Mostar Köprüsü

Bosna Hersek gezi turuna başlarken, biraz da vatan özlemi ile kendimi Mostar Köprüsü’nün bulunduğu Mostar şehrine gitmiştim.

Mostar Köprüsü, Bosna Hersek’te, Osmanlı devletinin hüküm sürdüğü dönemlerde, Mimar Sinan’ın talebesi, Mimar Hayreddin tarafından inşa edilmiş. 1566’da, 24 m. yükseklikte, 30 m. uzunluğunda ve 4 m genişliğinde inşa edilen köprü, uzaktan bakıldığında ters bir hilal gibi duruyor.

Mostar Köprüsü

Neretva Nehri üzerine kurulu olan Mostar Köprüsü, aynı zamanda, farklı dinleri birleştiren bir simge gibi de durmuyor değil. Çünkü Boşnakların tamamı Müslüman değil. Aralarında; Yahudi, Hristiyan ve Katolikler de bulunuyor. Bu da birleştirici bir unsur olarak Mostar Köprüsü’nün insani değerler ve bağlarının sağlam bir şekilde birbirlerine bağlayan köprü özelliğini taşıyor.

Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü’nün bir de farklı bir özelliği var. Cesaretini sınamak isteyen Mostar’lılar, köprünün üzerinden kendilerini Neretva Nehrine bırakıyorlar. Aslında kötü kader, savaş izleri, ölüm ve katliamlar, dünyanın her yanında devam ediyor. Ne yazık ki, uzun bir süre bu karabulutlar, Bosna Hersek toprakları üzerinden de gitmemeye kararlıydı. Önce iç savaş, sonra Bosnalı Sırpların saldırısı. Her iki olayda da hem insanlar hayatlarını kaybetmişler hem de Mostar köprüsü zarar görmüş. Daha da kötüsü, 9 Kasım 1993’te ise Hırvat tankları bölgeye zararın en büyüğünü vermişler. Tabi ki bu olayda, 427 yıldır ayakta duran Mostar Köprüsü de nasibini almış. Köprü tamamen yıkılmış ve taşları da Neretva Nehri’ne gömülmüştür.

Mostar Köprüsü

Bosna Hersek topraklarında, Osmanlı devletine ait olan Mostar Köprüsü’nün yıkılması elbette kabul edilir bir şey değildi. Bu nedenle Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), UNESCO, IRCICA ve Dünya Bankası’nın da verdiği destek ile köprü yeniden yapılmak istenmiş. Su dalgıçları ve inşaat uzmanlarının el birliği ile nehirden çıkarttıkları taşlar yeniden köprünün yapımında kullanılmak istenmiş ancak sulardan ve bombaların etkisinden dolayı taşlar, yeniden kullanıma uygun olmadığı için kullanılamamış. Bunu yerine, ilk yapımında kullanılan taşların çıkartıldığı taş ocağı yeniden açılmış ve köprü mimarisine uygun olarak yeniden yapılmıştır.

Mostar Köprüsü

Haziran 2002’de başlayan köprü inşaatı, Ağustos 2003 yılında tamamlanmış, 23 Temmuz 2004’de aralarında Türk Bakanların da bulunduğu bir törende İngiliz Prensi Charles tarafından köprünün açılış yapılmıştır. Günümüzde Mostar Köprüsü, Eski Mostar şehri ile birlikte UNESCO (Dünya Mirasları Listesi)’da yer alıyor.

Mostar Köprüsü

Bosna Hersek turu yapacağınız zaman bu yeniden yapılanmış modern ama eski çağların köprüsü Mostar’ı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.