Barselona’nın tarihi noktalarından Gotik Mahallesinde bulunan Museu Frederic Mares, 20. yüzyıldaki en önemli Katalan heykeltıraşlardan Frederic Mares’in hem kendi yaptığı hem de biriktirdiği Roma döneminden 19. yüzyıla kadar uzanan özellikle Romanesk ve Gotic eserlerden oluşan sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. 

Museu Frederic Mares

Müze 1948 yılında açılmıştır ve müzenin bulunduğu bina aslında bir kraliyet sarayı olup geçmişte toplumun çok önemli kesimlerinin ikamet ettiği bir yerdir. Yapı 2011 yılındaki restorasyon çalışmalarının ardından tekrar ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır.

Frederic Mares Müzesi, Barselona

1893-1991 yılları arasında yaşamış olan Frederic Mares varlıklı bir heykeltıraş olmasının yanı sıra tutkulu bir koleksiyonerdi. Bu nedenle sanatçının sahip olduğu pek çok önemli antika eşya bulunmaktaydı. Müzenin bodrum katında ve 1. katında sanatçının özellikle dini temalı heykelleri sergilenmektedir. Müzenin üst katlarında ise sanatçının hayatı boyunca toplamış olduğu önemli antika eserler sergilenmektedir.

Müzede sanatçının bağışlamış olduğu pek çok antika eşyada sergilenmektedir

Yaklaşık 1,5 saatlik bir zaman ayrılması gereken müzedeki ziyaretinize keyifli bir mola vermek isterseniz müzenin gölge avlusunda bulunan Cafè de l’Estiu isimli cafede bir şeyler içebilirsiniz.

Cafè de l’Estiu

Eğer heykellere ve antika eşyalara ilginiz varsa Museu Frederic Mares kesinlikle Barselona gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken müzelerden biridir. Barselona’da ziyaret edebileceğiniz diğer müzeleri öğrenmek isterseniz Barselona’nın en iyi müzeleri ve galerileri başlıklı yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

Museu Frederic Mares Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Plaça de Sant Lu 5-6, Barselona
  • Ulaşım: L4 metro hattını kullandığınız takdirde Jeume I durağında inerek müzeye ulaşabilirsiniz. Otobüsle gelmek isterseniz 45, 120, V15, V17 no’lu otobüs hatlarını kullanmanız gerekmektedir. Eğer Barcelona hop on hop of otobüs turları ile müzeye ulaşmayı planlıyorsanız “Barri Gotic” durağında inebilirsiniz.
  • Ziyaret Saatleri: Salı-cumartesi 10:00-19:00 saatleri arasında, pazar günleri ve resmi tatil günlerinde ise 11:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.
  • Giriş Ücreti: Normal bilet 4,20€, indirimli bilet 2,40€ olarak belirlenmiştir. 16 yaşın altndaki ziyaretçiler ve Barcelona Card sahibi ziyaretçiler ise müzeyi ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilmektedir.

Eğe Barselona uçak bileti satın aldıysanız ve tatil için rotanızı Avrupa’nın bu özel şehrine çevirdiyseniz bu keyifli müzeye de mutlaka zaman ayırmanızı öneriyoruz. Müzede çok keyifli vakit geçireceğinizden emin olabilirsiniz 😉

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.