10 Maddede Seyahat Tavsiyeleri Listesi

0
1214

Seyahat sürecinde dikkat edeceğiniz bazı noktalar sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Biz de uymanız gereken bu noktaları sizler için derledik.

10 maddede seyahat tavsiyeleri yazımızda sizlere seyahat öncesi olmazsa olmaz ipuçlarından bahsettik. Seyahat eden insan sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. İnsanlar gezmek, yeni yerler görmek ve yeni insanlarla tanışmak için daha fazla yolculuk ediyor. Eğer siz de hayatınızda unutamayacağınız anılar biriktirmek istiyorsanız hemen seyahat için valizinizi hazırlayabilirsiniz. Ancak seyahate çıkmadan önce bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

#1 10 Maddede Seyahat Tavsiyeleri

1.Tecrübelerden faydalanın

10 maddede seyahat tavsiyeleri
Daha önce ziyaret edenlerin tecrübeleri size yol gösterici olacaktır

Gideceğiniz rotaya daha önce seyahat gerçekleştirmiş kişilerin tecrübeleri sizin için hayat kurtarıcı olabilir. İnternette gezi tecrübelerinin paylaşıldığı birçok siteden bu konuda destek alabilirsiniz. Günümüzde gideceğiniz yerin hava durumundan tutunda; gezilecek yerleri, restoranları, otelleri, alışveriş noktaları ve gece hayatına kadar pek çok konuda bilgi alabileceğiniz seyahat blogları yer almaktadır. Yazılarda seyahat edeceğiniz şehrin olumlu ve olumsuz olmak üzere tüm özelliklerini öğrenebilir, kendinize daha sağlıklı bir gezi rotası çıkartabilirsiniz.

Böylece gideceğiniz yerde karşılaşabileceğiniz aksiliklere karşı şimdiden önlem alabilirsiniz.

2.Yanınıza sadece ihtiyacınız olan eşyaları alın

10 maddede seyahat tavsiyeleri
Yanınıza sadece ihtiyacınız olacak eşyaları alın

Yolculuk esnasında en büyük sorunlardan biri de belki de yolculuk esnasında hiç kullanmayacağınız eşyalarla doldurulmuş valizler olmaktadır. Valizinize aldığınız eşyaların sizin için gerçekten gerekli olup olmadığını mutlaka sorgulayın ve valizinizi o şekilde hazırlayın. Sıcak bir yere gidiyorsanız bir iki şort ve daha fazla tişört işinizi görecektir diyebiliriz. Özellikle tatilinizi bir tur şirketiyle anlaşarak gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız sırt çantaları sizler için önerebileceğimiz en konforlu seyahat çantalarıdır.

Soğuk yerler için ise en kalın montunuzu ve ağır botlarınızı üzerinize giyerek seyahat etmeniz hem valiz yükünden kurtulmanızı sağlayacak hem de daha konforlu bir gece geçirmenize katkı sağlayacaktır  Küçük bir valizle tatilinizin çok daha keyifli geçeceğinden emin olabilirsiniz.

3.Bütçenizi iyi planlayın

10 maddede seyahat tavsiyeleri
Para planlaması çok önemli

Tatilde en önemli konuların başında elbette para geliyor. Eğer mali planlamanızı iyi bir şekilde ayarlayamazsanız gittiğiniz yerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yurt dışı seyahatlerde Dolar ve Euro’nun korku verici kur farklarıyla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu sebeple tatile çıkmadan önce tüm birikiminizi gideceğiniz şehrin para birimine çevirmenizi tavsiye ederiz. Diğer yandan pek çok seyahat blogu üzerinden şehirde yaşamın pahalılığı veya ucuzluğuna dair bilgi edinebilir, kendinize bir günlük harcama limiti koyabilirsiniz.  Bu nedenle eğlence, alışveriş, müze giriş ücretleri vs. gibi her maddi detayı tatile çıkmadan önce mutlaka hesaplayın deriz.

4.Fazla nakit taşımaktan kaçının

10 maddede seyahat tavsiyeleri
Kartla alışveriş yapmaya özen gösterin

Dünyanın her yerinde hırsızlık yapan insanları görebilirsiniz. Bu nedenle gittiğiniz yerlerde hırsızlıkla karşı karşıya kalma ihtimaline karşı yanınızda çok fazla nakit para taşımamaya özen gösterin. Tatile çıkmadan önce kart bankanızla görüşerek, seyahat ettiğiniz şehirlerde Visa ve Mastercard alt yapısıyla alışveriş hakkınızı kullanabilirsiniz.

Mümkün olduğu kadar kartla alışveriş yapmaya gayret edin. Her yerde kartla alışveriş yapma şansı bulamayacağınız için yine de gideceğiniz yerin para birimini araştırıp yanınızda az da olsa yerel para bulundurmayı da ihmal etmeyin.

