Her sene geleneksel olarak Almanya’nın Münih kentinde yapılan Oktoberfest festivali, Eylül ayının ortalarında başlar, Ekim ayının ilk Pazar gününe kadar devam eder.

Bu festival, aslında Avrupa’nın birçok yerinde düzenlenir. Ancak doğuş yeri Almanya’dır. Geleneksel kıyafetler giyilir ve o güne özel “Altın Bira” ile kutlama yapılır. Peki, bu festival sadece Almanyalı olanları mı ilgilendirir?

Tabi ki hayır! Festival zamanına denk gelmiş iseniz siz de katılım gösterebilirsiniz. Bavyeralılarla birlikte siz de Altın Birayı yudumlayarak festivalin akışına kapılabilirsiniz. Ama özellikle de Oktoberfest festivaline katılmak için tatile çıkacaksanız, öncesinden Münih otelleri ile irtibat kurarak rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz. Çünkü festival zamanında otellerde yer bulmak neredeyse imkansız.

oktoberfest_biletbayi.com-342

Oktoberfest festivalinin ortaya çıkışı nasıl oldu?

Her festivalin ortaya çıkışı bir olay ya da yaşanan bir sıkıntıya dayanır. Oktoberfest festivalinin çıkışı da bir olaya dayandırılmaktadır. Bir dönem Güney Bavyera’da su sıkıntısı had safhada idi. Bavyeralılar da bu sıkıntıyı gidermek ve susuzluğu giderecek daha etkili bir içecek bulmak için araştırmalar içine girmişler. Daha sonra buldukları bira ile susuzluklarını gidermişler. Tabi zamanla bu içecek, su sıkıntısının yaşandığı Eylül ayının ortaları ile Ekim ayının ilk Pazar günü aralıklarında kutlanan bir festival haline gelmiş. Bir de buna ek olarak söylenen bir diğer çıkış nedeni ise; 1810 yılında Bayvera Prensi Ludwig ve Saksonya-Hildburghausen Prensesi Therese’nin evliliklerini kutlamak amacı ile Altın bira içmişler, bu da halk arasında bir şenlik gününe dönüşmüş. O günden sonra da artık her sene geleneksel olarak Münih’te kutlanmaya başlamış. Oldukça coşkulu bir şekilde kutlanan Oktoberfest Festivalinde, dans gösterileri, eğlence ve bira içimi festivalin bitimine kadar devam ediyor.

Oktoberfest Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Oktoberfest’e Nasıl Gidilir ve Nerede Kalınır?

Festival, her ne kadar Bavyeralılar arasında geleneksel olarak kutlanan bir şenlik olsa da dünyanın her yerinden festivale katılım gösteren insanların olduğunu söyleyebiliriz. Festival’in yapıldığı yer ise Türklerin ikinci yurdu haline gelen Münih’te, ”Theresienwiese” (Therese Meydanı) denen yerde yapılıyor. Haliyle festivale katılmayı düşünüyorsanız, meydana yakın ya da ulaşımda sorun yaşamayacağınız bir otelde konaklamak olsun. Münih, Türkiye’den her gün uçak seferi yapılan bir yerdir.

Dolayısı ile uçak bileti bulmada sorun yaşamayacağınızı söylemek istiyoruz. Tabi bunları söylerken yine de erken rezervasyon yaptırmanız gerektiğini ve “Schengen Vizesi” almanız gerektiğini de hatırlatmakta fayda vardır.

Oktoberfest’te Ne Yapılır?

Festival, başında da dediğimiz gibi ana teması “Altın bira” üzerine olan bir şenliktir. 3 hafta kadar süren festivalde 13 farklı Alman bira markası festivale katılım gösterir. İlk bira fıçısına çeşmeyi çakan kişi Münih Belediye Başkanı’dır. ”Çeşme açık!”  manasına gelen  ”O’zapft is!” cümlesi duyulduğunda festival açılır ve eğlence başlar. Alkol tüketmek istemeyenler, farklı içeceklerden de faydalanabilirler. Ancak hatırlatmamız gerekiyor ki burası “Altın Bira Festivali.” Yoğun katılımın gösterildiği festivalde kalmak için çadırlar kurulur. Tabi yakın çevrede bir otelde de konaklayabilirsiniz.

