Namibya Yemekleri
Namibya Yemekleri

Namib Çölü ve sahip olduğu diğer muhteşem doğal yaşam alanları ile dünyanın en güzel coğrafyalarından biri Namibya. Sırf bu yüzden bile gidilip görülmesi gereken ülkenin yemek kültürünü merak edenler için hazırladığımız “Namibya’da ne yenir? Ne içilir?” listesinde ülkede denenebilecek yiyecekleri ve içecekleri listeledik…

Namibya’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Afrika yemek kültürü ile bezenmiş Namibya şehirlerinde Alman mutfağı izlerine de rastlamak mümkün olabiliyor. Özellikle ülkenin büyük şehirlerinde görülen bu etkinin en önemli sebeplerinin başında ise Namibya’nın sahip olduğu elmas rezervleri nedeni ile uzun yıllar Alman sömürgesi altında kalmış olması gelmektedir.

Namibya geleneksel yemekleri çoğunlukla sebze ya da et güveçlerinden oluşmaktadır. Bu yemeklerin yanında ise çoğunlukla fufu ismi verilen undan yapılmış ekmeğe benzeyen hamur işi servis edilmektedir. Bölgede çorak bir iklimin hakim olması ne yazık ki burada sebze ve meyvelerin çok pahalı olmasına neden olmaktadır. Bölge halkı da bu nedenle yemek kültürünü daha çok et üzerine yoğunlaştırmıştır. Bu nedenle seyahatiniz sırasında et yemeklerini bol miktarda göreceksiniz.

1. Av Etleri

Av etleri Namibya
Av etleri Namibya’da denenebilecek en farklı lezzetlerden biri olabilir.

Afrika’da pek çok ülkede avlanan yabani hayvanların etleri tüketilmektedir. Bunda bölgedeki kabile yaşam kültürünün etkisinin büyük olduğunu söyleyebiliriz. Dilerseniz siz de yerel lokantaları tercih ederek bufalo, zürafa, timsah, ceylan gibi hayvanların etlerinin tadına bakabilirsiniz.

2. Deniz Ürünleri

Deniz ürünleri
Namibya, lezzetli deniz ürünleri tadabileceğiniz bir Afrika ülkesi.

Namibya mutfağı içinde deniz ürünleri de önemli bir yer tutuyor ve ülkede çok lezzetli deniz ürünleri tadabileceğinizi belirtelim. Eğer deniz ürünleri ile aranız iyi ise bu seçeneği gönül rahatlığı ile değerlendirebilirsiniz.

3. Bobotie

bobotie
Bir tür kıymalı börek olan bobotie, ülkenin önemli geleneksel yemekleri arasında bulunuyor.

Bobotie’yi etli bir börek olarak tarif edebiliriz. Bu çok sevilen Güney Afrika yemeği Namibya’nın ulusal yemeği olarak da kabul edilmektedir. Yerli halk tarafından çok sevilen bu lezzetin size çok da yabancı geleceğini düşünmüyorum.

Keyifli bir bobotie yemek için gidebileceğiniz bir mekan isterseniz;

Joe’s Beer House

Adres: 160 Nelson Mandela AvenueWindhoek 9000, Namibya

Telefon: +264 61 232 457

4. Koeksisters

Koeksisters
Koeksisters

Alman tatlıları Namibya içinde çok fazla karşınıza çıkabilecek lezzetler arasında bulunuyor. Bunların başında da elbette elmalı turta geliyor. Atıştırmalık, çayın yanına ya da dilerseniz muhteşem bir kahvaltılık olarak koeksisters’ı yerel bir lezzet olarak düşünebilirsiniz. Tarçın, zencefil, limon gibi karışımların da eklendiği bu hamur işi şerbet içinde kızartılarak hazırlanıyor. Örgü şeklinde hazırlanan bu yiyecekler Namibya’da ne yenir? sorusuna tatlı bir cevap arayanların bulacağı en güzel ve geleneksel lezzetlerin başında geliyor.

