Ölmeden Önce Bu 35 Filmi Mutlaka İzleyin

0
554
Olmeden once izlenmesi gereken filmler
Ölmeden önce izlenmesi gereken filmler

Ölmeden önce izlenmesi gereken filmler

Bu İçerikte Neler Var?

Gezmek kadar sinemaya önem veren ziyaretçilerimiz için ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesi yapmanın iyi bir fikir olduğunu düşündük. Listemize klasik filmlerin yanı sıra çok fark edilmemiş ancak mutlaka izlenmesi gerektiğini düşündüğümüz filmleri de eklemeyi uygun bulduk. Bu nedenle her listede olan filmleri bu listede göremeyebilir ya da pek çok yerde göremeyeceğiniz filmleri bu listede görebilirsiniz. O zaman haydi! Şimdi filmlerin etkileyici dünyasına kısa bir yolculuk yapalım…

1. Talaash (Yalan Çemberi) 2012 – Reema Kagti 7,3

Olmeden once izlenmesi gereken filmler talaash
Talaash

Aamir Khan’ın muhteşem oyunculuğu ile büyük beğeni toplayan film etkileyici kurgusu ile akıcılık anlamında en başarılı filmler arasında yer alıyor. Hint sinemasının son yıllardaki önemli yapılarından olan filmi henüz nefes alıyorken mutlaka izlemelisiniz.

2. 13 Tzameti 2005 – Gela Babluani 7,4

Olmeden once izlenmesi gereken filmler 13 tzametii
13 Tzameti

Rus ruletinin hiç bu kadar gergin olduğunu görmediniz. Siyah beyaz tonlarda düşük bütçeli bir yapım olan film gerilimi seven sinema tutkunlarına bekledikleri gerilimi yumuşak tonlarda vermeyi başarıyor. Film çok fazla kişi tarafından bilinmese de bağımsız sinemanın en başarılı örneklerinden biri olarak ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listemize girmeyi başarıyor.

3. Frida 2002 – Julie Taymor 7,4

Olmeden once izlenmesi gereken filmler frida
Frida

Aykırı sanatçı Frida Kahlo’nun yaşamını konu alan aynı kitaptan esinlenilerek çekilen filmde izleyenler sanatçının eşi ve aynı zamanda eşi ile olan sıra dışı ilişkisine tanıklık etme fırsatını yakalıyor. Biyografi dalındaki bu başarılı yapım ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesi yapma fikri oluştuğunda ilk aklımıza gelen filmlerden biri oldu. Filmi izlerken sanatçının içinde biriktirdiği acılara rağmen hayata karşı neşe dolu ve renkli olma çabasına büyük bir hayranlık duyacaksınız.

4. Rosso Come il Cielo (Gökyüzü Kadar Kırmızı) – Christiano Bortone 7,8

Olmeden once izlenmesi gereken filmler Rosso Come il Cielo
Rosso Come il Cielo

Renklerin bu kadar güzel tarif edildiği başka bir film olamazdı herhalde. Filmde görme engellilerin okuduğu bir okula misafir oluyor ve onların görmeyen ama birçok kişiden çok daha renkli(!) dünyasına tanıklık ediyorsunuz. İtalyan sinemasının bu pek bilinmeyen ancak damakta muhteşem bir tat bırakan filmini tekrar izlemek isteyeceksiniz.

5. Bir Zamanlar Anadolu’da 2011 – Nuri Bilge Ceylan 7,8

Olmeden once izlenmesi gereken filmler bir zamanlar anadoluda
Bir Zamanlar Anadolu’da

Ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesi oluştururken bu filmi atlamanın Türk sinemasına büyük haksızlık olacağını düşündük. 64. Cannes Film Festivali’nde göğsümüzü kabartarak “En İyi Film” ödülüne layık görülen film her ayrıntısı ile çok özel bir yapım olduğunu gösteriyor. Dikkatli gözler için hayattan pek çok kesit sunan filmden gözlerinizi bir dakika bile ayırmanız çok önemli detayları kaçırmanıza sebep olabilir.

6. Little Miss Sunshine (Küçük Gün Işığım) 2006 – Valeria Faris Jonathan Dayton 7,8

Olmeden once izlenmesi gereken filmler Little Miss Sunshine
Little Miss Sunshine

Dünyalar tatlısı, çocuk güzellik yarışmasında birinci olma hayali kuran Olivie ve onun sıra dışı ailesinin yaşamını konu alan film son yıllarda vizyona giren en sevimli aile filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Filmde Olivie’nin ailesinin onun hayalini gerçekleştirmesi için ne kadar büyük fedakarlıklar yaparak birbirine sıkı sıkıya bağlandıklarına tanıklık ediyoruz.

