Nostaljik Tramvay ile Gezebileceğiniz 3 Şehir

0
1661
Taksim-Tünel Nostaljik Tramvay Hattı, İstanbul

Temelleri 1950’li yıllarda İngiltere’nin Galler bölgesinde Talyllyn Treni ile atılan nostaljik tramvaylar, ABD’de her caddede ulaşım için kullanılmaya başlamasıyla en popüler günlerini yaşamıştır.

Bir zamanların en önemli ulaşım aracı tramvay
Bir zamanların en önemli ulaşım aracı tramvay

Günümüzde yerini çok modern raylı ulaşım sistemlerine bıraksa da nostaljik tramvaylar birçok şehirde nostalji rüzgarları estirmeye devam ediyor. Ülkemizde de bazı şehirlerde bulunan nostaljik tramvaylar, turizm açısından bulunduğu şehre büyük bir katkı sağlıyor.

Nostaljik Tramvay ile Gezilebilecek 3 Şehir

1.İstanbul

1990 yılında sembolik bir hatta eski trenlerin restorasyonuyla nostaljik tramvayların sefer yapması fikri hayata geçirilerek Taksim-Tünel  hattında seferlerine başlayan nostaljik tren hattı, şu anda sadece Taksim ve İstanbul’un değil bütün Türkiye’nin en önemli simgelerinden biri haline gelmiş durumda.

Taksim-Tünel Nostaljik Tramvay Hattı, İstanbul
Taksim-Tünel Nostaljik Tramvay Hattı, İstanbul

İstanbul’un en eski ve en önemli caddesini nostaljik tramvayla dolaşmak gerçekten ayrı bir zevk. İstanbul’a Taksim’e gelip de nostaljik tramvayın önünde fotoğraf çektirmeyen neredeyse yok gibi. Bu da tramvayın şehir için ne kadar önemli bir değer olduğunu gösteriyor.

Kırmızı beyaz formunda eskiye sadık kalınarak restore edilen bu sevimli tramvayla Taksim Meydan’dan Tünel’e kadar yolculuk edebiliyorsunuz. Pazar günleri 07:45’de, diğer günler 07:45’de başlayan seferler her gün 22.45 kadar sürmekte ve günlük ortalama 2500 yolcu taşımaktadır. Son dönemde hayata geçirilen Kadıköy-Moda nostaljik treniyle Kadıköy’de de nostaljik bir yolculuk yapma imkanına sahipsiniz.

2.Bursa

Zafer Plaza-Çınarönü 5 Kasım 2011 tarihinde ve Kent Meydanı-Heykel 12 Ekim 2013 tarihinde hizmete açılarak şehrin önemli turizm noktalarının ziyaretçiler tarafından Bursa Nostaljik Tramvayı ile görülmesine olanak tanımıştır. İki hattın toplam uzunluğu 8.2 kilometreden oluşuyor.

Bursa Nostaljik Tramvayı
Bursa Nostaljik Tramvayı

Burtram olarak adlandırılan Bursa Nostalji Tramvayı Bursa’nın ulaşım işletmesi olan Burulaş tarafından işletilmektedir. Şu anda işletme tarafından 3. nostaljik tramvay hattının inşaatı Kent Meydanı-Terminal güzergahında 8.2 kilometre olarak devam etmektedir.

3.Antalya

Nostaljik seferleriyle şehre ayrı bir değer nostaljik tramvayla gezebileceğiniz diğer ilimiz ise Antalya. Şehre ziyarete gelen turistler özellikle şehrin tarihi yerlerini görebilmek ve geçmişte keyifli bir yolculuğa çıkmak için nostaljik tramvayı tercih ediyor.

Antalya Nostaljik Tramvayı
Antalya Nostaljik Tramvayı

Müze durağından başlayarak Zerdalilik durağına kadar yolcularına nostalji rüzgarları estiren tramvay şehrin en önemli değerlerinden biri olmayı başarıyor. Zerdalilik durağına kadar gelen yolcuları ise seyrine doyum olmayan bir Antalya manzarası karşılıyor. Antalya’ya geldiğiniz de siz de mutlaka bu nostaljik yolculuğun tadına bakmalısınız.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.