Noorderkerk’in hemen dibindeki Amsterdam’ın en güzel meydanlarından birinde kurulan Noordermarkt, pazartesi ve cumartesi günleri kurulan sokak pazarlarıyla hem yerli halkın hem de turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri olmayı başarıyor.

17. yüzyılın başından bu yana günlük ya da haftalık olarak kurulun pazar, diğer birçok sokak pazarı gibi Amsterdam’daki alışveriş faaliyetlerinin en önemli ve en canlı duraklarından biri olmuştur. Pazar, değişen zamana ayak uydurabilmesi sayesinde günümüzde hala eski önemini korumaktadır.

1- Noordermarkt Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Noordermarkt, Amsterdam

Jordaan bölgesinde kurulan, küçük olmasına rağmen gezmesi ve alışveriş yapması oldukça keyifli olan Amsterdam’daki sokak pazarlarından biridir. Pazarın geçmişi 17. yüzyılın başlarına kadar dayanmaktadır. Pazar bu yönüyle Nieuwmarkt’tan sonra Amsterdam’ın en eski ikinci sokak pazarı unvanına sahiptir. Pazarda giyimden takıya, ev eşyalarından süs eşyalarına kadar birçok farklı antika ürünü bulmak mümkün olmaktadır.

Noordermarket’ta kurulan bit pazarı ve organik yiyecek pazarı büyük ilgi görüyor

Pazarda cumartesi günleri kurulan organik ürünler pazarı da en az bit pazarı kadar ilgi görmektedir. Burada hem sağlıklı gıdaları deneyebilir hem de gastronomik lezzetlerin tadına bakma şansını yakalayabilirsiniz.

Pazarın kurulduğu meydanda bulunan ve Jordaanoproer ayaklanması anısına yapılan 3 heykelde de görülmesi ve fotoğraflanması gereken yerlerden biridir.

2- Noordermarkt Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Pazar, Jordaan bölgesinde şehrin önemli kiliselerinden biri olan Noorderkerk civarında bulunmaktadır.
  • Ulaşım: Pazar, Amsterdam Merkez Tren İstasyonu’na yaklaşık 1,5 km. mesafede bulunmaktadır. Bu da yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüşle pazar alanına ulaşabileceğiniz anlamına gelmektedir. Eğer tramvayla gitmek isterseniz 3 veya 10 no’lu hatları değerlendirebilirsiniz. Otobüsü tercih ederseniz buraya 353 no’lu hatla gelebilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Pazarı pazartesi günleri 09:00-13:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Cumartesi günleri kurulan organik ürünlerle ilgili pazar ise 09:00-17:00 saatleri arasında açık bulunmaktadır.
Pazarda birçok farklı ürünü bulma şansına sahip olabiliyorsunuz

Sokak pazarlarını seviyorsanız hem eğlenmek hem de bir şeyler almak için Noordermarkt’ı mutlaka Amsterdam gezilecek yerler listenize dahil etmenizi öneriyoruz. Eğer siz de bu güzel pazarın tadını çıkarmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey sitemizi ziyaret etmek ve en ekonomik Amsterdam uçak bileti seçeneklerini incelemek olmalı 😉

Amsterdam’ın diğer alışveriş seçenekleri hakkında bilgi edinmek isterseniz Amsterdam alışveriş rehberi yazımızı, şehirde nerelerden alışveriş yapacağınızı öğrenmek isterseniz Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Eğer Amsterdam’dan kendiniz ve sevdikleriniz için alacağınız şeye karar veremiyorsanız da Amsterdam’dan ne alınır? yazımızı okumanızı öneriyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.