Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?

0
1601

Pamukkale, ülkemizin en özel doğal güzelliklerinden biridir. Muhteşem doğal güzelliği ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başaran Pamukkale, her yıl binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. 

Bulunduğu bölgede yer altından çıkan termal karbonatlı suyun, yer yüzeyine çıkarak tepkimeye girmesi sonucu oluşan ve insanda adeta bir pamuk tarlasındaymış hissi uyandıran Pamukkale, ülkemizin mutlaka görülmesi gereken güzelliklerinin başında geliyor.

Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?

Pamukkale, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinin kesiştiği noktada Denizli il sınırları içinde bulunmaktadır. Pamukkale, Denizli merkezine yaklaşık 20 km. mesafede bulunmaktadır. Pamukkale’ye gidebilmek için Denizli’ye gelmeniz gerekli. Bunun için hava yolu, kara yolu veya demir yolu seçeneklerini tercih etmeniz mümkün.

Pamukkale Hava Yolu Ulaşımı

Pamukkale’ye her yıl binlerce ziyaretçi gelmektedir

Denizli’ye hava yolu ile gitmek isterseniz Denizli’ye 63 km. mesafede bulunan Çardak Havalimanı‘nı kullanmanız gerekiyor. Havaalanından hava yolu servisleriyle, taksiyle veya araç kiralayarak şehir merkezine ulaşarak oradan Pamukkale’ye geçmeniz mümkün. Hava yolunu kullandığınız taktirde İstanbul’dan direk uçuşlarla, diğer şehirlerden ise aktarmalı uçuşlarla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Pamukkale Kara Yolu Ulaşımı

Denizli’ye ülkemizin birçok şehrinden pek firmanın hemen her gün seferleri bulunmaktadır. Bu seferlere biletinizi satın alarak Denizli’ye gelmeniz mümkün. Otogardan şehir merkezine geldikten sonra şehir merkezinden kalkan minibüslere binerek Pamukkale’ye geçebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri, Denizli

Dilerseniz özel aracınızla da Denizli’ye kara yolu ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan geliyorsanız İzmit yolunu takip ederek Anadolu Otobanı’na girmeniz gerekiyor. Ardından Adapazarı-Bilecik yolundan devam ederek Eskişehir güzergahından devam etmeniz gerekiyor. Bursa-Kütahya yoluna girerek Afyon ve daha sonra Denizli istikametini takip ederek Denizli’ye ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuz hızınıza göre değişkenlik göstermekle beraber ortalama 8-10 saat arası sürecektir.

Pamukkale Demir Yolu Ulaşımı

Pamukkale demir yolu ulaşımı

Denizli’ye İstanbul, Ankara ve İzmir’en bulunan tren seferleriyle yaklaşık 12 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. Ardından Denizli’de bulunan tren garının hemen yanında bulunan otogardan Pamukkale minibüslerine binerek bu eşsiz doğal güzelliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Gerek iklimi, gerek ulaşımı bakımından oldukça avantajlı bir noktada bulunan Pamukkale yılın her mevsiminde ziyaret edebileceğiniz bir güzellik.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.