Oran Geleneksel Yemekleri
Oran Geleneksel Yemekleri

Cezayir’in Akdeniz’e açılan kapısı Oran, bu sayede pek çok kültüre ve inanışa ev sahipliği yapmıştır. Bu durum şehirde zengin bir tarihe ve dolayısıyla turizm potansiyeline kapı aralamıştır. Bu zenginlik şehrin yemek kültürüne de yansımış ve şehirde tam bir çeşitlilik yaşanmasını sağlamıştır. Yazımızın devamında “Oran’da ne yenir? Ne içilir?” sorularının cevaplarını sizler için listeledik…

Oran’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Baharatların ve yeşilliklerin bol miktarda kullanıldığı Oran mutfağı, klasik Cezayir lezzetlerini tatmak için çok güzel bir durak. Kuzu eti ise Oran yemekleri için vazgeçilmez unsurların başında geliyor. Sebzeler de gerek et yemeklerine lezzet katmak gerekse başlı başına özel yemekler hazırlamak için bolca kullanılıyor. Ekmeği yemeklere banma kültürünün şehirde yaygın olması ise burada sulu yemeklerin bolca yapılmasını ve ekmeğin çok fazla tüketilmesini sağlayan bir unsur.

Arap ve Akdeniz mutfağının dengeli bir karışımını deneyebileceğiniz Oran’da özellikle Fransız mutfağının hakimiyetine tanıklık edeceksiniz. Eğer bu mutfağın en güzel örneklerini Oran şehrinde tatmak isterseniz de şehrin bu konudaki en başarılı mekanlarından olan La Comete’yi ziyaret etmenizi öneriyoruz. Restoranla ilgili detaylar için mekanın facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu kadar bilgiden sonra artık “Oran’da ne yenir? Ne İçilir?” listemize geçelim isterseniz;

1. Limonata

Limonata
Limonata

“Oran’da ne yenir? Ne içilir?” listemize şöyle serinletici bir içecekle başlamak istedik. Bunaltıcı Akdeniz sıcaklarında içinizde muhteşem bir serinlik hissi uyandıracak olan limonatanın içinde Oran’da genellikle bir miktar nane de eklenerek daha ferah bir içecek elde edilmektedir.

2. Deniz Ürünleri

Deniz ürünleri
Deniz ürünleri Cezayir şehirlerinde çok sevilmektedir.

Cezayir’in özellikle kıyı kesimlerinde yaygın olarak yapılan balıkçılık faaliyetleri sayesinde ülkenin genelinde balık tüketimi çok yaygındır. Buda Oran mutfağı içinde de balık menülerinin çok tercih edilmesini sağlamaktadır. Balıklar şehirde genellikle ızgarada pişirilerek yanında salata ile servis edilmektedir.

3. Khobz Dar

Khobz Dar
Khobz Dar

Arap dünyasının favori ve en temel besin maddelerinden biri khobz dar ismi verilen bu ekmek. Oldukça lezzetli bir ekmek türü olan khobz darın bulunmadığı bir yeme içme mekanını Cezayir topraklarında asla bulamazsınız. Bu ekmek neredeyse bütün yemeklerle birlikte tüketilmektedir.

4. Meshui

Meshui
Meshui

Cezayir’in geleneksel yemekleri arasında bulunan meshui Oran’dan ayrılmadan önce mutlaka tadılması gereken özel bir yemektir. Kuzunun bütün halde çevrilerek ateşte yavaş yavaş, lezzetini alarak pişirilmesiyle hazırlanan bu yemek ülkenin en özel yemeklerinde biridir.

5. Tajine

Tajine
Tajine

Bir tür güveç yemeği olan tajine içinde genellikle sığır eti ve patates, soğan gibi çeşitli sebzeler bulunuyor. Güveç tabağının şeklinin koniye benzemesi ise sunum olarak bu yemeğe farklı bir hava katmaktadır. Bizce bir öğlen yemeğinizi tajine ile yapabilir ve Oran geleneksel yemekleri hakkında da detayları gözlemleme şansını yakalayabilirsiniz.

