Ana sayfa » Türkiye » Muş » Efsanevi 4 Festivalle Muş’un Festivalleri

Efsanevi 4 Festivalle Muş’un Festivalleri

0
1751
Muş'un Festivalleri

Geleneklerine bağlı bir şehir olan Muş’ta birbirinden renkli ve eğlenceli festivaller düzenleniyor. Muş’un festivalleri geleneği ve yöreyi yansıttığı kadar Türk tarihinden de önemli izler taşıyor.

Canlı ve hareketli ortamıyla Muş’un festivalleri ve eğlenceli kutlamalarına denk gelirseniz, katılıp renkli atmosferin tadını çıkarmanızı öneririz. Muş’ta düzenlenen festivaller şöyle:

1. Muş Kar Festivali (19 Şubat)

Muş Kar Festivali

Muş’un festivalleri arasında oldukça popüler olan Muş Kar Festivali, yaklaşık dört yıldır şubat ayı içerisinde gerçekleştiriliyor. Muş Alparslan Muş Alparslan Üniversitesi yanı, Güzeltepe Kayak Merkezi’nde düzenlenen festival, Muş Belediyesi ve Gençlik Meclisi tarafından organize ediliyor. Kar Festivali, Doğu’nun şehirleri arasında, tarihi ve kültürel zenginliğiyle bilinen Muş’un kış turizmine katkı sağlamak ve kenti tüm Türkiye’ye tanıtmak amacıyla düzenleniyor.

Oldukça eğlenceli ve dolu dolu geçen Muş Kar Festivali kapsamında; kayak ve kızak yarışmaları, halat çekme, çuval yarışları, güreş ve voleybol müsabakaları gerçekleştiriliyor. Bunların yanı sıra festivalde, yerel sanatçıların konserleri eşliğinde halay çekilirken, halk oyunları gösterilerine de yer veriliyor.

2. Muş Lale Festivali (28 Nisan)

Muş Lale Festivali

Muş Lale Festivali, Muş’un simgelerinden biri olan ve her yıl ilkbaharda Muş Ovası’nı süsleyen laleleri tüm dünyaya tanıtmak amacıyla düzenleniyor. Korkut ilçesinde gerçekleştirilen festival, Korkut Belediyesi, Korkut Kaymakamlığı ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından organize ediliyor. Altı yıldır düzenli olarak gerçekleştirilen Lale Festivali, mehter takımı gösterileri, halk oyunları gösterisi ve lale tarlaları gezintisi gibi etkinliklerle bir gün boyunca devam ediyor.

Barışı, dostluğu ve kardeşliği simgeleyen, kırmızı ve mızraksı bir yapıya sahip olan lale, Nisan’ın sonlarına doğru açıyor ve yalnızca 15 gün yaşayabiliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık BakanlığıBitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından 2015 yılının aralık ayında “Muş 1071” ismi ile tescillenen laleler adına düzenlenen Muş Lale Festivali, şehrin tanıtımı açısından da önem arz ediyor. Muş’un festivalleri arasında oldukça özel bir yere sahip olan Lale Festivali’ne katılmanızı ve muhteşem manzaraya tanık olmanızı şiddetler tavsiye ediyoruz!

3. Varto Koğ Tepesi Festivali (Ağustos)

Varto Koğ Tepesi Festivali

Varto Koğ Tepesi Festivali, 2006’dan beri, Muş’un Varto ilçesinin doğal, turistik ve kültürel, güzelliklerini tanıtmak amacıyla Koğ Tepesi mevkiinde gerçekleştiriliyor. Varto Belediyesi tarafından organize edilen festivalde, üç gün süreyle çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Bu etkinlikler arasında; sinema ve tiyatro gösterileri, halk oyunları gösterileri, en iyi buzağı ve kuzu yarışmaları, at yarışları, resim, fotoğraf ve yöresel eşya sergileri, panel ve sempozyumlar yer alıyor. Bunun yanı sıra festivalde, birbirinden eğlenceli ve renkli sportif müsabakalar da düzenleniyor.

4. Malazgirt Zaferi Kutlamaları (26 Ağustos)

Malazgirt Zaferi Kutlamaları

Türk tarihinin en önemli zaferlerinden biri olan ve 1071’de Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Malazgirt Zaferi, asırlardır Muş’un Malazgirt ilçesinde coşkuyla kutlanıyor. Hemen hemen her yıl Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen festivale, Türkiye’nin dört bir yanından, binlerce insan akın ediyor. Dolayısıyla Malazgirt Zaferi Kutlamaları, Muş’un festivalleri arasında apayrı ve önemli bir noktada bulunuyor.

Festival kapsamında Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı’na; han otağı, kıl çadırlar, cirit, güreş ve okçuluk sahaları, 1071 adım uzunluğundaki fetih yolu, merasim ve hitabet alanı, şadırvan, namazgah, ikram alanı ve 12 helikopter pisti kuruluyor. Bunun yanı sıra festivalde karakucak, yağlı ve şalvar güreşleri, okçuluk yarışması, at biniciliği ve atlı okçuluk, mas güreşi ve mangala oyunu gibi Türk geleneğini yansıtan etkinlikler ve konserler düzenleniyor.

icon‘Muş’un Festivalleri’ başlıklı yazımız burada sona eriyor. Bu festivallerle ilgili deneyimlerinizi veya yazımızla ilgili görüş ve önerilerinizi aşağıdaki kutucuğa yorum yazarak bizlere iletebilir, içeriğimizi geliştirip, zenginleştirmemizi sağlayabilirsiniz. Festival tadında eğlence dolu tatiller diliyoruz!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.