Nevşehir Kalesi

0
1204

Nevşehir etkileyici yeraltı şehirleri ve peribacalarının yanı sıra tarihi yapılarıyla da dikkat çeken şehirlerimizden biridir. Bu tarihi yapılardan biri olan Nevşehir Kalesi de şehrin önemli ziyaret noktalarının başında geliyor. 

Nevşehir’in ilk yerleşim yerinde bulunan Nevşehir Kalesi’nin bölgeden geçen kervan yollarının korunması amacıyla yapıldığı düşünülmektedir. Günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmeyi başaran kale, en son Cumhuriyet döneminde onarılmıştır.

Nevşehir Kalesi

Nevşehir Kalesi
Nevşehir Kalesi

Yapım tarihi tam olarak bilinemeyen Nevşehir Kalesi’nin Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir.

Yapımında kesme ve moloz taş kullanılan kalenin duvarları hala sağlamlığını koruyor. Kalenin toplamda iki giriş kapısı bulunuyor. Beşgen bir planda yapılan kalenin surlarında dört adet burç bulunuyor. Kalenin üzerinde toplamda 42 adet mazgal bulunuyor.

Kale üzerinde 42 adet mazgal bulunuyor

Kuşatma zamanlarında kalenin su ihtiyacının giderilebilmesi için kalenin içinden ovaya kadar giden bir tünelin varlığından söz edilse de şu anda buna dair herhangi bir emare bulunmamaktadır. Sit alanı olarak ilan edilen bölgede yapılan kazılarda ise Kapadokya’da 200’den fazla bulunan yeraltı şehirlerinden birine rastlanmıştır. Burada yapılan çalışmalarda ortaya çıkarılan oyma manastır ve kilisenin Ortodokslar açısından çok önemli bir yere sahip olduğu düşünülmektedir.

Nevşehir Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Nevşehir Kalesi, Kapadokya bölgesinin önemli şehirlerinden biri olan Nevşehir’in merkezinde bulunmaktadır. Aksaray-Kayseri kara yolu üzerinde bulunan kaleye Nevşehir’e geldikten sonra kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yol tarifi için haritadan yararlanabilirsiniz.

Nevşehir’e gitmek için ise Nevşehir Kapadokya Havalimanı‘na uçak bileti satın alabilirsiniz. Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 25 km. mesafede bulunuyor ve havalimanından şehir merkezine taksi, araç kiralama veya servis seçeneklerini değerlendirerek geçebilirsiniz. Nevşehir Kalesi’ni ve şehrin diğer güzelliklerini daha rahat gezebilmek için araç kiralama daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Dilerseniz ülkemizin birçok şehrinden Nevşehir’e sefer düzenleyen ulusal otobüs firmaları ile kara yolunu kullanarak da Nevşehir’e ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Nevşehir’e geldiğinizde görmeniz gereken diğer yerler hakkında bilgilere Nevşehir gezilecek yerler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.