Olimpos’ta Yapılması Gereken 5 Aktivite

0
523

Olimpos’ta Yapılması Gereken 5 Aktivite

Likya Uygarlığı’nın en gelişmiş şehirlerinden olan, sadeliğin ve doğallığın başkenti Olimpos’u sizler için inceledik.

Seyahat severlerin sıklıkla tercih ettiği Olimpos; el değmemiş doğası, incecik kumları, sahilleri ve Helenistik döneme dayanan tarihi yerleriyle yıl içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Tüm bu sebeplerden ötürü Olimpos’a gitmek istiyor ancak neler yapacağınıza karar veremiyorsanız kesinlikle denemeniz gereken aktiviteleri sizler için ”Olimpos’ta Yapılması Gereken 5 Aktivite ” yazımızda derledik.

Listemizin ilk sırasında;

#1 Olympos Antik Kentini ve Harabelerini Gezin

Antik Kent ve Harabeler
Olympos Antik Kent ve Harabeler

Bize kalırsa Olimpos’u en başından tanımaya başlayın ve ilk iş olarak tarihi noktalarını ziyaret edin. Geçmişin izlerini taşıyan şehirde görmeniz gereken yerleri detaylı olarak inceleyelim.

  • Olympos Antik Kenti

Antik Kent
Olympos Antik Kent

Tarihi Helenistik döneme dayanan ve M.Ö 300 yılında inşa edildiği düşünülen Olimpos Antik Kenti, Antalya’nın Kumluca şehrinde bulunmaktadır. Osmanlı himayesine girene kadar farklı birçok imparatorluğun himayesine alınmış olan Olympos Antik Kenti eski dönemlerde dünyaya korku salan korsanların şehriydi diyebiliriz.

Birçok korsan denizcinin yaşadığı bu antik kent ticaret gemileri için de önemli bir limandı. Günümüzde Bey Dağları Milli Parkı içerisinde bulunana antik kent eski ihtişamını kaybetse de hala görülmeye değer güzellikte. Kentin içerisinden geçen bir ırmağın her iki tarafında kentin kalıntılarını inceleyebilirsiniz. Özellikle Helenistik ve Roma döneminden kalma surların bulunduğu ırmak kenarları diğer noktalara göre daha az hasar aldığı için gözünüzde daha net bir tablo canlandırabilirsiniz. Aynı zamanda onarılmış küçük bir tiyatronun bulunduğu şehir zaman içerisinde güzel bir yolculuk yapmanızı sağlıyor.

**Olympos Antik Kenti gezisi sırasında rahat kıyafetler ve spor ayakkabılar tercih etmenizi öneriyoruz.**

Antik Kent Giriş Ücretleri ve Saatleri

Giriş Ücret:20₺

*Müzekart ve Müzekart+ ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz. *

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Açılış Saati: 08:00-19:00

3 Ekim / 14 Nisan
Kış Açılış Saati: 08:00-17:00

Adres: Kumluca, Antalya İletişim: +90 (242) 247 76 60

  • Olympos Yanan Kayalar

Yanan Kayalar
Olympos Yanan Kayalar

Olimpos’ta Yapılması Gereken 5 Aktivite içerisinde en önemlisi Yanartaş.. Antik Kent’i görmüşken kent civarlarında bulunan Yanartaş‘ı da ziyaret etmenizi öneriyoruz. ’’ Kimera Efsanesi ‘’ olarak bilinen bir hikayesi bulunan Yanartaş bölgesindeki alevler yıllardır sönmeden yanmaya deva etmektedir.

Efsaneye göre keçi, yılan ve aslan karışımı bir canlı öldürülerek yerin derinliklerine gömülmüştür ve yıllardır ağzından çıkan ateş buradaki kayaları yakmaktadır. İşin hikaye kısmı bir yana burayı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.

Çıralı merkezinden 3 kilometre uzaklıkta bulunan Yanartaş’a ulaşmak için zorlu bir yolu aşmanız gerekiyor. Sadece yürüyerek çıkabileceğiniz bu yolu aşmak için birçok merdiven çıkmak sizi yorabilir. Bu yol gözünüzü korkutup sizi geri döndürmesin aksi halde bu güzelliği kaçırabilirsiniz.