7. Life of Pi (Pi’nin Yaşamı) 2012 – Ang Lee 7,9

Olmeden once izlenmesi gereken filmler life of pi
Life Of Pi

Son yıllardaki yükselişe geçen Hint sinemasının en önemli yapıtlarından olan Life of Pi seyircisine maceranın yanında felsefi açıdan hayatı sorgulamasına da imkan tanıyor. Filmde batan bir gemiden kurtulmuş Pi ismindeki Hintli bir gençle aynı filikada yaşam mücadelesi veren bir kaplan, bir orangutan, bir sırtlan ve bir zebranın yaşamına tanıklık edecekseniz. Filmde kullanılan görsel zenginlik ise filmi izlemeyi çok daha keyifli kılıyor. Zaman zaman açıp tekrar izleme isteği uyandıran bu filmi ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesine kesinlikle eklemelisiniz.

8. Slumdog Millionaire (Milyoner) 2008 – Danny Boyle 8,0

Olmeden once izlenmesi gereken filmler Slumdog Millionaire
Slumdog Millionaire

Bir yarışma programından esinlenilen filmde Jamal Malik isimli bir gencin yarışmadaki sorulara verdiği doğru cevaplar onun hile yapmış olabileceği nedeniyle tutuklanmasına neden olur. Ancak ilginç bir şekilde Hintli gencin sorularla ilgili yaşantıları cevapların nasıl verildiğini göstermektedir. 2008 yılında Oscar’a layık görülen film Hint sinemasının dünyaya armağan ettiği önemli eserler arasında bulunuyor.

9. Persepolis 2007 – Marjane Satrapi & Vincent Paronnaud 8,0

Olmeden once izlenmesi gereken filmler persepolis
Persepolis

İran bambaşka bir dünya. “Persepolis” ise bu ülkedeki devrimi Marjene isimli küçük kızın gözünden animasyon olarak seyirciye anlatmaya çalışıyor. Ortadoğu’daki yaşamı, İran devrimini merak ediyorsanız ve bunu küçük bir kızın dünyasından esprili bir şekilde izlemek istiyorsanız Persepolis tam size göre! Bu filmi ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listenize dahil edin ve Ortadoğu’daki gerçek yaşamla zihninizdeki yaşamı mukayese etme fırsatını yakalayın…

10. Bajrangi Bhaijaan (Sevginin Gücü) – Khabir Khan 8,0

Olmeden once izlenmesi gereken filmler Bajrangi Bhaijaann
Bajrangi Bhaijaan

Evet, listemizde bir hayli Hint filmi oldu ama bu filmi listemize dahil etmemiz gerektiğine dair karşı konulamaz bir güç var. Doğuştan konuşamayan bir kız Pakistan’dan Hindistan’a gittiği sırada tren rayları arasında kaybolur. Onu bulan Salman Khan ise küçük kızın bilmediği bir ülkede tutunacağı tek daldır.

11. Stalker (İz Sürücü) 1979 – Andrei Tharkovsky 8,1

Olmeden once izlenmesi gereken filmler Stalker
Stalker

Arkadi ve Boris Strugatsky kardeşlerin “Yol Kenarında Piknik” isimli romanından Andrei Tharkovsky tarafından sinemaya uyarlanan filmde psikoloji ve bilim kurgu dramla harmanlanarak izleyenleri zorlayıcı bir zihinsel yolculuğa sürüklüyor. İzlemesi zor ama bir o kadar da kendine hayran bırakan filmi her sinemasever izlemeli. İlk defada anlamasanız bile birkaç defa izlemenizi öneriyoruz.

12. Barfi! 2012 – Anurag Basu 8,1

Olmeden once izlenmesi gereken filmler barfi
Barfi!

Sağır ve dilsiz bir şekilde dünyaya gelen Barfi’nin aşka dair yazmış olduğu yaşama misafir olarak “aşkın dile ihtiyacı yoktur” cümlesinin ne kadar doğru olduğunu filmi izleyenler çok kolay bir şekilde görecektir. Ölmeden önce izlenmesi gereken filmler arasında bulunan Barfi size çok şey katacak!

