Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Narlıkuyu Mozaik Müzesi, bölgede uzun süre hakimiyet süren Roma İmparatorluğu’nun izlerine dair önemli ipuçları vermektedir. 

Cennet Obruğu‘unun içinde Akdeniz’le birleştiği rivayet edilen şifalı suyun bölgede yaşayan halkın hizmetine sunulmasını isteyen Romalı komutan Poimeinos tarafından Narlıkuyu’da bir hamam yaptırılır. Hamamın en ilgi çekici yerlerinden biri olan tabanındaki mozaik süslemeleri oldukça ilgi çekici süslemelere sahiptir. Mozaikte çok çeşitli motiflerin yanı sıra Zeus’un üç kızı Aglaia, Thalia ve Euphrosine de resmedilmiştir. Zeus’un bu güzel kızlarının sırasıyla güzelliği, cesareti ve sevinci temsil ettiği söylenmektedir.

Narlıkuyu Mozaik Müzesi

Hamamdan geriye günümüze Üç Güzeller Mozaiği ismindeki tabanda bulunan mozaikle su yalağı kalmıştır. 1975-1976 yıllarında gerçekleştirilen çalışmalarla düzenlenen bölgede 65 metrekarelik bir müze inşa edilerek bölgeden çıkarılan Üç Güzeller Mozaiği başta olmak üzere önemli kalıntılar bu müzede sergilenmeye başlamıştır.

Zeus’un Üç Kızı

Mozaikte bulunan kitabenin üzerinde ise “Ey Dost! Bu güzel ve şifalı suyun kim tarafından keşfedildiğini düşünüyorsan, bil ki o Kutsal Adaları yöneten ve imparatorların dostu Poimeinos’tur” ifadeleri yer almaktadır.

Hamamdan geriye kalan en önemli kalıntılardan su yalağı

Narlıkuyu Mozaik Müzesi Ziyaret Bilgileri

Girişin ücretsiz olduğu müzeyi haftanın her günü ziyaret etmek mümkün. Müze, 3 Ekim-14 Nisan tarih diliminde 08.00-17.00 saatleri arasında; 15 Ekim-2 Nisan tarih aralığında ise 08.30-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Narlıkuyu Mozaik Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Silifke’de bulunan Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Mersin’e 65 km. mesafede bulunmaktadır. Müzeye ulaşmanız için Mersin-Antalya güzergahında ilerlemeniz gerekiyor. Kızkalesi’ni geçtikten 4 km. sonra karşınıza çıkan Narlıkuyu tabelası sayesinde müzeyi rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.