New York Gezi Rehberi

0
1454

Her an yaşayan, büyük bir metropol olan New York, Amerika’nın en önemli sembol şehirlerinin başında geliyor. 

Gelen ziyaretçilerin beklentilerini karşılayan özelliklere sahip olan New York, ülkenin ekonomik, kültürel ve sanatsal anlamda önemli yerlerinden biri. Hazırlamış olduğumuz New York gezi rehberi ile şehrin bilinmesi gereken önemli noktalarını yazımızda sizlerle paylaşmaya özen gösterdik.

New York Gezi Rehberi

New York, 8 milyonu aşkın nüfusuyla hayli kalabalık bir metropol. Şehirde her kesimden ve her inanıştan insana rastlamak mümkün. Şehrin yarıdan fazlası Hristiyanlık dinine mensup. New York’ta İslamiyet ve Musevilik ise yaygın olarak inanılan diğer dinlerden.

Şehri ziyaret etmek isteyenler ülkemizle şehir arasında bulunan 10 saatlik zaman farkını ve pasaportun rengi ne olursa olsun vize gerektiğini de göz önünde bulundurmalı.

Son olarak New York’u doya doya gezmek için vaktiniz ve bütçeniz müsaitse ortalama 4-5 günlük bir gezinin yeteceğini belirtelim.

New York Gezilecek Yerler

Özgürlük Heykeli şehrin en önemli ziyaret noktalarından birini oluşturuyor

New York, sadece kendisi için değil Amerika genelinde de çok büyük anlamlara sahip olan Özgürlük Heykeli, Times Meydanı, 11 Eylül Müzesi gibi çok önemli ziyaret noktalarına ev sahipliği yapıyor. New York gezilecek yerler yazımızı okuyarak şehrin diğer görülmesi gereken yerleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

New York Yeme-İçme

New York’ta 10 binden fazla mekanın bulunduğu tahmin ediliyor. Bu da şehirde sınırsız bir yeme içme alternatifinin olduğunu bizlere gösteriyor. Şehirde yeme içmenin ülkemize göre pahalı olduğunu söyleyebiliriz; ancak gene de Amerika standartlarına uygun bir fiyatlandırmayla karşılaşıyoruz.

Şehirde Türk nüfusu hayli fazla ve dolayısıyla birçok Türk restaurantına rastlamak mümkün. Bu da Türk yemeklerinden vazgeçemeyenler için çok iyi bir haber olsa gerek.

Gökdelenlerin teras katlarında bulunan restaurantlar muhteşem manzara eşliğinde yemek yeme imkanı sunuyor

Amerika’nın genelinde olduğu gibi New York’ta da birçok fast food zinciri bulunuyor ve zaman kazanmak isteyenler için uygun fiyata karın doyurmanın yolu bu fast food zincirlerinden geçiyor. Şehirde özellikle cheesecake oldukça fazla tüketiliyor.

Gökdelenlerin hayli fazla olduğu şehirde özellikle gökdelenlerin teras katlarında bulunan restaurantlar muhteşem New York manzarası eşliğinde güzel yemekler yemenize olanak sağlıyor.

Bahşiş olayı ise şehirde ortalama %10-15 civarında seyrediyor. Birçok mekanda bu meblağ ücrete dahil edilerek sizden tahsil ediliyor.

New York Alışveriş

Alışveriş konusu New York gezi rehberi içinde ziyaretçilerimizin belki de en çok ilgisini çekecek konuların başında geliyor. New York alışveriş yapmayı seven ziyaretçiler için cennetin tanımı olabilecek bir yer. Şehirde sınırsız alışveriş imkanı ziyaretçileri bekliyor.

Şehirde alışverişin temel adresi olarak Soho, Madison, 5. Cadde geliyor. Buralarda birçok butik mağazadan çok özel eşyalar bulabileceğiniz gibi birçok önemli markaların özel koleksiyonlarını da bulabilirsiniz.

Şehrin en önemli alışveriş caddelerinden: Soho

Bu caddeler dışında Macy’s, Apple Store, Century 21 de alışveriş için değerlendirilebilecek yerler arasında bulunuyor. Eski eşyalara merakınız varsa Brooklyn Bit Pazarı da uğranması gereken yerler arasında bulunuyor. Şehre 1 saat mesafede bulunan Woodbury Common Premium Outlet Center ise ucuz alışveriş seçeneği bakanlar için ideal bir nokta.

New York Konaklama

New York konaklama seçenekleri özellikle Times Meydanı, Manhattan ve Central Park bölgesinde yoğunlaşıyor. Ülkenin genelinde olduğu gibi New York’ta da konaklama ücretlerinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Otel ve konaklama tavsiyeleri ile ilgili detaylar için tıklayın.

New York Gece Hayatı

New York gece hayatı denince akla elbette öncelikle size sanat dolu bir gece yaşatacak olan Broadway Müzikalı geliyor. Eğer imkanınız varsa bu müzikali mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Broadway Müzikali ile sanat dolu bir geceye ne dersiniz?

Şayet renkli bir gece hayatı yaşamak istiyorsanız Soho bölgesinde bulunan birbirinden keyifli ve kaliteli mekanları tavsiye edebiliriz.

New York Ulaşım

New York’ta bulunan üç havaalanından genellikle JFK Havaalanı ülkemizden gerçekleştirilen uçuşların iniş noktası olmaktadır. Buradan şehir merkezine metro ile gelmek isteyenlerin öncelikle havaalanından ring seferler yapan trene binerek metroya gelmesi gerekiyor. Jamaica İstasyonu’na geldikten sonra Manhattan’a giden seferlerle şehir merkezine gelmek mümkün olabilmektedir.

Şehir içinde oldukça gelişmiş bir ulaşım ağıyla ulaşım konusunda pek fazla sıkıntı yaşamayacağınızı söyleyebiliriz. Metro ve otobüs hatlarının yanı sıra şehirde hayli fazla bulunan ticari taksilerle gideceğiniz yere rahat ve hızlı bir şekilde ulaşmanız mümkün olacaktır.

New York’ta çok gelişmiş bir ulaşım ağı bulunuyor

Şehirde hayli fazla trafik yoğunluğu olduğundan mecbur kalmadıkça bu şehirde araç kiralamak çok da mantıklı olmayacaktır. Bilmediğiniz bir şehirde yoğun bir trafikte araç kullanmanın hiç de keyifli olmayacağını tahmin edersiniz…

New York’a Ne Zaman Gidilir

Şehri ziyaret etmenin en ideal zamanı sonbahar ve ilkbahar diyebiliriz. Bu iki mevsimde hem şehirde yaz mevsimine göre daha az insan bulunuyor hem de kış mevsiminin soğukluğu hissedilmiyor. Yaz mevsimi aşırı kalabalık ve pahalı olduğundan bu mevsimi pek tavsiye etmiyoruz.

New York’a Nasıl Gidilir

New York’a ülkemizden düzenli olarak gerçekleştirilen uçak seferleriyle ulaşmanız mümkün olabilmektedir. Sitemizi ziyaret ederek İstanbul New York ucuz uçak bileti seçeneklerini inceleyerek seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Siz de New York tecrübelerinizi yazımıza yorum olarak yazarak New York gezi rehberi için katkıda bulunabilir, buraya gezi planlayan ziyaretçilerimize yol gösterebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.