13. Kahaani 2012 – Sujoy Ghosh 8,2

Olmeden once izlenmesi gereken filmler Kahaani
Kahaani

Şaşırmak isterseniz ilk izlemeniz gereken filmlerden birinin Kahaani olduğunu söyleyebiliriz. Filmde kocasını arayan hamile bir kadının verdiği mücadele ve final sahnesinin heyecan vericiliği bu filmi gerçekten izlemeye değer kılıyor.

14. Det Sjunde Inseglet (Yedinci Mühür) 1957 – Ingmar Bergman 8,2

Olmeden once izlenmesi gereken filmler Det Sjunde inseglet
Yedinci Mühür

Savaştan sağ kurtulan bir şövalyenin eve dönüş yolunda “ölümle” olan satranç oyunu izleyenlere pek çok açıdan hayatı sorgulama adına olanak tanıyor. İzlemesi zor ancak bir o kadar etkileyici olan “Yedinci Mühür” İngmar Bergman’ın mutlaka izlenmesi gereken filmlerinden biri.

15. A Beautiful Mind (Akıl Oyunları) 2001 – Ron Howard 8,2

Olmeden once izlenmesi gereken filmler A Beautiful Mind
A Beautiful Mind

Gerçek bir yaşamdan esinlenilerek çekilen “Akıl Oyunları” etkileyiciliği ile ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesinde olmayı sonuna kadar hak ediyor. 2001 yılında 4 dalda Oscar ödülünün sahibi olan “Akıl Oyunları” aynı isimdeki kitaptan uyarlanmıştır. Filmde Amerikalı bilim insanı John Nash’in hayat hikayesi anlatılmaktadır. Paranoid Şizofreni ile mücadele etmeye çalışan Nash, kendisinin çabaları ve ailesinin desteği ile bu konuda büyük bir başarı göstermiştir ancak bu rahatsızlığını tamamen ortadan kaldırabilecek mi acaba?

16. Good Will Hunting (Can Dostum) 1997 – Gus Van Sant 8,3

Olmeden once izlenmesi gereken filmler Good Will Hunting
Can Dostum

Başrollerinde Robin Williams, Matt Damon ve Ben Affleck’in rol aldığı film, izleyiciyi yormadan ve sıkmadan bir matematik profesörü ile onun keşfettiği matematik konusunda bir dahi olan bir temizlik elemanı arasındaki arkadaşlığı anlatmaktadır.

17. Dom Za Vesanje (Çingeneler Zamanı) 1988 – Emir Kusturica 8,3

Olmeden once izlenmesi gereken filmler Dom Za Vesanje
Çingeneler Zamanı

Emir Kusturica’nın masalsı hayal gücü ile çingenelerin renkli dünyasının ele alındığı filmde hüzünle mutluluğu bir arada hissedebiliyorsunuz. Samimi ve mütevazı bir film arıyorsanız bu efsanevi filmi izlemenizi öneriyoruz.

18. Vertigo (Ölüm Korkusu) 1958 – Alfred Hitchcock 8,4

Olmeden once izlenmesi gereken filmler vertigo
Vertigo

Ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesinde büyük ustanın filmlerinin de olması gerektiğini biliyoruz. Usta yönetmen Alfred Hitchock’un ortaya çıkardığı bu şaheser filmde kullanılan teknikler sayesinde izleyenler de başlarının döndüğü hissine kapılıyor. Bu da filmin izleyicide etki bırakma konusunda ne kadar etkili olduğunu bizlere gösteriyor.

19. 3 Idiots (3 Ahmak) 2009 – Rajkumar Hirani 8,4

Olmeden once izlenmesi gereken filmler 3 idiots
3 Idiots

Hint filmler son dönemde gerçekten büyük beğeni topluyor. Bu filmlerden biri olan “3 Idiots” filmi ise Hindistan’daki eğitim sisteminden yola çıkarak aslında dünyanın pek çok yerinde yaşanan insan yetiştirme konusundaki problemlere eğlenceli ve düşündüren bir tarzda yaklaşıyor.

20. A Clockwork Orange (Otomatik Portakal) 1971 – Stanley Kubrick 8,4

Olmeden once izlenmesi gereken filmler A Clockwork Orange
A Clockwork Orange

Suç işlemek tedavi edilebilir bir durum mu? Adeta bir suç makinesi olan Alex bu sorunun cevabının arandığı bir deneye kobay olmak zorunda kalır. Aynı isimli kitaptan uyarlanan psikoloji, dram ve suç unsurlarını bünyesinde barındıran film döneminin çok ötesinde bir sinemasal kalite sunuyor. Sıra dışı bir yapım olan film bizce ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesinde ilk sıralarda seyredilmesi gerekenlerden biri.

21. Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar/Her Çocuk Özeldir) 2007 – Aamir Khan 8,4

Olmeden once izlenmesi gereken filmler Olmeden once izlenmesi gereken filmler Taare Zameen Parr
Taare Zameen Par

Aamir Khan filmleri arasında önemli bir yere sahip olan film, her çocukta keşfedilecek bir yetenek olduğunu gösteriyor. Bu yönüyle bilhassa anne ve babaları çok etkileyen film aynı zamanda bir öğretmenin bir öğrencinin hayatını nasıl değiştirebileceğini İshaan isimli öğrenci ile Shankar Nikumbh isimli resim öğretmeni arasında yaşananlara seyirciye çok iyi bir şekilde yansıtıyor. Ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listemize girmeyi başaran bu film özellikle anne ve babalara büyük öğütler içeriyor.

22. Gladiator (Gladyatör) 2000 Ridley Scott

Olmeden once izlenmesi gereken filmler Gladiator
Gladiator

Geçmişte arenalarda boy gösteren gladyatörlerin gizemli dünyasını ele alan film Roma dönemini en başarılı şekilde ele alan filmler arasında gösteriliyor. Başucu filmlerinden biri olmayı kesinlikle hak eden Gladiator filminde eşi ve çocuğu katledilen Maximus’un intikam öyküsüne tanıklık ediyoruz.

23. The Pianist (Piyanist) 2002 – Roman Polanski 8,5

Olmeden once izlenmesi gereken filmler The Pianist
The Pianist

Wladyslaw Szpilman isimli çok önemli bir piyanistin gözünden II. Dünya Savaşı’ndaki Nazi zulmünü anlatan film, vizyona girdiği 2002 yılında büyük yankı uyandırmış ve başarısından dolayı Cannes’ta büyük ödüle layık görülmüştür. Bu önemli yapıtın da ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listemizde özellikle bulunması gerektiğini düşündük.

24. The Green Mile (Yeşil Yol) 1999 – Frank Darabont 8,5

Olmeden once izlenmesi gereken filmler The Green Mile
The Green Mile

Stephen King’in en sevilen ve en çok okunan kitaplarından biriyle aynı isimle sinemaya uyarlanan “The Green Mile” aynı başarıyı sinemada da yakalamıştır. Filmde idama mahkum edilen John Coffey ile gardiyan Edgecomb arasında ortaya çıkan dostluk ve hapishane yıllarında yaşananlar anlatılmaktadır.

25. La Vita é Bella (Hayat Güzeldir) 1997 – Roberto Benigni 8,6

Olmeden once izlenmesi gereken filmler hayat guzeldir
La Vita é Bella

Tipik bir İtalyan sineması örneği olan filmde 1930’lu yıllarının İtalya’sında Yahudi bir kitapçı ve onun çocuğu ve karısı ile olan ilişkisi ele alınmaktadır. Zaman zaman güldüren ve zaman zaman ağlatan film izleyenlerin hayatına dokunan en önemli filmlerden. İşte bu sebeplerden bu filmi de ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listemize dahil etmeye karar verdik.

26. One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu) – 1975 Milos Forman 8,7

Olmeden once izlenmesi gereken filmler guguk kusu
Guguk Kuşu

Yayınlandığı dönemde büyük övgüler alan Guguk Kuşu deli taklidi yapan Randle P. McMurphy’nin hastanede yatan hastaların hayatına nasıl dokunduğu bizlere gösteriyor. Sisteme itaat etme konusunda direnen McMurphy’nin etrafında yaşanan olaylar izleyicilerin içindeki yaşam enerjisinin de dışarı çıkmasını sağlıyor.

27. Fight Club (Dövüş Kulübü) 1999 – David Fincher 8,8

Olmeden once izlenmesi gereken filmler Fight Club
Dövüş Kulübü

İzleyicisini bir gizemin ve merakın içine sürüklemeyi en iyi başaran yönetmenlerden David Fincher’in en ses getiren filmlerinden biri Dövüş Kulübü. Bakalım siz filmdeki sırları keşfedebilecek misiniz? Ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listemizdeki bu filmin uzun süre etkisinden kurtulamayacağınızı garanti ediyoruz.

