Paşabağ Vadisi, Avanos, Kapadokya

0
1393

Kapadokya Bölgesi’nde meşhur mantar biçiminde bulunan peribacaları oluşumlarının en güzel gözlendiği bölgelerinden biri olan Paşabağ Vadisi, bölgeye gelen turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. 

Yıllar önce bölgede bulunan rahip ve keşişler tarafından inziva yeri olarak kullanılan bu yapılar günümüzde turistik bir bölge olarak hizmet vermektedir. Paşabağ Vadisi bu özelliği ile Rahipler Vadisi olarak da anılmaktadır. Aziz Simon‘un 15 yıl boyunca inzivada kaldığı söylenen şapel de gene Paşabağ Vadisi’nde yer almaktadır. İnzivaya çekilme yeri olarak değerlendirilen bölgede girişler fazla belli olmayacak şekilde arka taraftan yapılmış, böylece keşiş ve rahipler inziva esnasında gözden uzak kalmayı başarmıştır.

Paşabağ Vadisi, peribacalarını en güzel gözleyebileceğiniz yerlerin başında geliyor

Vadiye giriş için 10 TL ödemeniz gerekiyor. Aracınızdan indikten sonra vadiye doğru yol aldığınızda sizi geniş bir yürüyüş alanı ve etrafta hemen kendini gösteren peribacaları oluşumları karşılıyor. Bir an durup manzaranın ve huzurun keyfini çıkardıktan sonra vadiyi keşfe başlayabilirsiniz.

Vadide bulunan peri bacaları yıllar önce rahipler ve keşişler tarafından inziva yeri olarak kullanılmıştır

Vadinin içinde birçok şapel ve yerleşim yeri olarak kullanılmış olan peribacalarını inceleme fırsatı bulabiliyorsunuz. Gezi boyunca ortamdaki huzur hissi içinizden hiçbir zaman eksik olmuyor. Buna bir de kuş sesleri ve rüzgarın hafif uğultusu eklenince geçmişteki insanların neden burayı inziva için kullandığını anlıyorsunuz.

Tur programınıza Paşabağ Vadisi’ni mutlaka dahil etmelisiniz

Muhteşem manzaralar eşliğinde unutamayacağınız bu gezi esnasında etkileyici fotoğraf karelerine rastlamak da fotoğraf sanatıyla ilgilenen kişiler için bulunmaz bir fırsat oluyor. Peribacaları adeta birer biblo gibi ziyaretçilerine poz veriyor. Siz de bu güzel manzaranın fotoğrafını çekmeyi ihmal etmeyin. Dilerseniz yürüyüşünüz esnasında açılan hediyelik eşya sergilerinden sevdiklerinize ve kendinize hatıra ve hediyelikler de alabilirsiniz.

Paşabağ Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Paşabağ Vadisi, Nevşehir’e yaklaşık 30 km. mesafede bulunuyor. Avanos-Göreme istikametindeki yoldan Zelve istikametine saptığınızda kısa bir süre sonra bu muhteşem güzelliğe ulaşabiliyorsunuz. Kapadokya turlarının vazgeçilmez duraklarından biri olan bu vadiyi özel aracınızla veya araç kiralayarak da görme imkanına sahip olabilirsiniz. Haritadan faydalanarak yol tarifiyle Paşabağ Vadisi’ne çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.