5.Evinizi de seyahate hazırlayın

10 maddede seyahat tavsiyeleri
Tatilde aklınız evde kalmasın

Tatilden döndüğünüzde dağınık bir evle karşılaşmak istemezsiniz. Bu nedenle tatile çıkmadan önce evinizi temizlemek tatilde kafanızın rahat etmesini sağlayacaktır. Gideceğiniz tatilin uzunluğuna göre ödenecek faturalarınız vs. varsa yolculuk öncesi bunları halletmenizi öneririz.

Evcil hayvanlarınız varsa emanet edeceğiniz kişileri hayvanınızın bakımıyla ilgili bilgilendirmeyi ihmal etmeyin. Çiçekleriniz varsa geldiğinde çiçeklerinizi sağlıklı bir şekilde bulmak için çiçeklerin su, güneş gibi ihtiyaçları için gerekli ayarlamaları yapın.

6.Yol arkadaşınızı iyi seçin

10 maddede seyahat tavsiyeleri
Tatil için arkadaş seçimi çok önemli

Keyifli bir seyahat geçirmenin önemli noktalarından biri de arkadaş seçimidir. Eğer arkadaş seçimini doğru yapmazsanız tatiliniz kabusa dönebilir. Balayında ayrılma kararı alan çiftler, çocukluk arkadaşlarıyla tatil dönüşü ilişkisini kesen insanlar, hatta kardeş kardeşe seyahatlerin bile hüsranla sonuçlandığı hepimizin çevresinde duyulan durumlardır.

Bu sebeple tatil arkadaşlarınızı aynı şeylerden zevk aldığınız insanlar olarak seçmeniz size tavsiyemizdir. ”İnsan arkadaşını tatilde tanır.” diye boşuna dememişler.

7.Yerel yaşantıları keşfedin

10 maddede seyahat tavsiyeleri
Yerel yaşantılar hem ucuz hem eğlencelidir

Tatiller size yerel yaşantıları tanıma fırsatı sunar. Her ülke, her şehir yeni bir kültür demektir. Bu kadar yol katedip bilmediğiniz bir şehre seyahat ettiğinizde, şehrin insanlarını, yaşam tarzlarını ve geleneklerini gözlemlemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Size katkılarını ilerleyen yıllarda çok daha iyi anlayacaksınız. Siz de gideceğiniz bölgenin yerel insanlarıyla iletişime geçerek, onları gözlemleyerek, onların gittiği mekanlara giderek yaşantılarına şahitlik edebilirsiniz. Şansınız varsa gittiğiniz yerdeki yerel kutlama ve eğlenceleri de mutlaka deneyimlemenizi öneririz.

8.Değerli evraklarınızı iyi koruyun

10 maddede seyahat tavsiyeleri
Pasaportunuzu iyi saklayın

Pasaport yurt dışında sizin için en önemli evrakların başında gelmektedir. Bu nedenle özellikle pasaportunuza çok iyi bir şekilde göz kulak olmanız gerektiğini belirtelim. Türkiye dışı seyahatlerde sizler için kimlik yerine geçecek pasaportu kaybetmemeye dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Yoksa zorlu bir süreç sizleri bekleyecektir.

Bu durumdan korunmak için pasaportunuzun bir fotokopisini çekerek onu da başka bir yerde saklayarak kaybolma riskini en aza indirebilirsiniz. Aksi halde keyifli bir tatil geçirmek yerine kendinizi yerel güvenlik birimlerince sorguya çekilirken bulabilirsiniz.

9.Gideceğiniz yeri iyi araştırın

10 maddede seyahat tavsiyeleri
Gideceğiniz yerle ilgili bilgi sahibi olun

Gidilecek yerin araştırılması yolculuğunuzun çok daha keyifli geçmesini sağlayacaktır. Bölgedeki gezilmesi gereken yerler, bölgenin yemek kültürü, ulaşım imkanları gibi noktaları mutlaka iyi bir şekilde araştırmalısınız. Aklınızdaki şehirleri ekonomik, kültür ve sizi tatmin edecek diğer pek çok alanda kıyaslamasını yapmak, bütçenize ve hayallerinize daha uygun olan şehri tercih etmenize katkı sağlayacaktır. Böylece tatilinizde sorun yaşama ihtimalinizi en aza indirmiş olacaksınız.

10.Rahat kıyafetleri tercih edin

10 maddede seyahat tavsiyeleri
Rahat kıyafetler tatilde rahat etmenizi sağlayacaktır

Seyahat sırasında bol bol hareket edeceğiniz için mutlaka kendinizi rahat hissedeceğiniz kıyafetler giymeye özen gösterin. Böylece çok daha konforlu bir tatili garantilemiş olursunuz. Yanınızda yeterli miktarda yedek kıyafet ve iç çamaşırı da taşıdığınızdan emin olun. Böylece gittiğiniz yerde kıyafet için para harcamaktan kurtulmuş olursunuz.

Şimdiden keyifli ve sorunsuz bir tatil dileriz.

Seyahat ile ilgili diğer yazılar; 

Seyahat tavsiyelerimize ek tavsiyelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz. 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.