Barselona’daki en etkileyici Gotik binalardan biri olan Monestir de Pedralbes , 14. yüzyılın başlarında inşa edilmiştir.

Monestir de Pedralbes, Kraliçe Elisenda de Montcada tarafından Asisi tarikatına bağlı rahibeler için yaptırılmıştır.  Manastır Kraliçe Elisenda de Montcada tarafından belirlenen Sarria köyünde başlayan manastır inşaatında beyaz taşlar kullanılmıştır ve manastırın adı Latince’deki “Beyaz Taşlar“dan gelmektedir.

Yaklaşık 1 yıllık bir inşa sürecinden sonra rahibelerin taşındığı Monestir de Pedralbes Barselona’nın hemen dışında bir noktada bulunmaktadır. Kilise 1983 yılında bir müze ve ziyaret noktası olarak halka açılmıştır.

Monestir de Pedralbes
Monestir de Pedralbes

Muhteşem bir bahçeye sahip olan manastır iç kısmında Gotik detaylar barındırmaktadır. Manastır ziyaretinizde manastırın huzur veren etkileyici bahçesinde mutlaka zaman geçirmenizi öneriyoruz. Manastırdaki Orta Çağ atmosferini yansıtan bölümler ve eşyalar manastırda yaşamış olan rahibelerin yaşamlarına dair önemli ipuçları sunmaktadır.

Capella de Sant Miquel (Aziz Micheal Odası) ise manastırın en çok ilgi gören yerlerindendir. 3 katlı manastırın yapımına öncülük eden Kraliçe Elisenda’nın mezarı da bu manastırda bulunmaktadır.

Monestir de Pedralbes
Monestir de Pedralbes, Barselona

Manastırda bulunan müze ziyaretçilerin 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar olan zaman diliminde ortaya çıkarılmış pek çok önemli dini sanat eserini inceleme fırsatı sunmaktadır. Manastır aynı zamanda çeşitli geçici sergilere de ev sahipliği yapmaktadır.

Manastırın duvarlarındaki Ferrer Bassa’ya ait duvar resimleri de burayı sanatsal açıdan önemli bir ziyaret noktası haline getirmektedir.

1- Monestir de Pedralbes Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Baixada de Monastir 9, Barselona
  • Ulaşım: L3 metro hattına bindiğinizde “Palau Reial” durağında inip 15 dakikalık bir yürüyüşle manastıra ulaşabilirsiniz. Manastıra otobüsle gelmek isterseniz H4, V5, 63, 75 ve 78 no’lu otobüs hatlarını kullanmanız gerekmektedir. Barselona hop on hop off otobüsleri ile de manastıra kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Saatleri: Manastırın ziyaret saatleri yaz ve kış dönemi olarak değişkenlik göstermektedir. Ziyaret saatlerini aşağıda paylaşmış olduğumuz tablodan inceleyebilirsiniz.
Monestir de Pedralbes
Monestir de Pedralbes Ziyaret Saatleri
  • Giriş Ücreti: Genel giriş ücreti 5€ olarak belirlenmiştir. İndirimli giriş ücreti ise 3,5€ olarak belirlenmiştir. 16 yaşın altındaki çocuklar ve Barcelona Card sahipleri ise manastırı ücretsiz olarak ziyaret edebilmektedir.

Dünyanın en büyük Gotik manastırlarından biri olduğu düşünülen Monestir de Pedralbes, mutlaka Barselona gezilecek yerler listenize almanız ve ziyaret etmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.  Bu etkileyici manastırı daha önce ziyaret ettiyseniz tüm deneyiminizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.