Ancak festivalle iç içe kalmak ve eğlencenin merkezinde durmak için çadırlarda konaklamanızı öneriyoruz. Çadırlar için erkenden rezervasyon yaptırmanız oldukça önemlidir. Çünkü festivalin orta zamanlarında özellikler artık boş yer bulmak neredeyse imkânsızdır. Ancak “ben eğlence için geldim, yanımda da çok eşyam yok” diyorsanız bir çadırın önünde bekleyerek çıkanların yerine geçebilirsiniz. ”Wegen Überfüllung Vorübergehend Geschlossen” yazısı çadırda boş yer kalmadığını belirten bir ifadedir.

Oktoberfest’e Nasıl Gidilir ve Nerede Kalınır?

Oktoberfest festivalinde, geleneksel kıyafetler giyilir ve 1 lt. boyundaki bira bardaklarıyla bira içilir. Tabi bu bira, normal biradan daha fazla alkol içerdiği için daha erken zamanda etkisini gösterir. Buranın en çok dikkat çeken kişileri ise geleneksel festival kıyafetleriyle gezen Bavyera  güzel kızlardır.

Oktoberfest’te Ne Giyilir, Ne Yenir-Ne İçilir?

Bu festivalin ana teması “Altın Bira” olsa da giyilen geleneksel kıyafetler de bir o kadar dikkat çekicidir. Genel olarak giyilen kıyafetlere verilen isim  ”Trachten”dir. Ancak kadın ve erkeklerin giydikleri isimlere daha farklı isim veriliyor. Erkeklerin giydiklerine ”Lederhosen”, kadınların giydiği elbiseye ise ”Dirndl”  adı veriliyor. Festivale katılırken siz de bu kıyafetleri giymek istiyorsanız, Münih’te özel diktirebilir ya da internetten sipariş verebilirsiniz.

Lünepark

Oktoberfest’te temel içecek biradır bunu her fırsatta dile getirdik. Bir de bu festivale özel yapılan “Brezel” adı verilen hamurdan yapılmış atıştırmalık bir tür yemektir. Üzerine kaya tuzu serpilerek yapılan bu atıştırmalığın tadına da bakmadan geçmemenizi öneriyoruz. Ek olarak; kızarmış tavuk, patates, beyaz sosis de yine festival alanında bulabileceğiniz yiyeceklerdendir.

Oktoberfest Dışında Ne Yapılır?

Festival akşam saatlerinde sona eriyor. Ancak bu dönemlerde gelenler özellikle eğlence için geldikleri için eğlenceye ara vermek istemezler. Eğer siz de bunlardan iseniz sizlere önerebileceğimiz bazı yerler vardır. “Hofbrauhaus “ olarak adlandırılan yerde Bavyera müzikleri eşliğinde eğlencenize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sabahın ilk saatlerine kadar coşkulu eğlencenin devam ettiği bu yerde, yine festivali aratmayacak eğlence türlerini bulabilirsiniz.

oktoberfest lunapark

Son olarak Oktoberfest festivali hakkında bilmeniz gereken birkaç detaydan söz edip konumuzu bitirelim. Festival her ne kadar “Bira Festivali” olsa da çocuklarınızı da yanınıza alıp gidebilirsiniz. Çocuklarınızın eğlenebilecekleri luna park festival alanındadır. Bira içen herkesin tuvalet ihtiyacı olur. Bunu da dert etmenize gerek yoktur. Çünkü her bira çadırının kendine özel bir tuvaleti vardır. Alkol içmek istemeyenler de festivale katılarak kola ya da diğer meşrubatlarla eğlenceye dahil olabilirler. Kayıp eşya bürosundan kaybolan eşyalarınızı bulabilir, festival alanında hediyelik eşya satan yerlerden festival sonunda hediyelik bir şeyler alabilirsiniz.