekleştirilen rehberli turlarla Pavellons Güell ziyaret edilebilmektedir.
  • Giriş Ücreti: Yetişkinler için 5€, 18 yaş altındaki öğrenciler ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için 2,5€ ücret alınmaktadır. 6 yaşın altındakilerden ise ücret talep edilmemektedir.

Barselona gezisini çok daha eğlenceli hale getirmek isterseniz Gaudi’nin parmak izlerini taşıyan Pavellons Güell mutlaka Barselona gezilecek yerler listenizdeki yerini almalı!

Gaudi’nin muhteşem mimari dehasını görmeniz Barselona’daki daha pek çok yapıyı ziyaret etmeniz gerekiyor. Bu nedenle listenizi oluştururken başta Sagrada Familia Bazilikası olmak üzere Palau Güell, Casa Batllo, Casa Mila gibi yapıları da göz ardı etmemenizi öneriyoruz. Şimdiden unutamayacağınız bir tatil geçirmenizi dileriz 🙂

Yazı ile ilgili fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.