Afrika bölgesi, ziyaretçilerin muhteşem bir doğa içinde kaybolmasına ve yeni kültürler ve yaşamlar tanımasına imkan tanıyan bir coğrafya. 

Afrika’nın görülmesi gereken ülkelerinden biri olan Namibya her gezginin mutlaka listesinde olması gereken yerlerin başında geliyor. Namibya, etkileyici ulusal parkları, Namib Çölü ve daha birçok farklı güzelliğiyle kesinlikle keşfedilmeyi hak ediyor.

Namibya Gezilecek Yerler

1. Etosha Ulusal Parkı

Etosha National Park

Dünyanın en büyük vahşi yaşam gözlem ve görüntüleme alanlarından biri olan Etosha Ulusal Parkı, size Afrika’nın muhteşem doğasını armağan ediyor.

2. Namib Naukluft Ulusal Parkı

Namib Naukluft Ulusal Parkı

Namib Çölü‘nün de içinde bulunduğu Namib Naukluft Ulusal Parkı, etkileyici kum tepeleriyle ziyaretçilerine muhteşem fotoğraflar çekme imkanı sunuyor.

3. Sossusvlei

Deadvlei, Sossusvlei

Dünyanın en yüksek kum tepelerinin içinde bulunduğu Sossusvlei, eşsiz kum oluşumlarıyla sessizliğin ve huzurun hakim olduğu bir bölge. Burada dünyanın en yüksek kumul tepesi olan Big Daddy ve Dune 45 kumul tepeleri ziyaretçilerin tırmanışına açık bölgeler. Sesriem Kanyonu ise burada görülmesi gereken diğer bir güzellik. Yıllardır susuzluğun elinde kuruyan ve etkileyici bir manzara oluşturan akasya ağaçlarının olduğu Deadvlie ise bölgenin en iyi fotoğraf karelerinin yakalandığı yerlerin başında geliyor.

4. Swakopmund

Swakopmund

Nambiya’nın tatil beldesi Swakopmund, Alman sömürge döneminin izlerini hala taşıyan bir bölge. Vaktiniz varsa bu tatil beldesinde keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

5. Walvis Bay

Walvis Bay

Namibya’da kıyı şeridinin en keyifli olduğu bölgelerin başında gelen Walvi Bay‘da fokları ve pembe flamingoları gözleyebilir, tekne turlarına katılarak gezinizi daha renkli bir hale getirebilirsiniz.

6. Caprivi Şeridi

Caprivi Şeridi

Aldığı bol yağış sayesinde ülkenin en yeşil alanlarından biri olan Caprivi şeridindeki bu bolluk ve bereket sayesinde bölgede birçok hayvan türü da yaşıyor.

7. Başkent Windhoek

Windhoek

Muhteşem bir gün batımı manzarasına sahip olan Windhoek, ülkenin başkent görevini üstleniyor. Avrupa başkentlerine nazaran hayli sönük bir şehir olan bölge, Namibya’nın en hareketli yerlerinden biri.

8. Twyfelfontein

Twyfelfontein

Afrika’daki geçmişe tanıklık eden en büyük taş oyması olan Twyfelfontein‘in geçmişi 6 bin yıl öncesine kadar dayanıyor. Buşmenlerin kayalara oyduğu hayvan figürleri bölgenin geçmişine dair önemli ipuçları taşıyor.

9. Skeleton Coast

Skeleton Coast

Zorlu hava koşullarına dayanamayarak batan bir çok gemiye mezar olan Skeleton Coast, bu felaketlerden kurtularak bu sahile gelmeyi başaranlara da pek nazik davranmamış. Issız ama oldukça güzel bir bölge olan bu sahil şeridinin de Namibya gezilecek yerler listesinde bulunmasını öneriyoruz.

10. Spitzkoppe

Spitzkoppe

Volkanik olayların sonucu Namib Çölü’nde meydana gelen, 700 metreye kadar uzanan yüksekliklerdeki granit tepeler bölgede oldukça ilgi çekiyor. Özellikle kampçılar için çok güzel bir destinasyon olan Spitzkoppe, “Almanya’nın Matterhorn’u” olarak tanımlanıyor.

11. Kolmanskop

Kolmanskop

Bölgede bulunan elmas rezervi sayesinde adeta çölde açan bir çiçek misali Namibya’nın en güzel kasabalarından biri olmayı başaran Kolmanskop, günümüzde o gösterişli günlerinden çok uzakta, kumların içinde kaybolacağı günü bekliyor. Bu haliyle yaşamak için pek ideal bir yer olmayan kasaba, ziyaretçiler ve fotoğraf tutkunları için ise muhteşem bir nokta.

Ülkemizden gerçekleştirilen aktarmalı seferler sayesinde Namibya’nın başkenti Windhoek’e uçak bileti satın alarak Namibya seyahatinizi planlayabilir ve Namibya’nın güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.