1792 yılında İtalyan mühendis Domenico Bagutti tarafından tasarlanan Parc del Laberint d’Horta, Barselona’nın en özel parklarından biridir.

Parc del Laberint d’Horta, adını labirent şeklindeki selvi ağaçlarından almaktadır. Barselona’nın en eski parklarından biri olan Parc del Laberint d’Horta (Jardens del Laberint d’Horta) şehirdeki turistik noktaların biraz dışında kaldığı için burada sakin ama çok keyifli bir gün geçirebilir, ağaçlardan oluşmuş labirenttlerde kaybolmanın tadını çıkarabilir, şelalenin ve gölün kenarında çok güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Bu eğlenceli labirentler özellikle çocukla Barselona gezisi yapan aileler için oldukça güzel bir rota.

Parc del Laberint d'Horta
Parc del Laberint d’Horta

Collserola sırtlarında bulunan bu labirentli park, 18 yüzyıldan kalma bir neo-klasik bahçeye ve 19. yüzyıldan kalma romantik bahçeye ev sahipliği yapmaktadır. Bu keyifli ve tarihi bahçede çeşitli heykeller de bulunmaktadır.

Heykellerin bir kısmı çeşitli mitolojik figürlerden oluşmaktadır. Bahçenin ortasında ise Artemis ve Danae’ye adanmış iki küçük tapınak bulunmaktadır. Park 19. yüzyılda Arabesk tarzda dekore edilerek yeniden şekillendirilmiştir. Park, toplamda 57 hektarlık bir alanda bulunmaktadır.

Parc del Laberint d'Horta
Bitkilerden oluşan labirentte kaybolmanın keyfini çıkarın

Evet, park şehrin biraz dışında ancak metro veya otobüslerle buraya gelmek sizin için sorun olmasa gerek. Tavsiyemiz bu güzel parkı Barselona gezilecek yerler listenize dahil etmeniz ve bu güzel parkta 1,5-2 saat vakit geçirmeniz yönünde olacaktır.

1- Parc del Laberint d’Horta Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Passeig dels Castanyers, 1, 08035, Barselona
  • Ulaşım: Metro ile L3 hattını kullanarak “Mundet” durağından parka ulaşabilirsiniz. Metro durağı ile park arasında 500 metrelik bir yürüme mesafesi bulunmaktadır. Otobüsle gelmeyi düşünüyorsanız 27, 60, 73, 76, B19 no’lu otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.
  • Ziyaret Saatleri: Sabah 10:00’dan 19:00’a kadar ziyaret edilebilmektedir.
  • Giriş Ücreti: 2.23€ ücret talep edilmektedir. 5-14 yaş arası ziyaretçiler için 1,42€ ücret talep edilmektedir. 5 yaşın altındaki ziyaretçilerden ise ücret alınmamaktadır. 24 Eylül’de, çarşamba ve pazar günleri de ziyaretçilerden ücret alınmamaktadır.

Barselona’da parkları gezme planınız varsa Parc de la Ciutadella’yı da listenize eklemenizi öneriyoruz.

Barselona ile ilgili diğer yazılarımızı incelemek için Barselona gezi rehberi sayfamızı ziyaret ederek seyahatinizi daha kolay bir şekilde planlayabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.