6. Shurba

Shurba
Shurba

Özellikle Ramazan ayında hazırlanan bu Arap çorbasının farklı hazırlanma şekilleri bulunmaktadır. Çorba içinde başta et ve nohut bulunması bu çorbayı hem lezzetli hem de besleyici yapmaktadır. Eğer Oran şehrini gezerken bu çorbayı yapan bir yere denk gelirseniz denemenizi öneriyoruz.

7. Şakşuka

Şakşuka
Şakşuka

Biber, soğan ve domatesin en güzel buluşma anı olan şakşuka, şüphesiz “Oran’da ne yenir?” sorusu içinde alınabilecek en lezzetli cevaplardan biridir. Bu yemek özellikle “Oran’da kahvaltıda ne yenir?” diye merak edenlerin denemesi gereken ve ülkemizde de çok fazla sevilen bir lezzet.

8. Pizza

Pizza
Pizza

Afrika’nın Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerinden Cezayir’de Akdeniz mutfağının esintilerini de görmek mümkün olabiliyor. Özellikle bölgesel yiyeceklerle harmanlanmış pizzalar ülke genelinde çok seviliyor. Oran yeme içme kültürü içinde de pizzanın özel bir yeri bulunuyor ve şehirde pizza yiyebileceğiniz butik pizzacılar sizi bekliyor.

9. Kuskus

Kuskus
Kuskus

Afrika topraklarının geleneksel pilavı olan kuskus Cezayir’de de bereketi simgeleyen unsurlardan biri olarak kahvaltı dışındaki öğünlerde çok sevilmektedir. Kuskus sade olarak tüketilebiliyor olsa da özellikle et ve sebze yemeklerinin yanında mutlaka bulunması gereken unsurlardan biridir. Kuskusun aynı zamanda şekerli bir tada sahip olan üzümlü versiyonu da ülke genelinde çok sevilmektedir.

10. Harira

Harira
Harira

Etli ve oldukça doyurucu bir çorba olan harira aslında bir çorbadan ziyade et yemeğine daha çok benziyor. İçeriğinde buluna bileşenler bu yemeği çok lezzetli bir hale sokuyor ve “Oran’da ne yenir?” sorusunun en lezzetli yemeklerinden biri yapıyor.

11. Nane Çayı

Nane Çayı
Nane Çayı

“Mint Tea” olarak da bilinen nane çayı başta soğuk algınlığı olmak üzere sayısız derde deva olması sayesinde Arap topraklarının en değerli ve sevilen içeceklerinden biri olmayı başarıyor. Özellikle yemeklerden sonra içilen bir bardak nane çayı, yemeğin insan üzerinde oluşturduğu rehavetin atılmasına büyük katkı sağlıyor. Ha bu arada sıcak havalardaki ferahlatıcı etkisini de es geçmemek gerek.

12. Limonata

Limonata
Limonata

Sıcak bir coğrafyada kurulmuş olan Cezayir’de özellikle serinletici içecekler çok fazla tercih edilmektedir. Bu içeceklerin en sevilenlerinden biri ise elbette limonata. Hele bir de içine birkaç yaprak nane atıldıysa oldukça ferah ve lezzetli bir içecek sizi bekliyor demektir.

13. Salep

Salep
Salep

Oran’da ve Cezayir topraklarında bir diğer sevilen lezzet de salep. Özellikle üzerine tarçın ve ceviz gibi eklemeler de yapılarak hazırlanan salebin tadına doyum olmuyor. İçmek isterseniz bu lezzeti de Oran’da denemenizi öneriyoruz.

14. Türk Kahvesi

Türk Kahvesi
Türk Kahvesi

Arap dünyasının önemli lezzetlerinden biri olan Türk kahvesi keskin lezzeti ve aroması ile damaklarda muhteşem bir his bırakıyor. Közde yavaş yavaş demini alan Türk kahvesi ile Oran gezinizde günün yorgunluğunuzu atmaya ne dersiniz?

“Oran’da ne yenir? Ne içilir?” başlıklı listemizi şimdilik burada sonlandırıyoruz. Siz de şehirle ilgili yeme içme deneyimlerinizi bizimle paylaşabilir ve listemize katkıda bulunabilirsiniz. 

Eğer şehirdeki görülecek yerler hakkında bilgi edinmek isterseniz konuyu bütün detaylarıyla ele aldığımız Oran gezilecek yerler listemize göz atabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.