Novosibirsk

Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg‘dan sonra en kalabalık şehri Novosibirsk, aynı zamanda ülkenin en çok ziyaret alan şehirlerinden biridir.

Novosibirsk Gezilecek Yerler yazımızda sizler için şehrin en popüler gezi noktalarını derledik. Gelin birlikte inceleyelim;

Pervomaisky Parkı

Pervomaisky Parkı

Şehrin en geniş alanlarından biri üzerinde kurulu Pervomaisky Parkı, Novosibirsk aşıkların buluşma noktası.. Doğa ve Tarih Müzesi’nin hemen yanı başında yer alan park, şehrin en eski parkı. Parkta yer alan çitlerin üzerine asılı kilitler, çiftlerin beraberliklerinin hiç bozulmaması için yaptıkları bir ritüel.

Diğer yandan şehrin pek çok sanatsal etkinliğine de ev sahipliği yapan Pervomaisky Parkı, Novosibirsk’in en turistik noktası.

Alexander Nevski Katedrali

Alexander Nevski Katedrali

Şehrin ilk taş koleksiyonlarından biri olan Alexander Nevski Katedrali, 1896 yılında Neo-Bizans mimari bakış açısıyla inşa edilmiş, şehrin önemli yapıtlarından biridir. Tasarımı St. Petersburg’daki Merhum Aziz Leydim Kilisesi baz alınarak yapılan kilise, 1915’te katedral haline gelmiştir.

Harika mimarisiyle göz dolduran katedral, şehrin en önemli gezi noktalarından biridir.

Novosibirsk Botanik Bahçesi

Novosibirsk Botanik Bahçesi

Novosibirsk’in dünyaca ünlü noktalarından biri de Botanik Bahçe’dir. Envai çeşit bitki türüne ev sahipliği yapan bahçe, şehrin gürültüsünden biraz olsun uzaklaşmak isteyenler için harika bir adres. Bahçenin bir bölümünde bonzai ağaçları yer alıyor.

Parkı ziyaret edenlerin fotoğraf makinelerine sarıldığı bu bölüm, Botanik Bahçe’nin en yoğun noktalarından biri olarak gösterilir. Bilimsel sempozyumlar ve konferanslara ev sahipliği yapan botanik bahçeyi çok sayıda bilim adamı da ziyaret etmiştir.

St. Nicholas Katedrali

St. Nicholas Katedrali

1915 yılında Rusya’nın en görkemli yapılarından biri olarak Novosibirsk’te konumlanan Aziz Nicholas Şapeli, eski hükümdar Romanov’un 300 yıllık idaresini anmak için 1915 yılında inşa edilmiştir.

1993 yılında şehrin 100. yıl kutlamaları için bir dizi restorasyon çalışmalarından geçen katedralin mimarisi görenleri kendine hayran bırakıyor.

Trafik Işıkları Anıtı

Novosibirsk’in pek çok noktasında karşınıza küçük heykel ve anıtlar çıkabilir. Göreceğiniz ilginç heykeller sizi şaşırtmasın.. Novosibirsk’in güneyinde bir ‘’sucuk’’ anıtı görebilir, kıyıya yakın bir bölümde ise ‘’Trafik Lambası’’ anıtı görebilirsiniz.

İlginç heykellerden biri de çocuklar ve bir askerin betimlendiği görseldeki anıttır. Turistler genellikle bu anıt çevresinde fotoğraf molaları verirler.

Güneş Müzesi

Güneş Müzesi

Güneş tanrılarının ve eski uygarlıklarda güneşin önemine vurgu yapan Güneş Müzesi, şehrin mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktaları arasında yer alır. Müzede sergilenen eserler arasında Rus, Hindistan, Çin, Nepal ve diğer ülkelerden getirtilen güneşi geleneğini yansıtan tablolar da sergilenir.

Pek çok yeni bilgi öğreneceğiniz bu farklı müzeyi diğer müzelerden ayıran ilginç bir enerjisi olduğunu ziyaretiniz sırasında hissedeceğinizden eminiz..

Opera ve Bale Binası

Opera ve Bale Binası

Lenin Meydanı’nda yer alan Opera ve Bale Binası, 1945’te açılmış Rusya’nın en büyük tiyatro binası.. Şehirde geçirdiğiniz zaman içerisinde herhangi bir etkinliğe katılarak, yapının etkileyici atmosferi altında harika saatler geçirebilirsiniz.

Şehrin gururlarından biri olan Opera ve Bale Binası günümüzde Novosibirsk’in simgesi olarak anılıyor.

*Rusya’nın Diğer Şehirleri için..

Yazı hakkındaki fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan Biletbayi Editöryal Ekip ile paylaşabilir, yazılarımıza katkıda bulunabilirsiniz. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.