orhaniye festivalleri

Orhaniye’de geçireceğiniz günlere bir de festival heyecanı eklerseniz kusursuz bir tatile bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Kızkumu ile dünyaca ünlü beldelerimizden olan Orhaniye üç etkinlik ile kendini gösteriyor. Zamanlamanızı bunlara göre ayarlarsanız keyifli günler geçirebilirsiniz. Şimdi Orhaniye festivalleri nelermiş, nasıl yapılırmış birlikte bakalım.

Bal ve Kültür Festivali

orhaniye bal festivali

Geleneksel hale gelen Bal ve Kültür Festivali arıcıların sorunlarına eğilen, Orhaniye’de üretilen balın tanıtımını yapan, çeşitli eğlencelerle halka çağrıda bulunan bir organizasyon. Eğer planlamada bir aksilik olmazsa Ekim ayı içinde düzenleniyor.

Hisarönü Yat Festivali

orhaniye yat festivali

Orhaniye’nin şüphesiz en güzel festivalidir. Her yıl tekne sahipleri ve deniz tutkunları Hisarönü’nde buluşur ve sohbetler yapılır, yarışmalar düzenlenir, hazine avına çıkılır.

4-6 Eylül tarihlerinde düzenlenen festivalde tekneler gövde gösterisi yapmak için iyice hazırlanıyor. Hisarönü’ndeki deniz manzarası da işin içine katarsak doyumsuz günler katılımcıları bekliyor diyebiliriz.

Festival sadece denizde geçmiyor. Akşamları koylarda müzik dinletisi yapılıyor. Sabah sohbetlerinin devamı gibi nitelendirebileceğimiz akşam sohbetleri oluyor. Bu sohbetlerde tekne, yat, denizcilik konuları masaya yatırılır.

Karadut Festivali

karadut orhaniye

Orhaniye’de karadut da önemli bir yiyecektir. Yaz aylarında yapılan festivalde karadutun faydaları anlatılır, üretimde nelere dikkat edilmesi gerektiği gösterilir, karadutu ihraç etmek için tavsiyeler sunulur. Karadutsuz Orhaniye, kaymaksız ballı ekmeğe benzer 🙂

Orhaniye’ye gezi konusunda ciddi düşünüyorsanız Orhaniye’de gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmanız yolculuğunuza artı katacaktır. Blog sayfamızdan ilgili yazılara bakabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.