Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

0
54

Herkesin ülke sınırlarından çıkıp farklı ülkeleri gezme, yeni yerler görme ve dünyayı keşfetme merakı vardır. Yurt dışına çıkmak istiyorsunuz ama kafanızda ‘’Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? ‘’, ‘’Pasaport İçin Gerekli Evranlar Nelerdir? ‘’ gibi cevabını bulamadığınız sorular varsa hepsini yazımızda cevaplıyoruz.

1-Pasaport Nedir?

pasaport başvurusu

Öncelikle yurtdışına çıkmanız için gerekli olan yegâne ihtiyacınız pasaportunuzun olmasıdır. Pasaport; yurtdışı seyahatlerinizde kimlik işlevi gören, isim soyisim gibi kişisel bilgilerinizi, bağlı olduğunuz ülkeyi ve giriş-çıkış tarihlerinizin yazılı olduğu bilgi cüzdanıdır diyebiliriz. Tüm ülkeler tarafından istenen ve olmadan ülke dışına adım atamayacağınız pasaport almak, türlerine (yeşil pasaport, bordo pasaport gibi.) ve süresine göre değişiklik göstermektedir.

2-Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

pasaport başvurusu

Umuma mahsus yani bordo pasaport sahibi olmak için yapmanız gerekenler birkaç basit adımdan oluşmaktadır. Öncelikle söyleyelim ki pasaport alımıyla ilgili tüm işlemleri şahsen kendiniz halletmeniz gerekmektedir.

İlk olarak yapmanız gereken işlem Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü web sitesini veya 199’u arayarak müsait olan tarihlere pasaport başvurusu için randevunuzu almaktır. Randevu gününüz kadar hazırlamanız ve yanınıza almanız gereken evrakları aşağıdan inceleyebilirsiniz.

3-Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Nüfus Cüzdanı
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Eski pasaportunuz (eğer ki varsa)
 • Defter Ücreti Dekontu (Bankaya Ödenecek)
 • Harç Ücreti Dekontu (Bankaya Ödenecek)

Evraklarınızı hazırladıktan sonra pasaport randevu saatinizden en az 15 dakika önce Nüfus Müdürlüğü’nde olmanız önerilmektedir. Girişe bulunan numaratörlerden sıra aldıktan sonra eğer ki daha önce parmak izi taraması yaptırmadıysanız yaptırmanız, sonrasında topladığınız evrakları yetkili birime teslim etmeniz yeterlidir.

Fotoğraf ve belgeleriniz incelenip onaylandıktan sonra siz veya ikinci yetkili kişinin alabileceği pasaport kargonuz 1-3 iş günü arasında PTT kargo aracılığıyla adresinize ulaştırılacaktır. Bankadan ödeme yapmanız gereken pasaport harç ücretleri bilgisine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

4- 2019 Yılı Pasaport Harç Ücreti Ne Kadar?

pasaport başvurusu

Yukarıdaki tabloda gördüğünüz gibi pasaport harç ücretleri, seçeceğiniz pasaport süresine göre değişiklik göstermektedir. En az seçebileceğiniz süre 6 ay olurken, en fazla 10 yıl için ödeme yapabiliyorsunuz. Fazla seyahat etme veya ileri zamanlı planlarınız varsa 6 aylık ya da 1 yıllık tercih etmek yerine daha uzun süreleri kapsayan pasaport için başvuru yapmanız uzun vadede sizi daha karlı çıkartacaktır. Pasaport harcı ve defter ücretlerini; anlaşmalı bankalardan, vergi dairesi online web sitesinden veya PTT şubelerinden ödeyebilirsiniz. Yapacağınız tüm ödemelerin makbuz veya dekontunu almayı unutmamalısınız!

**Pasaport Harcı Ödenebilecek Bankalar; Akbank, Aktifbank, Albaraka Türk Katılım,Arap Türk Bankası,Burganbank,FinansBank,Anadolubank,Denizbank,FibaBanka,Şekerbank,Ziraat Bankası,HSBC,Halk Bankası, İş Bankası,Vakıfbank,Yapı Kredi Bankası,Odea Bank,Kuveyt Türk Katılım Bnakası,Garanti Bankası’dır.

