Niğde’de Gezilecek Harika Yerler

0
1219

İç Anadolu bölgesinin tarihi geçmişi 10,000 yıl öncesine dayanan kenti Niğde, görülmesi gereken yerlerle dolu bir kenttir. Tarihte daha önce “Nahita” veya “Nakita” adıyla bilinen şehir sınırları içerisinde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarına göre şehrin geçmişi Paleolitik Çağ’a kadar uzanmaktadır.

Doğal alanları, tarihi yerleri, kaplıcaları ve köklü geçmişinden kalan izlerle dolu olan Niğde’ye yolunuz düştüğünde görebileceğiniz birçok yer, kenti daha yakından tanıma imkânını sunacaktır. Ören Yerleri, camiler, türbeler, kilise ve manastırlar ve kaplıcalarıyla güzel bir gezi yapma imkânı sunan Niğde, iç Anadolu bölgesinin daha iyi tanınmasını sağlayacak ayrıcalıklarıyla misafirlerine keyifli zaman geçirmeyi vaat ediyor.

İşte, Niğde’de gezilecek harika yerlerden bazıları

Kuş Kayası Kaya Mezarları

Niğde’nin 10,000 yıllık geçmişinden günümüze kadar ulaşmayı başaran yerlerinden biri Kuş Kayası Kaya Mezaları’dır. Mezarlar, merkez ilçede Karatlı Kasabası sınırlarında yer alıyor. Bir vadinin iki yamacında yer alan kaya mezarları, ilginç görünümleri ve figürleriyle dikkat çekicidir. Vadinin iki yamacında yapılan kaya mezarlarından 11 mezar kuzey yamacında, 4 adet kaya mezarı ise kuzey yamacında yer almaktadır. Hangi dönemlerden kaldığına dair bilgi bulunmayan mezarların içinde kilineler yer almaktadır. Bir mezarda aşı boyasıyla yapılmış dağ keçisini kovalayan köpek figürü bulunmaktadır. Bir hayli ilgi çeken Kuş Kayası Kaya Mezarları, kente gelen turistlerin en sık uğradıkları yerlerdendir.

Kuş Kayası Kaya Mezarları

Tyana Ören Yeri

Tarihi Paleolitik Çağ’a dayanan Niğde’de görülmesi gereken en önemli yerlerden biri de Tyana Ören Yeri’dir. Ören yeri, Hititlerin yıkılmasına değin birçok uygarlığa tanıklık etmiş antik bir yerleşim yeridir. Bölgede yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında; heykeltıraşlık eserler, mimari parçalar bulunmuş ve bu eserler Niğde Müzesi’nde sergilenmektedir. Bor ilçesi, Kemerhisar kasabasında yer alan ören yeri, şehrin tarih öncesi yaşamı hakkında bilgi almak isteyenler için önerilebilecek en güzel yerlerden biridir.

Tyana Örenyeri

Niğde Sungurbey Camii

İlhanlılar döneminde İlhanlı Valisi Sungur Bey tarafından 1335 yıllarında yaptırılan Niğde Sungurbey Camii’nin kitabesi bulunmadığından, tam olarak hangi yıl içinde yapıldığı bilinmemektedir. Yapıldığı tarihten sonra farklı dönemlerde onarımdan geçirilen caminin örtü sistemi ve minareleri sonradan yapılmıştır. Bunun haricinde kalan diğer bölümleri orijinalliğini korumaktadır.

Niğde Sungurbey Camii

Cımbar Vadisi

Doğal yaşamı sevenler, adrenalin tutkunları ve zor hayat şartlarına ilgi duyanlar için Niğde’de bulunan Cımbar Vadisi, uğranılması gereken en güzel yerlerden biridir. Doğanın sert mizacı ile karşılaşmak isteyenler, burada beklediklerinden çok daha fazlasını bulabilmektedirler. Niğde Aladağlar Milli Parkı’nda yer alan vadi, özellikle de tırmanış sporuna ilgi duyanlar için önerilebilecek en güzel yerlerden biridir. Yüksek kayalıklardan doğanın ve çevrenin mükemmel manzarasını görerek yeni keşiflerin yapılabildiği Cımbar Vadisi, Niğde gezilecek yerler arasında değerlendirilmesi gereken önemli yerlerden biridir.

Cımbar Vadisi

Niğde’ye nasıl gidilir?

İç Anadolu bölgesinde yer alan tarihi Niğde’ye ulaşmak için havayolu ve karayolunu kullanabilirsiniz. Ankara’ya 346 km, İstanbul’a 795 km, İzmir’e ise 800 km. uzaklıkta olan şehre, Türkiye’nin dört bir yanından Niğde otobüs bileti alarak ulaşabilirsiniz. Havayolu ile gelmek isteyenler için maalesef şehirde havalimanı bulunmadığından, en yakın havalimanı Kayseri Havalimanı’dır. Kayseri uçak bileti alarak buradan karayolu ile şehre ulaşabilirsiniz.

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.