Yanan taşlar sebebiyle normalden daha sıcak olan bu bölgeyi akşam saatlerine doğru ziyaret etmeniz hem ateşin görüntüsüyle hem de sıcaklığın azalmasıyla daha cazip hale gelecektir. Daha sıcak olan öğlen saatlerinde bu yolu aşmayı düşünüyorsanız yanınıza şapka ve su almayı kesinlikle unutmamalısınız. 🙂

Yanartaş Giriş Ücreti: 8 ₺ (2018)

*Müzekart geçerli değildir. *

** Yanartaş’ı dilediğiniz saatte ziyaret edebilirsiniz. **

Adres: Yanartaş, Ulupınar Mahallesi, 07980 Kemer/Antalya

#2 Muhteşem Koylarda Dalış Keyfini Yaşayın

Olympos Dalış
Olympos Koyları

Olympos’a gittiğinizde yapabileceğiniz en keyifli aktivitelerden biri de yer altındaki gizemli dünyayı keşfetmek olacaktır. Sahil şeridi boyunca sayısız plaja ve muhteşem koylara ev sahipliği yapan Antalya’da birçok noktadan alanında uzman kişiler eşliğinde dalış hizmeti verilmektedir. Olympos ve Adrasan noktaları tüplü dalışlar için en çok tercih edilen noktalardan biridir.

Gece ve gündüz dalış seçenekleriyle tercih edebileceğiniz bu yolculukta gerekli olan tüm ekipmanlar, rehberlik hizmeti ve dalış için gerekli bilgiler dalış öncesinde tarafınıza verilmektedir. Dalış yapacağınız merkezin özelliklerine göre 85 ₺ ve 800 ₺ arasında değişiklik gösteren fiyatlara tabi tutulabilirsiniz.

Dalış öncesinde yanınıza su alt kamerası veya su geçirmez telefon kaplarından satın alarak yaşadığınız deneyimi kaydedip paylaşma şansına sahip olabilirsiniz.

#3 Olympos’u Teleferikten İzleyin

Teleferik
Olympos Teleferik..

İklimi, bitki örtüsü, tarihi ve yaban hayatıyla ilgi çekici pek fazla noktaya sahip olan Olympos’u en hızlı yoldan gezmek istiyorsanız teleferiği tercih edebilirsiniz. Katılım sayısı 80 kişi olduğunda gerçekleştirilen teleferikle geziler yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görmekte.

Bey Dağı Milli Parkı’nın en yüksek noktasından, denizden yaklaşık 726 metre yükseklikte başlayan yolculuk dağ eteklerinden aşağıya doğru süzülerek devam ediyor. Camekan içerisinden panoramik bir manzara içerisinde izleyebileceğiniz muhteşem doğa, deniz ve dağ manzarası içinizin huzur kaplamasını sağlayacak. Tahtalı Dağı’nın zirvesindeki karlardan başlayarak alçaldıkça nadir görülen bitki türlerine kadar geniş bir yelpazede gezmenize olanak sağlayan teleferik turu hissetmeniz gereken önemli heyecanlardan biri.

Yükseklik korkusu olanların binmemesi önerilirken teleferikle alakalı herhangi bir güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Belirli periyotlarla kontrolü sağlanan teleferiklerde istasyon görevlileri tarafından gerekli önlemler alındıktan sonra gezintiye başlanıyor. Belirli yolcu sayısına ulaşıldığında kalkışların başlandığı teleferiklerle gün doğumun ve gün batımı gibi seferlerden birini tercih edebilir ve istediğiniz saatteki sefere yeterli kontenjan olması durumunda katılabilirsiniz. ” Olimpos Teleferik ” hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Adres: Tekirova Mahallesi Antalya Kumluca Anayolu Caddesi No:2 Kemer/Antalya

İletişim: 0242 242 22 52 E-Mail: info@olymposteleferik.com

Teleferik Kullanım Günleri ve Saatleri

Her Gün / 09:00 – 19:00

Ücretler

Gün Doğumu: 40 € / Gün Batımı: 51 €

*Detaylı fiyat bilgisi için tık tık.

#4 Olympos Ağaç Evlerinde Konaklayın

Agac Ev
Olympos Ağaç Evler

Muhteşem doğanın içerisinde betondan duvarların içerisinde konaklamak istemiyorsanız Olimpos ruhunu hissetmek için bungalov ağaç evlerde kalmalısınız. Yeşilin içinde kuş sesleriyle güne başlamanızı sağlayacak olan ağaç evler Antalya civarında konaklamak isteyenlerin en popüler tercihleri arasında yer alıyor. Günlük yaşamın sıradanlığından sıyrılıp farklı bir tatil hayal ediyorsanız kendinizi doğanın kucağına bırakabilirsiniz.

