Kamboçya, 1980’li yılların başında yönetimi ele geçiren Kızıl Khmer tarafından büyük bir kıyımın yaşadığı bir ülke. Uç noktalarda komünist rejimi hayata geçirmeye çalışan Kızıl Khmerler kendi kendine yeten bir tarım ülkesi yaratmak adına birçok insanı katletmişti. 

Killing Fields olarak geçen Ölüm Tarlaları da Kızıl Khmerlerin yaptığı katliamın izlerini taşıyan en önemli yerlerden biri. Kızıl Khmerler öldürdükleri insanları göstermek istemedikleri için şehirden uzak bir yeri toplu mezar olarak seçmişlerdi. Katliamın yapıldığı zamanlar her yer tarla iken günümüzde şehrin içinde kalan ölüm tarlaları geçmişin kanlı ve hüzünlü yüzünü ziyaret eden insanlara bütün çıplaklığıyla gözlemleme fırsatı veriyor.

Ölüm Tarlaları: Killing Fields

Pol Pot rejimi bütün eğitimli halkı yok etmek için büyük bir katliam yaptı

Bir tarım ülkesi kurmak isteyen Pol Pot rejimi tarlalarda çalışmayan kim varsa katletmek için çabalamıştı. Okumak, bilgi sahibi olmak bu rejime göre olmaması gereken bir şey. Kızıl Khmerler için tek önemli şey kendine yeten bir tarım topluluğu yaratmak. Bu uğurda ülkede ne kadar okumuş insan varsa, doktor, sanatçı, bilim insanı varsa hepsi katledilmişti. Hatta o dönem gözlüklü olmak bile öldürülmek için yeterli bir sebep olarak görülüyordu. Kamboçya’da Kızıl Khmerler tarafından katledilen insan sayısının 2 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor. Ürkütücü bir rakam!

Ölüm Tarlaları girişinde buluna anıt ise mutlaka durup zaman geçirilmesi ve düşünülmesi gereken bir nokta. Anıtta, öldürülerek ölüm tarlalarına gömülen 9 bin kişiye ait kafatasları ve ne gibi işkenceler yaşadıklarına dair fotoğraflar bulunuyor. Tüyler ürpertici fotoğrafların bulunduğu bu anıt sizi derinden etkileyecek.

Ölüm Tarlaları’nda 9 bin kişinin gömüldüğü tahmin ediliyor

Kamboçya’da çeşitli yerlerde ölüm tarlaları bulunuyor; ancak ziyaretçilerin en çok geldiği ölüm tarlası başkent Phnom Penh’de bulunuyor. Yağan yoğun yağmurlar altında bu tarlalarda ortaya çıkan insan kafatasları ve iskeletleri katliamın büyüklüğü hakkında ziyaret edenlere ipucu veriyor. Kızıl Khmerler çocukları dahi hiç acımadan katletmişlerdi. Askerler çocukları ağaçlara vurarak katlediyorlardı. Kızıl Khmerler çocukları öldürerek gelecekte intikam almalarını engellemeyi amaçlıyordu.

Kızıl Khmerler çocukları ağaçlara vurarak öldürüyordu

İnsanların giydiği kıyafetlerin parçaları, insan kemikleri hala ortaya çıkıyor ve insanlar ziyaret ettiklerinde nasıl bir yeri ziyaret ettiklerinin daha bir farkına varıyor. Ziyaretçilere dağıtılan kulaklıklarda yaşananlarla ilgili verilen bilgiler ise insanı derinden etkiliyor.

Kamboçya’yı ziyaret edin ve bu ülkenin geçmişte nasıl bir katliamdan geçtiğini ve insanların yaşadığı acıları görün. Ölüm Tarlaları’nı ziyaret edin ve üzerinde yürüdüğünüz toprakların bir zamanlar binlerce masum insana mezar olduğunun farkına varın. Kamboçya ziyaretinizin insanlık adına çok anlamlı bir gezi olacağından emin olabilirsiniz.

Ölüm Tarlaları’na Nasıl Gidilir

Ölüm Tarlaları başkent Phnom Penh’de bulunuyor. Sitemizden Phnom Penh uçak bileti seçeneklerinden uygun fiyatlarla biletinizi aldıktan sonra şehirde bolca bulunan günlük tuktuk kiralayarak bu etkileyici bölgeye ulaşabiliyorsunuz. Genellikle tuktuk şoförleri günlük kira bedeli olarak 25$ gibi bir rakam söyleseler de 15$ gibi bir ücretle tuktuku kiralayabiliyorsunuz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.