Gezinize tatlı bir mola vermek için uğrayabileceğiniz bir mekan önerisi isterseniz;

Brewed Awakenings

Adres: 333 Martin Neib Ave | Shop 3Okahandja, Namibia

Telefon: +264 62 500 723

5. Oshiwambo

Oshiwambo
Oshiwambo

Ispanak ve sığır etiyle hazırlanan oshiwambo ismi verilen yemek de Namibya’nın en popüler yemekleri arasında bulunuyor ve yöresel restoranların menülerinde önemli bir yere sahip oluyor.

6. Mealie Pap

Mealie Pap
Mealie Pap

Geleneksel bir Güney Afrika kahvaltısı olan mealie pap, Namibya’da gelenlerin mutlaka denemesi gereken şeylerden biridir. Bölgeye geldiğinizde Namibya’yı iyi bilen birilerinden tavsiye isterseniz muhtemelen bu lezzeti mutlaka denemenizi tavsiye edecektir.

Bu yöresel lezzet için uğramanızı önereceğimiz mekan;

Xwama Traditional Restaurant

Adres: Indepentent Avenue | 2411 Omongo StreetWindhoek, Namibya

Telefon: +264 81 424 5018

7. Braai

Braai
Braai

Bir tür Namibya usulü kebap olan braai isimli yemek de Namibya yemekleri arasında mutlaka şans verilmesi gereken yiyeceklerden biri. Braai, bilindik etlerin yanı sıra av hayvanlarının etlerinden de yapılmaktadır. Hatta bazı lokal işletmeler turistler için çeşitli av hayvanlarını denemelerine yönelik karışık braai tabakları da oluşturabilmektedir.

8. Biltong

Biltong
Biltong

Namibya’nın zorlu yaşam şartlarında geçmişte bir “hayatta kalma yemeği” olarak ortaya çıkan bir tür kurutulmuş et olan biltong, günümüzde ülkede yaygın olarak tüketilen yiyecekleri arasında bulunuyor. Özellikle safariye ya da uzun yolculuklara çıkacaklar tarafından tercih edilen bu yiyecek yolculuk esnasındaki açlığın giderilmesine olanak tanıyor ve ülkede pek çok market ve alışveriş noktasından temin edilebiliyor.

Biltong yiyebileceğiniz özel bir mekan arıyorsanız;

Closwa Biltong Factory Shop

Adres: Voortrekker RoadOkahandja, Namibya

Telefon: +264 62 501 123

9. Potjiekos

Potjiekos
Potjiekos

Açık ateşte yaklaşık 3-4 saat kadar pişirilen sebzeler ve et potjiekos’un ana maddelerini oluşturmaktadır. Bir çeşit güveç olan bu yemek geniş bir kazanda pişirilmektedir. Yemeği tatlandırmak ve lezzetini arttırmak için çoğunlukla bira ya da şarap da eklenmektedir.

10. Mopan Solucanı

Mopan Solucanı
Mopan Solucanı, ekstrem lezzetleri denemek isteyenlerin listesine alabileceği bir seçenek.

Mopan solucanı, özellikle Namibya’nın kırsal bölgelerinde çok fazla tüketilmektedir. Bu solucanların servis edilmesinin çok farklı yöntemleri bulunmaktadır. Solucanlar kıtır kıtır atıştırmalık olarak servis edilebildiği gibi güveçte hazırlanarak klasik bir yemek olarak da servis edilebilmektedir.

“Namibya’da ne yenir? Ne içilir?” listemiz bu kadar. Umarım geziniz çok keyif aldığınız ve unutulmaz anılar biriktirdiğiniz bir tatil olur 🙂

Namibya’ya geldiğinizde dünyanın en büyük doğal yaşam alanlarından biri olan Etosha Ulusal Parkı’nı da mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Eğer Namibya’daki diğer görülmesi gereken yerler hakkında detayları da öğrenmek isterseniz Namibya gezilecek yerler listemize göz atabilirsiniz…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.