Oş'ta ne yenir? Ne içilir?

Oş mutfağında, Kırgızistan’ın birbirinden lezzetli yöresel yemeklerini deneme şansı bulabilirsiniz.

‘’ Oş’ta Ne Yenir , Ne İçilir?’’ başlıklı yazımızda kentte mutlaka denemeniz gereken yöresel lezzetleri derledik. Birlikte incelemeye ne dersiniz?

Oş’ta aç kalmayacağınıza eminiz. Kentte, Kırgızların yemek kültürünü yansıtan çok sayıda hamur işi ve et ağırlıklı yemek yapılıyor. Kentte yer alan hemen her restoran ve kafede bu lezzetlerin tadına bakabilmeniz de mümkün.

#1 Oş’ta Ne Yenir?

Listenin ilk sırasında;

1- Jöleli Tavuk

Jöleli Tavuk

Oş’u en ünlü yemeklerinden biri de Jöleli tavuk…Turistik bir seyehat planlıyor ve Oş’ta ne yenir sorusuna cevaplar arıyorsanız jöleli tavuğun tadına bakmanızı tavsiye ederiz

Haşlanmış tavuktan yapılan bu lezzetin en önemli özelliği yumuşacık pişen etin jöle ile karıştırılarak pişirilmesi. Kırgızların gelenekselleşmiş yemeklerinden biri olan bu lezzeti denemenizi tavsiye ederiz.

2- Beş Parmak

Oş'ta ne yenir
Beş Parmak…

Kuzu eti kullanılarak yapılan bu yemeğin adı Beş parmak.. İnce bir hamur hazırlanılarak yapılan bu yemek, Oş’ta ne yenir sorusuna lezzetli bir yanıt veriyor. Bir tepsiye konularak pişiriliyor ve üzerine kuzu eti ile kuzu beyni karıştırılarak ekleniyor.

3- Kırgız Samsısı

Bizdeki karıştırma yemeğine benzeyen Kırgız Samsısı, erişte ve et karışımından yapılan lezzetli bir yemek. Oş’ta ne yenir endişesini ortadan kaldıran bu yemeği Kırgız halkı çok seviyor..

Üzerine biraz salçalı sos biraz da tereyağı eklenince tadından yenmeyen bu lezzeti, Oş’taki hemen her restoranda bulabilmeniz mümkün.

4- Kırgız Mantısı

Oş'ta ne yenir
Kırgız Mantısı..

Kırgız mantısını, bizim mantımızdan ayıran pek de bir fark yok aslında. İçine eklenen kıymalı harçtan tutun da hamurunun yapımına kadar aynı aşamalardan geçiyor.

Tek farkı ise daha iri boyutlarda kapatılıyor olması. Oş’ta ne yenir sorusuna lezzetli bir yanıt veren yemeğin üzerine gezdirilen tereyağı ve yoğurtla

5- Kırgız Tatlısı

Kırgız Tatlısı

Kırgızların hamur işine verdikleri önem ortada.. Hamurlu tatlılarda ülkenin en eski lezzetlerinden biri olarak biliniyor.

Bizdeki burgu baklavaya benzeyen, Kırgız tatlısına bol da şerbet eklenince tadından yenmiyor. Denemenizi tavsiye ederiz.

*Oş Gezilecek Yerler için..

Oş’ta ne yenir yazımız ile ilgili fikir ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar butonunu kullanabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.