Mutlaka Görmeniz Gereken Müzeler

0
958

Bir milletin veya memleketin geçmiş tarihini öğrenmek, kültürel yaşam değerlerini tanımak için yapılması gereken en güzel şey müzeleri ziyaret etmektir.

Ülkemiz, müzeler açısından zengin olduğu kadar tarihi bakımdan da uzun dönemlere tanıklık etmiş bir coğrafyadır. Kendi ülke gelenek ve göreneklerini tanımak için seyahatlerde uğradığımız müzeler, bilgi edinmek adına yeterli geliyor. Aynı şeyi yurtdışı seyahatlerinde de gerçekleştirmek, farklı memleketleri tanımak açısından bir hayli faydalı olacaktır. Bu yazımda dünyanın farklı yerlerinde yer alan müzeler hakkında siz değerli okuyucularıma bilgi vererek seyahat öncesi bilgi edinmenize yardımcı olacağım.

New York Metropolitan Sanat Müzesi

New York Metropolitan Sanat Müzesi

Dünyanın en büyük ve en önemli müzeleri arasında kabul edilen New York Metropolitan Sanat Müzesi, New York, Manhattan’da yer almaktadır. 1870 yılında kurulan müzede, eski Roma, Yunan ve Mısır dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. Bunun yanı sıra Ortaçağ’a ait eserlerin de sergilendiği müzede 2 milyonun üzerinde tarihi çalışmalara yer verilmektedir. New York gezisinde mutlaka gidilmesi gereken yerlerdendir.

New York Modern Sanat Müzesi

New York Modern Sanat Müzesi

New York, Manhattan’da yer alan Modern Sanat Müzesi “Moma” şeklinde kısaltılıyor. Modern sanat müzesi, 1929 yılında kurulmuş ve içerisinde ünlü sanatçıların eserlerine yer verilmiştir. Van Gogh, Dali, Picasso ve Kahlo gibi isimlerin eserlerine yer verilen müze, büyüklüğü ve dünyaca ünlü olmasıyla bilinmektedir.

Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri, dünyanın en eski müzeleri ve dünyanın en büyük müzeleri olarak biliniyor. İhtiyasını duyduğunuzda buna hak vereceksiniz. Zira 54 ayrı galeriden oluşan müzelerde dünyaca ünlü heykeltıraşların, ressamların ve diğer sanatçıların eserleri sergilenmektedir. 1506 yılında yapılan müze aynı zamanda Sistine Şapeli’ne de eve sahipliği yapmaktadır. Elips şeklinde yapılan merdivenleriyle bilinen Vatikan Müzeleri, görülmesi gereken müzelerdendir.

Floransa Uffizi Galerisi

Floransa Uffizi Galerisi

1560 yılında Floransa Sulh Yargıçları Ofisi olarak açılan Uffizi, günümüzde bir sanat galerisi olarak hizmet vermektedir. Dünyaca ünlü İtalyan sanatçılarının ve diğer çalışmalarının sergilendiği müze, en çok ziyaretçi çeken müzeler arasında yer almaktadır. Müze, ziyaret edilmesi gereken müzeler arasında yer almakla birlikte ziyaret etmek için bazen 5 saat kadar beklenmek zorunda kalınabiliyor.

Paris Louvre Müzesi

Paris Louvre Müzesi

Paris Louvre Müzesi, 1793 yılında Fransız İhtilali’nden sonra açılmış bir müzedir. Ülke adına önemli olmakla birlikte Fransa’nın ilk devlet müzesi olma özelliğine de sahiptir. “Mona Lisa Tablosu” başta olmak üzere müzede 35 binin üzerinde sanat eserine yer verilmektedir. Fransa tatili sırasında kesinlikle görmenizi öneririm.

Saint Petersburg Ermitaj Müzesi

Saint Petersburg Ermitaj Müzesi

Dünyanın en büyük ve en eski kültür-sanat müzesini görmek ister misiniz? 3 milyonu aşkın esere ev sahipliği yapan Saint Petersburg Ermitaj Müzesi, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuştur. Tablo barındırması bakımından da en zengin müze olarak bilinen bu müzeyi ziyaret ettiğinizde, gerçek bir müze şöleni yaşayacaksınız.

Kahire Mısır Müzesi

Kahire Mısır Müzesi

Mısır, tarihi dönemi ile daha fazla ön plana çıkan bir ülkedir. Bu değerini sahip olduğu Kahire Mısır Kahire Müzesi, sahip olduğu antik dönem eserleriyle kesinlikle ziyaret edilmesi gereken dünya müzelerinden biridir.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.