Onur Anıtı ve Atatürk Parkı, Samsun

0
1808

Atatürk ve silah arkadaşlarının Bandırma Vapuru ile geldiği Samsun’un milli mücadeledeki önemi çok büyüktür. Burada alınan kararlarla kurtuluş savaşının temelleri atılmıştır. Samsun’un simgelerinden biri olan Onur Anıtı da bu mücadelenin simgesi olarak Atatürk Parkı’na dikilmiştir.

Onur Anıtı ve Atatürk Parkı

Onur Anıtı

Çok çetin geçen bir kurtuluş mücadelesinin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti toparlanma dönemine girmiştir. Cumhuriyet’in ilanının ardından halkta milli mücadele ve birlik ruhunu canlandırmak için önemli kentlerin meydanlarına bu ruhu yansıtacak heykellerin dikilmesi gündeme gelir. Samsun’a da bir Atatürk heykelinin dikilmesi planlanır. Atatürk’ün de bu fikre sıcak bakmasıyla heykel için çalışmalar başlar.

Avusturyalı heykeltıraş H. Kriphel tarafından bronzdan yapılan Atatürk heykeli, Samsun’da Atatürk’ün Samsun’da kurtuluş mücadelesini başlatması anısına Samsun halkının kendi arasında para toplamasıyla dikilmiştir. Ata binmiş bir Atatürk heykelinin kaidesinin kenarlarında ise bu kutsal milli mücadeleyi anlatan kabartmalar ve yazılar bulunmaktadır.

Atatürk Onur Anıtı

Kaidenin iki tarafında bulunan kabartmalar mili mücadelenin ne kadar çetin geçtiğini bizlere yansıtıyor. Kaidenin iki tarafında bulunan yazılarda ise Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde milli mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıktığı ve bu heykelin Samsun halkı tarafından 1931 tarihinde dikildiği yazmaktadır.

15 Ekim 1931 tarihinde Samsun’a getirilen heykelin 15 Ocak 1932 tarihinde Atatürk Parkı’nda açılışı görkemli bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Kaidesiz yüksekliği 4.75 metre olan heykel 8.85 metre olan kaideli yüksekliğiyle oldukça heybetli görünmektedir. Atatürk’ün dik ve gururlu bakışıyla halkı selamladığı heykel Türk halkının ne kadar cesur ve korkusuz olduğunu, milli mücadele döneminin ne kadar çetin geçtiğini yansıtmaktadır.

Samsun Atatürk Parkı

Cumhuriyet mücadelesinin zaferini canlandıran Onur Anıtı, Samsun’a gelenlerin mutlaka gördüğü yerlerin başında geliyor. Ziyaretçiler mutlaka bu görkemli heykelin önünde bir hatıra fotoğrafı çektirerek gezi anısı olarak saklamaktadır.

Onur Anıtı’nın bulunduğu Atatürk Parkı ise şehrin en eski parklarından biri olma özelliğini taşıyor. 1924 yılında mezar alanın parka dönüştürülmesine karar verilir. Park günümüzde Samsun’un nefes aldığı ve halkın dinlendiği önemli noktalardan biri olma görevini üstleniyor.

Onur Anıtı’na Nasıl Gidilir?

Atatürk Parkı, İlkadım ilçesinde Cumhuriyet Caddesi’nde bulunmaktadır. Parka toplu taşıma araçlarıyla çok rahat bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır. Samsun’a Çarşamba Havalimanı veya kara yolu ile geldikten sonra Onur Anıtı’na kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.