Newcastle

Birleşik Krallık’a bağlı şehirlerden biri olan Newcastle , Tyne Nehri kıyısına kurulu şirin mi şirin bir İngiliz kentidir..

Küçük bir yüz ölçümüne sahip olmasına rağmen kültürel ve tarihi anlamda oldukça zengin olan kent, tarihi yapıları, alışveriş noktaları ve düzenli olarak gerçekleştirilen kültürel aktiviteleri ile oldukça canlı bir atmosfere sahiptir.

Newcastle Gezilecek Yerler yazımızda sizlere bu güzel kentte görüp görebileceğiniz en etkileyici gezi duraklarını derledik..

Listenin ilk sırasında ise;

Castle Keep

Castle Keep

Şehrin Orta Çağ’dan yapılarından olan Castle Keep, Roma döneminden kalma ihtişamlı bir kaledir. 1080 yılında inşa edilen kale, günümüzde de hasarsız bir şekilde ziyaretçilere açık durumdadır.

1172 yılında II. Henry tarafından yaptırılan kaleyi, Tyne bölgesinde ziyaret edebilirsiniz. 🙂

Çin Mahallesi

Çin Mahallesi

1949 yılında şehirde ilk Çin restoranının açılmasının ardından, Çin yemeklerine ilgi artmış ve ardı ardına restoranlar açılmaya başlamıştır. 1978 yılında tüm Çin restoranları Stowell Caddesi’ne taşınmış ardından da bu caddede yer alan Çinli işletmelere, Çin yazılı tabelalar kullanma izni verilmiş ve Stowell Caddesi bir Çin Mahallesi olarak anılmaya başlanmıştır.

Diğer yandan Çin tarzı fenerler ile süslü mahalleye bir giriş kemeri eklenmiş bu kemerde 2004 yılında Şangaylı ustalar tarafından Çin mimarisinin yansımalarının göreceğiniz harika bir kemer inşa etmiştir.

Gateshead Millennium Köprüsü

Gateshead Millennium Köprüsü

Şehrin en göz alıcı köprülerinden biri olan Gateshead Milennium Köprüsü, 2001 yılında şehre kazandırılmış, mimari bakımdan çok sevilen yapılardan biridir. WilkinsonEyre ve Gifford tarafından tasarlanan köprü, etkileyici tasarımı sebebiyle mimarlık ödülüne layık görülmüş ve Newcastle halkı tarafından da çok sevilmiştir.

Gateshead Millenium Köprüsü’nü gece ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü köprünün en güzel göründüğü saatler, akşam güneşin battığı saatler.. 🙂

Great North Müzesi

Great North Müzesi

Doğa Tarihi Derneği tarafından işletilen Great North Müzesi, şehre gelen turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği noktalar arasındadır. İçerisinde Hadrian duvarının interaktif modeli, eski Yunan ve eski Mısır uygarlıklarına ait pek çok sanat eserinin yer aldığı müze sanat severlerin yoğun ilgi gösterdiği bir baş yapıttır.

Müzenin simgesi haline gelen dinazor iskeleti de özellikle müzenin ziyaret edilirliğini arttıran unsurlar arasında yer alır.

High Level Köprüsü

High Level Köprüsü

Tyne Nehri üzerinde yer alan High Level Köprüsü, 5050 ton demir ile üretilen şehrin tarihi köprülerinden biridir. 1849 yılında kullanıma açılan köprü, karayolu ve demir yolu olmak üzere çift yönlü kullanım özelliğine sahiptir.

Newcastle’da mutlaka kullanacağınız yapılar arasında yer alan köprü, aynı zamanda şehrin simgesi haline gelmiş bir baş yapıttır..

St. Nicholas Katedrali

St. Nicholas Katedrali

15. yüzyıldan kalma sivri kuleleri ile dikkat çeken St. Nicholas Katedrali, şehrin en önemli dini yapısı konumundadır. 1350 yılında yapımı tamamlanan katedral binası, 1777 yılında kapsamlı bir restore çalışmasından geçmiş ve önceleri kilise olarak nitelendirilen St. Nicholas Katedral Kilisesi, 1882 yılında katedral statüsüne yükseltilmiştir.

Dış mimarisinin etkileyiciliği kadar iç mimari olarak da görenleri kendine hayran bırakan katedral, Newcastle’da ziyaret etmeniz gereken yerlerden bir diğeri..

Stephenson Demiryolu Müzesi

Stephenson Demiryolu Müzesi

North Tyneside Buharlı Demiryolları Birliği tarafından işletilen Stephenson Demiryolu Müzesi,  1982 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamış, şehrin dikkat çeken gezi noktalarından biridir. 1800’lü yıllardan kalma pek çok İngiliz yapımı  lokomotife rastlayacağınız müzede yer alan buharlı lokomotifler dikkatinizi çekecek ve birbirinden güzel fotoğraflar çekme şansı elde edeceksiniz. Ziyaret etmekte fayda var.. 🙂

Tyne Nehri ve Köprüsü

Tyne Nehri ve Köprüsü

Newcastle’in simgesi haline gelen Tyne Nehri ve üzerinde yer alan tarihi Tyne Köprüsü şehrin en yüksek yapıları arasında yer alır. Köprünün bir mühendislik harikası olduğu ve şehrin en güzel noktasında konumlandığı da verebileceğimiz bilgiler arasındadır.

Diğer yandan Tyne Nehri’nde düzenlenen kanal turlarından birine katılarak hem köprüyü daha güzel gözlemleyebilir hem de seyahatinize farklı bir hareket kazandırabilirsiniz. Nehrin dingin suları altına hoş bir gezinti, Newcastle’da yapabileceğiniz en güzel şeyler arasında yer alıyor.. 🙂

Segedunum

Segedunum

İngiltere’de yer alan Roma yapımı kalelerden biri olan Segedunum, Tyne Nehri kıyısındaki Hadrian Duvarı’nın doğu ucunda yer alan tarihi bir kale kalıntısıdır. Eski dönemlerde garnizon olarak kullanılan kalenin, o zamanın en kapsamlı yerleşkelerinden birinde yer aldığı bilinir.

İçerisinde hamamlar, müzeler ve Segedunum Roma Kalesi’nin yer aldığı alanda tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

University Gallery and Baring Wing

Şehirde canınız yeni bir sergi görmek istediğinde sizlere ilk önereceğimiz adres Üniversite Galerisi olur. Girişlerin ücretsiz olduğu galeride yeni sanatçıların, genç ve gelecek vadeden kişilerin çalışmalarının sergilendiği üniversite binasına pek çok yaratıcı eserle karşılaşmanız mümkün..

Newcastle’ı her daim genç ve dinamik tutan galeriyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 🙂

Grainger Bölgesi

Grainger Bölgesi

Şehrin kalbinin attığı yerde bulunan Grainger Town, Newcastle’in tarihi yerleşkelerinden biri olarak bilinir.  Modern ve klasik sokakların muhteşem uyumunu göreceğiniz bölgede, 1824  yılında Richard Garinger tarafından inşa edilen mimarlık harikası yapıları da ziyaret etmekten keyif alacaksınız.

Genellikle 4 katlı, dikey dormerler, kubbeler, kuleler ve sivri uçlara sahip binaların yan yana dizildiği sokaklar, sizlere İngiltere’nin 19. Yüzyılına bir zaman yolculuğu yapmış hissi verecek..

*İngiltere’nin Birbirinden Etkileyici Şehirleri için..

Yazı hakkında tüm fikir ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar butonunu kullanmaktan çekinmeyin! Birlikte Newcastle’da gezilmedik yer bırakmayalım.. Ne dersiniz? 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.