Orhaniye’de geçireceğiniz tatilinizin bir kısmını alışverişe ayırmak isterseniz bu bölgede nelerin meşhur olduğunu bilmelisiniz.

Orhaniye’deki tatilinizin sonlarına doğru kendinizi alışverişe vermenizi tavsiye ederiz. Tatilin başlarında biraz kendinize zaman ayırın, keşfe çıkın, dilediğinizce eğlenin. Orhaniye’den ayrılırken mutlaka Marmaris Çarşısı’na uğramalısınız. Orhaniye alışveriş noktaları çoğunlukla buralarda konumlanmış.

Yabancı turistlerin geldiği tatil yerlerinden birinde olduğunuz için ısrarcı esnafla karşılaşmaya hazır olun. Bundan dolayı fiyatlar da biraz tuzlu gelebilir. Deniz ürünlerinin en iyilerini bulacağınız çarşıda kendinizi frenlemeniz gerekiyor. Yoksa ne olup bittiğini anlamadan çeşit çeşit balıkla ne yaptığınızı anlamazsınız 🙂

marmaris çarşısı

Kekik otu, kekik suyu ve kekik balı da yöresel pazarlarda kendine yer buluyor. Mersin yaprağı, adaçayı, defne yaprağı, incir gibi şeyler de paketlenmiş vaziyette. Biraz macera istiyorsanız Orhaniye’nin dağlarına çıkıp bu otları kendiniz de toplayabilirsiniz.

Ayrıca Orhaniye’de Cumartesi günleri köy pazarları kurulur. Aklınıza gelebilecek her meyveyi, sebzeyi, hediyelik ürünleri buralarda bulabilirsiniz. Doğal ve organik pazarlar güzel sohbetlere de sahne olmakta.

Merkezden 2.5 kilometre güneybatıya, yani Turgut’a giderseniz en güzel halı ve kilimleri göreceksiniz. Türkiye’nin birçok yerinden gelen el emeği halılar Marmaris’te vitrine çıkıyor. Zahmetli üretim sürecinden dağıtımına kadar her şey insanı hayrete düşürüyor. Satın alacağınız halının veya kilimin nasıl oluştuğunu da orada öğrenebilirsiniz.

marmaris halı ve kilim

Bunlar dışında Ehram, Datça ve Osmaniye’de hoşunuza giden ürünler tezgahlarda sıralanır. Orhaniye ve çevresindeki alışveriş noktalarında kendinize göre şeyler bulabilmenizi ümit ediyoruz. Bu kadar gezmeden sonra “Orhaniye’de ne yenir?” diye düşünürseniz sizi diğer yazımıza alalım 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.