Ağaç ev dendiğinde aklınıza küçük ve lüksten uzak bir görüntü gelebilir açan Olympos bölgesindeki ağaç evler sandığınızdan oldukça farklı. Havuzlu ve çift katlı olmak üzere son derece lüks ağaç evlerin yanında daha sadece ve küçük ağaç evler de bulunuyor. Genellikle sıcak olduğu düşünülen ve tercih edilmeyen ağaç evler orman içerisinde bulunduğu için genellikle sıcakla alakalı bir problem yaşanmıyor.

Aynı zamanda Wi-Fi, televizyon, kişisel bakım ürünleri ve daha lüks olanlarında saunaların bulunduğu bu ağaç evler sanıldığı gibi teknolojiden uzak değil. Temiz havanın etkisiyle içerisinde yatağa uzandığınız anda uyumanızı sağlayan ağaç evler sahip olduğu otantik atmosferle seyahatinizi daha keyifli bir hal almasını sağlayacak.

Antalya’da ağaç evlerde konaklamak için tercih edebileceğiniz birçok işletme mevcut. İletişim için gerekli bilgiyi ‘’ Olimpos Ağaç Evler ‘’ yazarak internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Ağaç Evlerde Konaklama ücretleri büyüklüklerine ve dahil olan hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama bir pansiyon fiyatına sahip olan evlerin günlük konaklaması 75₺ ile 250₺ arasında değişmekte. Olimpos’a kadar gitmişken Olimpos otellerinde kalmak yerine otantik bungalov evlerini tercih edebilirsiniz.

*Antalya’daki diğer konaklama seçeneklerini buradan inceleyebilirsiniz.

#5 Olympos’ta Kaya Tırmanışı Yapın

Kaya Tirmanisi
Olympos Kaya Tırmanışı..

Olimpos’ta yapılması gereken 5 aktivite içerisinde en önemlilerinden biri de Kaya tırmanışları..  Kaya tırmanışları için pek çok parkur ve seçeneğin sunulduğu Olimpos macera severlerin gözde noktalarından biridir. Daha önce bu deneyimi yaşayanlar için oldukça eğlenceli gelirken ilk defa yapacaklar için biraz tedirgin hissettirebilir. Ancak deneyimli bir ekiple acemiler için kurulmuş olan parkurla başlayıp zaman geçtikçe zorluk seviyesini arttırabilirsiniz.

Yerden yükselmeye başladıkça kaya tırmanışının ne kadar eğlenceli olduğunu hissedecek, adrenalin duygusuyla beraber daha yükseğe çıkmak isteyeceksiniz. Küçük büyük herkes tarafından yapılabilen kaya tırmanışı bölgenin en popüler ekstrem sporlarında biridir. Genellikle yaz aylarında tercih edilen kayalara eğitmensiz tırmanılması yasak olduğu gibi tehlikelidir. Olympos kaya tırmanışı hakkında detaylı bilgiyi ve fotoğrafları incelemek için tık tık.

Aynı zamanda her yıl Ekim ayının son haftasında ‘’Olympos Kaya Tırmanışı Şenliği’’ düzenlenmektedir. Dilerseniz bu etkinliğe katılarak tecrübeli tırmanışçıların hünerlerini izleyebilirsiniz. 🙂

**Olympos’ta eğitmenle kaya tırmanışları için fiyatlar parkura ve katılımcı sayısına göre değişiklik göstermektedir. Eğitim ve malzeme kiralama ücretleriyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.**

Olympos Kaya Tırmanışı İçin Gerekli Malzemeler

Olimpos Kaya Tirmanisi
Olympos Kaya Tırmanışı

Tırmanış için bir merkezle görüştüğünüzde sizler için gerekli olan tüm tırmanış kıyafetlerini ve güvenlik ürünlerini temin edecektir. Ancak hereksin kullandığı ürünleri kullanmak istemez veya daha rahat ürünler tercih ederseniz yanınıza almanız gerekenlerin bir listesini oluşturduk. Tırmanış için olması gereken temel malzemeler;

  • Asimetrik, kavisli kaban veya simetrik düz tabanlı bir ayakkabı,
  • Kask,
  • Sırt Çantası,
  • Tırmanma eldiveni

Bu temel malzemeleri edinerek daha konforlu ve güvenli bir kaya tırmanışı gerçekleştirebilirsiniz. Gerekli temel malzemeleri edinmek kalite faktörüyle beraber 250 ₺ ve 2.000 ₺ arasında değişecektir.

