Nouakchott yemekleri
Nouakchott yemekleri

Moritanya’nın Atlantik Okyanusu’na bakan yüzü başkent Nouakchott, klasik bir Afrika şehri olarak ziyaretçilerine Afrika mutfağının önemli örneklerini deneme imkanı sunuyor. Hazırlamış olduğumuz “Nouakchott’ta ne yenir? Ne içilir?” rehberimiz bu şehre gitmeyi planlayanlara Nouakchott yemekleri hakkında detaylı bilgilere ulaşma imkanı sunuyor…

Nouakchott’ta Ne Yenir? Ne İçilir?

Nouakchott yemek kültürü baharatlı yemeklere kendinizi hazırlasanız iyi edersiniz. Kuzu, keçi, tavuk gibi bilindik etlerin yanı sıra deve gibi pek aşina olmadığımız etlere de yer verilen Nouakchott yemekleri içinde özellikle pilav çok önemli bir yere sahiptir ve bu şehirde pilavın olmadığı bir sofrayı düşünmek pek de mümkün değildir. Özellikle pilavla getirilen yemeklerin bu şehirde zaman zaman elle yendiğini de notlarınız aranıza alabilirsiniz. Böylece Nouakchott’ta gezerken gözünüze elle yemek yiyen insanlar ilişirse yadırgamazsınız 🙂

Ülkenin en büyük şehirlerinden biri olma özelliğini de taşıyan Nouakchott’ta başta Afrika mutfağı olmak üzere İtalyan, Fransız, Lübnan ve Fas gibi mutfaklara ait restoranları da ziyaret edebilir ve bu mutfakların yemeklerini deneyebilirsiniz. Moritanya’nın Müslüman bir ülke olmasından dolayı şehirde alkol tüketimi halka açık yerlerde yasaklanmıştır. Buna karşın çeşitli mekanlarda ve otellerde kısmi olarak alkol tüketilebilmektedir.

Nouakchott’un yemekleri hakkında genel bilgileri verdikten sonra artık “Nouakchott’ta ne yenir? Ne içilir?” diye meraklanan ziyaretçilerimiz için listemize geçelim;

1. Couscous

Couscous
Couscous

Mısır, arpa ya da buğday unundan hazırlanan bu pilav tarzı yiyecek Nouakchott yemekleri içinde çok özel bir yere sahiptir. Bu yemek genellikle et ile servis edilmektedir ancak çeşitli sebzelerle de servis edildiği olmaktadır. Yani kısaca şunu söyleyebiliriz ki, Nouakchott’a geldiyseniz couscous yemeden bu şehirden gitmeniz pek mümkün olmayacaktır.

Hem couscous hem de diğer Afrika yemeklerini Türk bayraklarıyla kuşatılmış bir restoranda yemek isterseniz işte sizin için önerimiz;

Huzur Restaurant

Adres: Road the NouadibhouNouakchott, Mauritania

Telefon: +222 45 24 89 87

2. Nane Çayı

Nane Çayı
Nane Çayı

Bildiğimiz siyah çayların yanı sıra özellikle nane çayı Afrika şehirlerinde çok fazla tüketilmektedir. Bu bitki çayı yerli halk tarafından hem serinlemek için hem de proteinli Afrika yemeklerinin ardından hazmı kolaylaştırmak için tercih edilmektedir. Siz de keyifli bir akşam yemeği ardından alkolsüz bir içecek içmeyi düşünüyorsanız nane çayı hedefi 12’den vurmanızı sağlayacaktır.

3. Zrig

Deve Sütü
Deve Sütü

Deve sütü Afrika genelinde çok sevilen bir içecek. Nouakchott mutfağı içinde de zrigin özel bir yeri bulunuyor. Çöl hayvanı olarak bilinen deveden Afrika’da birçok konuda faydalanılmaktadır. Deve sütü de çeşitli süt ürünlerinin yapılmasında kullanıldığı gibi sade olarak da içilebilmektedir.

4. Hurma

Hurma
Hurma

Hurma, Nouakchott yöresel yemekleri arasında oldukça besleyici ve lezzetli bir yemiş olarak karşımıza çıkıyor. Bu yemiş ülkemizde de çok sevilmekte ve özellikle Ramazan aylarında iftar açmak için yenmektedir.

5. Harira

Harira Çorbası
Harira Çorbası

Domates, nohut, mercimek, soğan ve pirinç gibi ana maddelerle hazırlanan harira, her ne kadar bir çorba olarak bilinse de içindeki malzemelere baktığımızda aslında doyurucu bir yemek olarak da kabul edilebilir. İçinde kuşbaşı et parçalarının da bulunduğu harira çorbası çoğunlukla Ramazan aylarında ana yemekten önce tüketilmektedir.

6. Mechoui

Mechoui
Mechoui

Mechoui de pek çok Afrika şehrinin önemli yemekleri arasında bulunuyor. Bu nedenle eğer Nouakchott’ta ne yenir? diye merak ediyorsanız listeye bu yemeği de eklemeniz gerekiyor. Peki, mechoui nedir? Mechoui, bütün kuzunun tandırda pişirilmesiyle hazırlanan muhteşem bir et yemeğidir. Yemek lezzetini özellikle ağır ağır pişmesine borçludur.

7. Maffe

Maffe
Maffe

Çoğunlukla keçi ya da deve etiyle yapılan maffe, içinde bamya ve domates sosu da bulunmaktadır. Yani bildiğimiz et soteye çok benzemektedir. Yemek çoğunlukla couscous gibi pilav tarzı yemeklerle servis edilmektedir.

8. Yassa Tavuğu

Yassa Chicken
Yassa Chicken

Soğan ve domatesle hazırlanmış bir sos içinde pişirilen yassa tavuğu Nouakchott’un en yöresel yemekleri arasında bulunmaktadır. Bu tavuk yemeği de çoğunlukla pilav eşliğinde servis edilmektedir.

9. Balık

balık
Nouakchott’da bol miktarda balık tüketilmektedir.

Sahilde büyüyen bu şehir daha önce bir balıkçı kasabası olarak bilinmekteydi. Haliyle şehirde deniz ürünleri (özellikle de balık) şehrin menüsünde önemli bir yer edinmiş durumda. Eğer deniz ürünleri ile aranız iyi ise Nouakchott’un size oldukça bonkör davranacağından emin olabilirsiniz.

Şehrin en çok sevilen lezzetlerini hazırladığımız “Nouakchott’ta ne yenir? Ne içilir?” listemizde sizinle paylaştık. Eğer listemizde eksik olduğunu düşündüğünüz lezzetler varsa bunu bizimle paylaşabilir ve yazımızın daha başarılı olmasında rolü olan gizli kahramanlarından biri olma şansını yakalayabilirsiniz 🙂

Eğer sizin için bir şehrin sadece yemekleri önemli değilse ve şehrin görülmesi gereken yerlerini de ziyaret etmek istiyorsanız Nouakchott gezilecek yerler listemize göz atabilir ve Nouakchott gezinizi çok daha eğlenceli ve unutulmaz bir şekle dönüştürebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.