Cezayir’in kuzeybatı kesiminde Akdeniz kıyısında yer alan Oran şehri, tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapmış önemli bir şehirdir.

Oran gezilecek yerler yazımızda şehirde gezip görebileceğiniz yerleri sizler için derledik. Gelin birlikte inceleyelim;

Pek çok devletin sömürgesi altında uzun yıllar geçirdikten sonra günümüzde bağımsız bir şehir olan Oran; plajları, tarihi yerleri, kültürel zenginlikleri ile turistik bir şehir olarak Cezayir’in Vahran Vilayeti’nde sizleri bekliyor..

#1 Oran Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında; 

1- Oran Büyük Sinagog

Oran Büyük Sinagog

İnşası 40 yıla yakın süren Oran Büyük Sinagogu, 1918 yılından beri aktif halde kullanılan önemli bir dini yapıdır. Kuzey Afrika’nın da en büyük sinagoglarından biri olarak kabul edilen yapı, Maata Mohamed El Habib Bulvarı üzerinde yer alır.

1975 yılında camiye çevrildikten sonra üzerinde pek çok değişiklik yapılan sinagog binası, günümüzde Oran’ın sıkça ziyaret edilen noktaları arasında yer alır.

2- Ahmed Zabana Müzesi

Ahmed Zabana Müzesi

1830 yılında günümüze kadar gelen Ahmed Zabana Müzesi, şehrin en eski yapılarından biridir. Tarih öncesi çağlara kadar uzanan önemli bulgulara ev sahipliği yapan müze, Asya’da yapılan arkeolojik kazı çalışmalarından çıkartılan önemli tarihi kalıntıların da sergilendiği önemli bir yapıdır.

Oran şehrinin tarihi içinde ayrı bir sergi salonu ayarlanmış ve şehre yakınlığıyla bilinen Mağrip Bölgesi’nden çıkartılan kalıntılar da bu bölümde sergilenir. Müzenin en ilgi çekici bölümlerinden biri de yine Mağrip’te yüzlerce yıl önce yaşamış hayvan türlerinin sergilendiği bir bölümün daha olmasıdır.

3- Oran Plajları

Oran Plajları

Oran’ın en güzel yönlerinden biri de harika plajlara sahip olmasıdır. Şehrin 10 kilometre uzunluğundaki sahil şeridinde birbirinden güzel plajlar sıralanır. Pek çok su sporunu da yapabileceğiniz plajların en ünlüsü El Bahia Plajı olmakla birlikte, Mers El- Kebir, Ain El- Turck, Bousfer, Corales ve Les Andaolouses tercih edilen plajlar arasındadır.

Diğer yandan şehrin en popüler gezi noktası Habibas Adaları’nı, Bou Zedjar limanından kalkan tekne turlarından birine katılarak ziyaret edebilirsiniz.

4- Aziz Louis Katedrali

Aziz Louis Katedrali
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oran’ın en eski kilisesi olarak bilinen Saint Louis Kilisesi, İspanyollar tarafından 1679 yılında inşa edilmiş bir mimarlık harikası. İspanyol mimarisinin esintilerini hissedeceğimiz kilise, günümüzde de şehrin ibadet merkezlerinden biri olarak kullanılıyor.

Şehre gelen yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği kiliseyi görmenizde fayda var.

5- Bey Kalesi

Bey Kalesi

17. yüzyılın sonlarından günümüze kadar gelen Bey Kalesi, şehrin en eski tarihi yapısı olarak bilinir. Geniş bir alan üzerine kurulu kaleden şehir manzarası ise oldukça etkileyici… İçerisinde pek çok tarihi yapının yer aldığı Bey Kalesi’nin olduğu alanda birde eski mi eski Paşa Camii yer alıyor.

Mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz kalede, keyifli dakikalar geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

6- Oran Modern Sanat Müzesi

Oran Modern Sanat Müzesi, şehirdeki en modern yapılardan biridir. Hem dış mimarisi hem de iç mimarisiyle sadelikten ödün vermeyen müze, eski ve yeninin muhteşem uyumunu gözler önüne seriyor. Sanatsal pek çok çalışmanın sunulduğu müze içerisinde, genellikle tablolar ve figür eserler yer alıyor. Keyifli dakikalar geçireceğiniz Modern Sanat Müzesi’ni, ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

7- Sacre Coeur Katedrali

Sacre Coeur Katedrali

Günümüzde halk kütüphanesi olarak hizmet veren Sacre Coeur Katedrali, 1913 yılında Fransızlar tarafından yaptırılan katedral binası, Cezayir’in Fransa’nın sömürgesi altından kurtularak bağımsızlığını kazanmasıyla, hükümet tarafından kütüphaneye çevrilmiştir.

Diğer yandan yapının mimarisi Cezayir’in en seçkin tasarımları arasında gösterilir.

8- Oran Ulu Camii

Vahran’ın eski yöneticilerinden Bey Mohammed El- Kebir tarafından 1796 yılında inşa ettirilen Ulu Camii, şehrin en görkemli binalarından biri aynı zamanda.. Cezayir’in, İspanyol sömürgesinden kurtuluşunun anısına yaptırılan caminin şehir içinde önemi büyük. Sık sık ziyaret edilen dini yapı turistlerinde ilgi gösterdiği önemli noktalardan bir diğeri.. 🙂

*Cezayir’in gözde kentlerinden Oran’a seyahat etmeyi düşünenlerdenseniz; sizler için hazırladığımız Oran uçuşlar sayfasından dilediğiniz hava yolu firmasının uçak biletleri arasında karşılaştırma yapabilir, en ekonomik bilete siz sahip olabilirsiniz.!

*Cezayir’in Diğer Şehirleri için..

Oran gezilecek yerler listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.