Oksijeniyle Meşhur Kaz Dağları

0
1410

Ülkemizin Çanakkale ve Balıkesir sınırlarında bulunan Kaz Dağları, sadece ülkemizde değil Dünya’da da kaliteli havasıyla önemli bir oksijen kaynağıdır. Mitlere de konu olan Kaz Dağları, yeşillikler içinde doğayla iç içe unutulmaz bir tatil isteyenler için önemli duraklardan biri konumundadır.

Oksijeniyle Meşhur Kaz Dağları
Oksijeniyle Meşhur Kaz Dağları

Şehrin kötü havasından ve keşmekeşinden sıyrılıp bol oksijenli bir gezi için sizi de dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı bu muhteşem doğaya davet ediyoruz.

Kaz Dağları bünyesinde bulunan Kaz Dağları Milli Parkı 1994 yılından bu yana milli park statüsünde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın koruması altında muhteşem bir doğal alan olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Parkta sayısız bitki çeşidine ve yaban hayatının çeşitli örneklerine rastgelmek mümkündür.

Kaz Dağları’nda Gezmeniz Gereken Yerler

Kaz Dağları’nda sizi bir çok sürpriz bekliyor. Ziyaretini esnasında birçok şelaleyi, akarsuyu ve çeşitli doğal oluşumları kuş cıvıltıları eşliğinde görme şansını yakalayabileceksiniz.

1.Sutüven Şelalesi

Buz gibi suyuyla Sutüven Şelalesi
Buz gibi suyuyla Sutüven Şelalesi

Muhteşem doğası ve buz gibi suyuyla özellikle sıcak bir zamanda gidildiğinde insana cennetteymiş hissi yaşatan Sutüven Şelalesi’ni mutlaka görmelisiniz. Suyun soğukluğuna dayanabilirseniz şelalenin döküldüğü gölette yüzerek farklı bir deneyim de yaşayabilirsiniz.

2.Hasanboğuldu

Hasanboğuldu
Hasanboğuldu

Adını Hasan isminde aşık bir gencin bu gölette boğulduğu efsanesinden alan Hasanboğuldu, Kaz Dağları’nda mutlaka görmeniz gereken noktalardan biri. Kalabalığı sevmiyorsanız buraya haftaiçi gelmenizi tavsiye ederiz. Gölete Sutüven Şelalesi’nden devam eden patikayı takip ederek ulaşabilirsiniz.

3.Pınarbaşı

Pınarbaşı
Pınarbaşı

Piknik ve mangal yapmak isteyenlerin bölgedeki en meşhur noktalarından biri olan Pınarbaşı, yaz sezonunda hatırı sayılır bir ziyaretçi sayısına ulaşmaktadır. Güzel bir piknik molası için bu bölgeyi tercih etmeniz doğru bir karar olacaktır.

4.Sarıkız Tepesi

Sarıkız Tepesi
Sarıkız Tepesi

Kaz Dağları Milli Parkı’nın en yüksek tepelerinden biri olan Sarıkız Tepesi’ni görmek için bir rehbere ihtiyacınız olacak. Rehbersiz girişlere izin verilmiyor. Tepeye ulaştığınızda karşılaştığınız manzara karşınızda nutkunuzun tutulacağından eminiz. Gezinize bu noktayı da mutlaka dahil etmelisiniz.

5.Tahtakuşlar Köyü

Tahtakuşlar Köyü Etnoğrafya Galerisi
Tahtakuşlar Köyü Etnoğrafya Galerisi

Dağın eteklerinde kurulu olan bu köyü ziyaretinizde Türkiye’nin bir köyde kurulan ilk özel müzesi olan Tahtakuşlar Köyü Etnoğrafya Galerisi‘ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Köyleri gezmeye başlamışken Yeşilyurt ve Adatepe köylerini de mutlaka görmeniz gerektiğini belirtelim.

6.Darıdere Tabiat Parkı

Darıdere Tabiat Parkı
Darıdere Tabiat Parkı

Yeşile ve doğaya hala doyamadıysanız Darıdere Tabiat Parkı’nı da mutlaka görmelisiniz. Dilerseniz kamp yaparak çok keyifli zamanlar da geçirebilirsiniz.

Kaz Dağları’na Nasıl Gidilir?

Kaz Dağları’na gerçekleştireceğiniz gezi için en mantıklı ulaşım yolu Balıkesir uçak bileti almak olacaktır. Bunun yanında birçok şehirden Edremit’e kalkan otobüs seferlerinden otobüs bileti alarak da Edremit’e gelerek buradan Kaz Dağları’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde çok yoğun bir turist ilgisiyle karşılaşan bölge için biletinizi erken almanız sizin için faydalı olacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.