**Pasaport Harcını İnternetten Online Ödemek İçin; Defter ve harç bedelini online ödemek için web sitesine tıklayarak, sol altta bulunan ‘’Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme’’ kısmından güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

5-Yeşil Pasaport Nedir? 

pasaport başvurusu

Yukarıda anlattığımız işlemler tüm pasaport tipleri için istenmektedir ancak farklı bir pasaport türü için başvuru yapmak isterseniz ek olarak istenecek belgeler bulunmaktadır. Bordo Pasaport (Umuma Mahsus) sonrasında en yaygın olarak kullanılan Yeşil Pasaport (Hususi) hakkında daha detaylı bilgi verelim.

Yeşil Pasaport; Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında kamuda çalışan, kadrolu memurların alabilecekleri en fazla 5 yıl süreyle verilen bir pasaport türüdür. Pasaport harç ücretinden muaf olan yeşil pasaport türü sahipleri yeşil pasaporta vize istemeyen 160 ülkeye sadece pasaportunu göstererek giriş yapabiliyor. Hem harç ücreti hem de vize ücretlerini ödememesi sebebiyle oldukça avantajlı olan bu vize türünden belirttiğimiz gibi memurlar, belirli dereceye sahip kadrolu çalışanlar ve kişinin ailesi faydalanabiliyor.

*Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkelerin listesini incelemek için…

6-Yeşil Pasaport Nasıl Alınır? Yeşil Pasaport İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeşil Pasaport çıkartmak yapmanız gereken işlemler Bordo Pasaport işlemleriyle benzerdir. Alo 199 veya Nüfus Müdürlüğü’nün web sitesinden randevu aldıktan sonra aşağıda belirtilen evrakları toplamanız ve yetkililere teslim etmeniz yeterlidir. Geri kalan prosedür Bordo Pasaport işlemleriyle aynı şekilde işleyecektir.

7-Yeşil Pasaport İçin Gerekli Belgeler 2019 Yılı

 • Nüfus Cüzdanı
 • Varsa Eski Pasaportunuz
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Defter Harcı Ödeme Dekontu (Bankadan veya web sitesinden ödenebilir.)
 • Matbu Talep Formu (Çalışılan kurumun yetkisi tarafından onaylanmış, damgalı resmî belge)

8-Aile Fertleri Yeşil Pasaporttan Nasıl Faydalanır?

pasaport başvurusu

Yeşil Pasaport sahipleri dilerse; eşini,18 yaşını doldurmamış çocuklarını ve 25 yaş altında eğitimine devam eden evli olmayan çocuklarını ve bakmakla yükümlü oldukları engelli çocuklarını (yaş sınırlaması yok) yeşil pasaporttan faydalanabilir. Kişinin eşi için herhangi bir sınırlama ve şart bulunmamakla beraber 18 yaşından büyük çocukların yeşil pasaporttan yararlanması için aşağıdaki şartlar aranmaktadır.

 • 25 yaşından küçük olmak,
 • Öğrenimine devam ediyor olmak,
 • SGK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı’na bağlı herhangi bir ödemesi olmaması,
 • Çalışmıyor olması,
 • Bekar olması.

Bu şartlara uyan 25 yaş altındaki kız veya erkek çocuklarınızın 60 gün içerisinde E-Devlet üzerinden alınmış sigorta döküm belgesi ve öğrenci belgesini beyan ederek yeşil pasaporttan faydalanmasını sağlayabilirsiniz.Evli veya çalışan 25 yaş altı kişiler öğrenci pasaportu için başvuru yapmayı tercih edebilirler.

***Öğrenci pasaportu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız…

Pasaport başvurusu yapmak,başvurunuzun durumunu sorgulamak ve daha fazlası için Nüfus Müdürlüğü web sitesinden destek alabilirsiniz.

Başvuru öncesi veya sonrası hakkında merak ettiğiniz her şeyi ALO 199‘u arayarak öğrenebilirsiniz.

Eksik gördüğünüz noktalarda bize yardımcı olabilir veya merak ettiğiniz farklı konular hakkında sorularınızı yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.