Orhan Gazi Türbesi, Bursa

Osmanlı Devleti’nin ikinci padişahı ve devletin en önemli isimlerinden biri olan Orhan Gazi’nin kabri olan Orhan Gazi Türbesi , özellikle gezisine Osmanlı ruhunu da katmak isteyenlerin Bursa’da gezilecek yerler listesine dahil etmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Daha önce Bizans döneminde yapılmış olan Saint Elie isimli manastırın kalıntıları üzerine yapılan Orhan Gazi Türbesi ‘nin zemininde bu kiliseye ait mozaiklerin bir kısmı hala gözlenebilmektedir. 1801 yılında çıkan yangında ve 1855 yılında meydana gelen depremde büyük hasar gören türbe, Sultan Abdülaziz tarafından eski haline sadık kalınarak yeniden yaptırılmıştır.

Türbe ilk olarak Osmanlı Devleti’nin kurucusu ve Orhan Gazi’nin babası olan Osman Gazi Türbesi ile yan yana iken daha sonra Osman Gazi Türbesi ile karşılıklı yapılmıştır.

Türbe kare planlı olarak inşa edilmiştir ve türbenin her kenarında 3 pencere bulunmaktadır. Orta kısmında Orhan Gazi’nin sandukası bulunan türbede gösterişli süslemelerden kaçınılmıştır. Türbenin duvarlarının beyaz badana ile boyanmış olması da bunu ispatlar niteliktedir. Türbe içinde Orhan Gazi’nin eşinin, çocuklarının ve bazı akrabalarının da sandukası bulunmaktadır.

Sanduka pirinç korkuluklarla çevrilmiştir. Türbeyi çevreleyen kubbe 4 ana sütun üzerinde durmaktadır. Tuğladan yapılan sütunlar boyanarak sütunlara mermer görüntüsü verilmiştir. Türbenin duvar kalınlığı ise 1.30 metredir.

Orhan Gazi Türbesi önünde bulunan kitabe, türbeyi ziyarete gelen ziyaretçilerin mutlaka incelemesi gereken noktalardan biridir. Bu kitabede ziyaretçileri Orhan Gazi’nin hayatı ve başarıları ile ilgili önemli detayları inceleme şansını yakalayabilmektedir.

1- Orhan Gazi Türbesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Türbe, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde Tophane Parkı’nın girişinin sağında bulunmaktadır.
  • Ulaşım: Türbeye ulaşmak için Tophane Parkı’na giden toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Gezip gördüğünüz yerlerle ilgili anılarınızı bizimle yorum kısmından paylaşmayı  ihmal etmeyin 😉

Yorum yapın

Bizi Takip Edin