Muğla’nın Caretta Caretta Diyarı: İztuzu Plajı

0
1072

Turizm dünyasının yaz dönemlerinde çok fazlasıyla rağbet gösterdiği İztuzu Plajı, Avrupa’nın en seçkin plajları arasında gösterilmektedir. Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktığı bu muhteşem plaj, yaz tatilini değerlendirmek için en ideal yerlerden biridir.

Ege’nin Akdeniz ile kesiştiği Muğla’nın Ortaca ilçesinde yer alan İztuzu Plajı, Dalyan Mahallesi sınırlarında yer almaktadır. 4,5 km. uzunluğa sahip olan plaja, dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin geldiğini bu burada mükemmel zaman geçiriyorlar. Plajın kendine has birçok özelliği bulunmasıyla birlikte en büyük özelliği de uzun metreler boyu gidilmesine rağmen denizin derinleşmemesi ve mavi görünümü ile görenleri kendine hayran bırakmasıdır. Ege’de farklı bir tatil, hoş zamanlar geçirmek için en seçkin yerlerden biri olarak sunulabilecek İztuzu Plajı, çevresindeki ağaçlarla da otantik bir görünüm sunuyor.

İztuzu Plajı

Ortaca’nın prensesi İztuzu Plajı, doğal güzelliklerini korumayı başaran bir yerdir. Yapılanmanın ve büyük işletmelerin kurulmasına izin verilmeyen plajda, tatlı su ile duş alma imkanı da bulunmuyor. Duşluklardan akan suyun da deniz suyu olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bir de bu plaj, ücretlidir. Girişte görevliye ücretini vermeyi unutmayın.

İztuzu Plajı

1988 yılında özel koruma bölgesi olarak ayrılan İztuzu Plajı’na her saatte girilmiyor. 20.00-08.00 saatleri dışında girişlere açıktır. Ayrıca, deniz ile kumsal arasında kalan bölüme şezlong veya güneş şemsiyesi açılmasına izin verilmiyor. Bunun nedeni ise Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarının zarar görmemesidir. Yumurtaların olduğu yer, özel kafeslerle kapatılmış ve zarar görmeleri engellenmiştir.

İztuzu Plajı

İztuzu Plajı’na Nasıl Gidilir?

Dalaman Havalimanı, İztuzu Plajı’na 27 km. uzaklıkta yer almaktadır. Buraya gelmek isteyenler de genellikle bu havalimanını tercih ediyorlar. Buradan servislerle veya özel araç kiralayarak İztuzu Plajı’na ulaşmak mümkündür. Yaz aylarında uçak bileti bulmanın zorlaşmasından dolayı rezervasyonu erken tarihte yapmanız çok önemli. Tatil planı yapıyorsanız, sizlere önerimiz, biletbayi.com web sitesini ziyaret etmeniz olacaktır. Muğla Otobüs bileti fiyatlarını karşılaştırmalı olarak görebileceğiniz internet sitesinden aynı zamanda uzaktan gelen turistler için de fırsat sunuluyor. İztuzu Plajı’na en yakın havalimanına yani Dalaman uçak bileti fırsatlarını da değerlendirebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.