28. Forrest Gump 1994 – Robert Zemeckis 8,8

Olmeden once izlenmesi gereken filmler Forrest Gump
Forrest Gump

Ünlü oyuncu Tom Hanks’in muhteşem oyunculuğu ile kendisine hayran bırakan filmde oyuncu zeka seviyesi düşük bir adamı canlandırmaktadır. Ancak bu kişi üstün fiziksel yetenekleri ile girdiği her ortamda sevilen bir kişilik haline gelmiştir. Masal tadındaki filmi izlerken kendinizi Gump’ın yerine koyacak ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

29. Inception (Başlangıç) 2010 – Christopher Nolan 8,8

Olmeden once izlenmesi gereken filmler inception
Inception

Muhteşem kurgusu ve özgün senaryosu ile “Inception” kuşkusuz 2010 yılının en çok ses getiren yapımı olmuştu. Film kafa karıştıran ancak izleyicisini ilgiyle ekrana kilitleyen yapısı ile kesinlikle izlenmesi gereken en önemli filmler arasında. Leonardo Di Caprio’nun oyunculuk konusunda devleştiği bu filmi de ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listenize dahil etmenizi öneriyoruz.

30. Pulp Fiction (Ucuz Roman) 1994 – Quentin Tarantino 8,9

Olmeden once izlenmesi gereken filmler Pulp Fiction

Quentin Tarantino’nun farklı sinemasal bakış açısı ile mafya dünyasına farklı bir pencereden konuk olmaya ne dersiniz? Bruce Willis, Uma Thurman gibi önemli isimlerin yer aldığı film çok ince esprileri ve muhteşem tekniği ile sizin de ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesine girmeli!

31. Schindler’s List (Schindler’in Listesi) 1993 – Steven Spielberg 8,9

Olmeden once izlenmesi gereken filmler Schindlers List
Schindler’s List

Biyografi türünde bir yapım olan “Schindler’s List” filminde II. Dünya Savaşı sırasında Alman bir girişimcinin Yahudilere yapılanlara sessiz kalmayarak mümkün olabilen en fazla insanı kurtarma çabasına tanık oluyorsunuz.

32. 12 Angry Men (12 Kızgın Adam) 1957 – Sidney Lumet 8,9

Olmeden once izlenmesi gereken filmler 12 Angry Men
12 Angry Men

Tek bir mekanda geçen filmlerin başarılı olması hayli zordur. Bunu en iyi başaran ve sonrasında pek çok örneğinin yapılması konusunda cesaretlendiren “12 Kızgın Adam” kesinlikle ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesinde ilk sıralarda olmayı hak ediyor.

33. il buono, il brutto, il cattivo (İyi, Kötü, Çirkin) 1969 – Sergio Leone 8,9

Olmeden once izlenmesi gereken filmler il buono, il brutto, il cattivo
İyi, Kötü, Çirkin

Vahşi Batı filmleri arasında çok özel bir yere sahip olan film üzerinden yıllar geçmesine rağmen izleyenlere aynı heyecanı ve keyfi yaşatıyor. Filmde üç silahşörün kesişen hayatları izleyicilere son derece başarılı bir şekilde aktarılmaktadır.

34. The Shawshank Redemption (Eseratin Bedeli) 1994 – Frank Darabont 9,3

Olmeden once izlenmesi gereken filmler The Shawshank Redemption
Esaretin Bedeli

Ve geldik ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listemizin en efsane filmlerinden birine… Morgan Freeman ve Tim Robbins’in muhteşem oyunculuklarına sahne olan “Esaretin Bedeli” sinemasever herkesin izlemesi gereken filmlerden biri. Film aynı hapishanede cezalarını çeken iki arkadaşın dostluğuna sahne oluyor. Film aynı zamanda sürpriz sonlu filmler arasında da en beğenilen filmlerden biri.

35. The Godfather (Baba Serisi) Francis Ford Coppola

olmeden once izlenmesi gereken filmler The Godfather
The Godfather

Mafya filmlerini sevin ya da sevmeyin bu film serisine hayran kalacağınıza garanti verebiliriz. Marlon Brando’nun devleştiği “Godfather” her ne kadar bir mafya filmi gibi görünse de ailenin ve doğrunun önemini insanlara çok başarılı bir şekilde yansıtıyor. Bizce bu film ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesinde kesinlikle ilk sıralarda olmayı hak ediyor.

Bu arada illa ki listemizi eklemeyi unuttuğumuz ya da gözümüzden kaçan filmler olacaktır. Sonuçta sinema dünyası büyük bir okyanus 🙂 Eğer sizin de ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listemizde olması gerektiğini düşündüğünüz filmler varsa yorum kısmından bizimle paylaşarak listemize katkıda bulunabilirsiniz 😉

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
11

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.