Hakkında çoğu zaman zulüm haberlerini duyduğum Myanmar’ı bir de yakından görmek istedim. Tüm kötülüklere rağmen muazzam bir yer olduğunu söylemem gerekiyor.

Myanmar, Güneydoğu Asya ülkelerinin en kalabalık ikinci ülkesidir. 60 milyon nüfusa sahip olan ülke, yer altı zenginlikleriyle çok fazlasıyla ön plana çıkmasına rağmen, yönetimin askeri rejime ait olmasından dolayı, bölgenin en fakir ülkesi haline gelmiş. 1962 yılına kadar Myanmar, bölgede en zengin ülkelerden biri olarak bilinmektedir. Ancak bu dönemde, General Ne Win’in başlattığı Burmese Way to Socialism programı yüzünden dünyada da sayılı fakir ülkelerden biri haline gelmiş.

Myanmar

Myanmar (Burma, Birmanya) Güneydoğu Asya’da, Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısında yer almakta olup,  Bangladeş, Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Laos ve Tayland arasında yer alır. Ülkede en çok inanılan din Budizm’dir. 12-13. Yüzyıllardan bu yana kalan çok sayıda tapınak ve heykellerin varlığı hâlâ kendini korumaktadır.

Myanmar

Doğası, denizi ve yeşili ile “harika” denilebilecek güzelliklere sahip olan bir ülke olmasına rağmen, turizm dünyasında çok fazla rağbet görmüyor. Halkı, gerçekten de kötü değil, tek istedikleri şey herhangi bir olaya karışmamak ve asker ya da polisin eline düşmemektir, nedeni ise baskıcı bir rejim tabi ki. Sağlık sorunlarının çok fazla görüldüğü Myanmar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada 190. sırada yer alıyor.

Myanmar

Ülkede dikkat çeken bir diğer sorun alt yapı çalışmalarıdır. 1962 yılından bu yana çivi çakılmayan alt yapısı ile dikkat çeken Myanmar, sağlık sıkıntılarının neden olmasında da alt yapı çalışmalarının eksikliğinden kaynaklandığını söylemek gerekiyor.

Myanmar turu gezisinde, dikkat çektiğimiz noktalar, ilgimizi çeken yönler, resim karelerine aldığımız bölgeler ve daha fazlasıyla güzel bir zaman geçirdiğimi söyleyebilirim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.