**Eğitmen eşliğinde tırmanışlar 09:00 / 19:00 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. **

Olympos Nerede?

Olympos Harita
Tarihi Olympos Haritası

Likya Medeniyetine ev sahipliği yapmış olan Olimpos, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı bulunmaktadır. Kemer merkezinden 36 kilometre uzaklıkta bulunan Olimpos’ta yaklaşık 45 dakikalık bir yolculukla ulaşabiliyorsunuz. Gezilecek, görülecek yerleri ve muhteşem kumsallarıyla Olimpos, ziyaretçileri kendisine çekiyor.

 Kemer’de kalınacak yerler önerilerimiz için tık tık.

Olympos’a Nasıl Gidilir?

Ucak ile Ulasim
Uçak ile Ulaşım

Olimpos’ta yapılması gereken 5 aktivite için öncelikle bölgeye nasıl ulaşım sağlandığını bilmeniz gerekiyor. Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı olan Olimpos’a gitmek sandığınızdan daha basit. Türkiyenin neredeyse her ilinden otobüs ve uçak seyahatiyle ulaşabileceğiniz Antalya’ya vardıktan sonra karşınıza iki seçenek çıkıyor.

  •  Şahsi Araçla Ulaşım

Ozel Arac
Özel Araç ile Ulaşım

Antalya’ya kadar şahsi aracınızla geldiyseniz veya araç kiralama noktalarından bir araç edindiyseniz işiniz biraz daha kolay diyebiliriz. Navigasyona gerek kalmadan yol kenarlarında bulunan tabelaları takip ederek Olympos’a rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Antalya şehir merkezinden 44 kilometre uzaklıkta bulunan Kemer’e ulaşmak için sahil şeridi boyunca dümdüz ilerliyorsunuz.

Yaklaşık 50 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşacağınız Kemer’den Kumluca yoluna doğru devam ettiğinizde çok kısa bir süre sonra Olimpos bölgesine ulaşmış olacaksınız. Bu noktada şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini gezmek için arabanızdan inerek yürümeye devam edebilirsiniz.

  •  Toplu Taşımayla Ulaşım

Toplu Tasima
Otobus-iett

Olympos bölgesine ulaşım yapabileceğiniz iki nokta olan Antalya Otogarı ve Antalya Havalimanı’ndan hizmet veren toplu taşıma araçlarını yazımızdan inceleyebilirsiniz.

  • Olimpos’a Antalya Otogarı’ndan Ulaşım

Antalya’ya otobüs yolculuğuyla ulaşım sağladıysanız araçtan indiğiniz anda Olympos’a toplu taşımalar ile devam etmek için yola koyulabilirsiniz. Otogardan 48 kilometre uzaklıkta bulunan Olympos bölgesi için her gün belirli saatlerde dolmuşlar hareket etmektedir. Kumluca, Finike ve Kaş dolmuşlarının güzergahında bulunan ilçeye ulaşmak için kişi başı 15₺ ücret ödemesi yapmanız yeterli.

  • Antalya Havalimanı’ndan Olimpos’a Ulaşım;

Havalimanına iniş yaptığınızda buradan direk Olimpos’a geçebileceğiniz bir hat bulunmaktadır. Ancak geçiş yapabileceğiniz en yakın nokta olan Antalya Otogarı’na gidip,otogardan kalkış yapan dolmuşları kullanabilirsiniz. Antalya Otogarı’na ulaşmak için D600 numaralı belediye otobüslerini veya Havaş seferlerini tercih edebilirsiniz.Aynı zamandaAntalya’ya Nasıl Gidilir?yazımızı inceleyerek diğer alternatif yolları da inceleyebilirsiniz.

*Antalya Havalimanı Havaş seferlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Antalya’nın tüm gezilecek yerlerini görmek isterseniz ” Antalya Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilir, Antalya şehri hakkındaki tüm blog yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Likya Uygarlığı’ndan korsan topluluklarına kadar birçok farklı topluluğun sahiplendiği ve ilerini bıraktığı Olympos’u nasıl buldunuz ? Sunduğumuz seçeneklerden sizi en çok hangisi heyecanlandırdı? Düşüncelerinizi ve eklemek istediklerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşırsanız çok seviniriz. 🙂

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.