Çek Cumhuriyeti’nin gözde şehirlerinden olan Olomouc’da denenmesi gereken lezzetleri sizler için derledik.

” Olomouc’da Ne Yenir , Ne İçilir? ” Yazımızı inceleyerek şehrin birbirinden lezzetli yemeklerini keşfedebilirsiniz. Listemizin ilk sırasında;

#1 Olomouc’da Ne Yenir ?

1- Kulajda

Kulajda

Çek Cumhuriyetinin birçok şehrinde deneyebileceğiniz bu lezzetli yemek gününü her öğünü için tercih edilebilir. Kulajda içerisinde yoğun olarak mantar ve patates bulunuyor. Üzerine haşlanmış yumurta konularak servis edilen bu çorba çeşidini denemelisiniz.

2- Goulash

Goulash

Lezzetli bir diğer çorba ise kökeni Macaristan’a dayanan goulash çorbasıdır. Kırmızıbiber, yeşilbiber, soğan ve etlerin birleşimiyle yapılan bu çorba oldukça doyurucu. Olmouc’da deneyebileceğiniz en lezzetli yemeklerden biridir.

3- Bramboráky

Bramboraky

Sabah kahvaltılarında tercih edebileceğiniz bramboraky,patatesten yapılan bir tür kreptir. İçerisini dilediğiniz dolguyla tatlandırabileceğiniz bu krepler oldukça hafif bir tada sahip.

4- Svickova

Svickova

Çek Cumhuriyetinin en meşhur yemeğini merak ederseniz cevabı ‘’ svickova ‘’ olacaktır. Baharatlarla marine edilmiş sığır etinin, köfte ve kızılcıkla servis edildiği lezzetli bir yemektir. Çoğu restoranda bulabileceğiniz bu lezzeti tatmadan gitmemenizi öneriyoruz.

5- Roast Duck

Roast Duck

Başkent Pragda ve Olmoucda oldukça sevilen bir et türü olan ördek eti,sıklıkla tercih ediliyoruz. Marine edildikten sonra sebzelerle birlikte fırında uzun sürede pişirilen bu eti yeni bir tat denemek istiyorsanız kesinlikle denemelisiniz.

6- Potato Salad with Pork Schnitzel

Potato Salad with Pork Schnitzel

Ülkede öğlen yemeklerinin vazgeçilmez menüsü; patates püresi ve şnitzeldir. Tavuk veya domuz etinden yapılan şnitzellerin yanında patates püresi ve garnitürler konularak servis ediliyor. Bu lezzetli öğlen yemeği hem pratik hazırlanışı hem de ucuz oluşuyla oldukça tercih edilmekte.

7- Fruit Dumplings

Fruit Dumplings

Çek Cumhuriyeti’nde deneyebileceğiniz en farklı lezzetlerden biri olan fruit dumplings, içi taze bütün meyvelerle doldurulmuş hamur toplarıdır. Buharda pişirilen bu lezzetlerin üzerine pudra şekeri serperek tüketebilirsiniz.

8- Kolache

Kolache

Bir hamur türü olan kolache, içi oyulmuş hamurlardır. Bazısı tatlı marmelatlar bazısı da sosislerle doldurulmuş olan kolacheleri acıktığınız zaman küçük atıştırmalıklar olarak tüketebilirsiniz.

9- Buchty

Buchty

Tatlı bir börek olan buchtylerin içerisi;peynir,reçel ve haşhaşla dolduruluyor. Üzerlerine pudra şekeri dökülen bu lezzetli börekleri oldukça seveceğinize eminiz.

10- Vetrnik

Fransız mutfağından çıkıp ünü tüm dünyaya yayılan profiterol, Çek Cumhuriyeti’nde vetrnik olarak geçiyor ve oldukça seviliyor.Farklı olarak vetrikin üzerine çikolata yerine sütle yapılan bir krema dökülüyor. Beş çaylarının yanında veya yemeklerden sonra canınız tatlı çekerse, bu lezzeti birde Çek usulü deneyin deriz.

*Olomouc gezilecek yerler yazımızı incelediniz mi?

Olomouc’da ne yenir yazımız hakkındaki fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.