Meteor Kraterine İnşa Edilen Nördlingen Şehri

0
904

Almanya’nın Bavyera Bölgesi’nde bulunan Nördlingen kasabasını diğer kasabalardan ayıran en önemli özelliği; bundan 15 milyon yıl önce bölgeye düşen bir meteorun oluşturduğu kraterde kurulmuş olması.

Uzmanlar bölgeye çarpan meteorun Hiroşima’ya atılan atom bombasından 25o bin kat daha fazla güçlü olduğunu belirtiyor. Bu çarpma sonucunda 1 km derinliğinde 25 km genişliğinde bir krater oluşmuş ve şehrin de tam olarak kurulduğu alan burası. Şehirde şu anda yaklaşık 2o bin kişi yaşıyor.

Meteor kraterine kurulan şehir Nördlingen

Şehrin kurulduğu dönemde inşa edilen ve şehri tam bir daire şeklinde çevreleyen surlar Orta Çağ’dan günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiş. Surlar şehrin en önemli mimari özelliklerinin başında geliyor. Şehir merkezinde bulunan St. Georgkirche isimli gotik bir tarzda inşa edilmiş olan kilise ise şehrin bir diğer önemli mimari yapısı.

Kale duvarları Orta  Çağ’dan günümüze varlığını korumuş

Şehir oldukça sakin hali ve yaşayanların günlük işleriyle uğraşmaları nedeniyle “Romantik Yol” güzergahındaki diğer şehirlerden biraz sönük kalmış. Ancak bu kasabanın çekiciliği konusunda sizi şüpheye düşürmesin. Kasabayı ziyaret edenler kendilerini modern bir Orta Çağ’da bulmanın keyfini sonuna kadar çıkarıyor. Turunuz esnasında bu şehri görüp kısa bir mola vermek size çok iyi gelecek.

Şehir “Romantik Yol” güzergahında bulunuyor

Şehrin bulunduğu yere meteor düştüğünde bölgede çok küçük oranlarda on binlerce minik elmas ortaya çıkmış. Kasabadaki evlerde ortaya çıkan bu taşlar kullanıldığı için evlerin duvarlarında minik elmasların olması da kasabaya dair ilginç bir detay.

Şehirdeki binaların inşasında meteor çarpması ortaya çıkan elmaslı taşlar kullanılmış

Amerikalı astronotların aya iniş çalışmaları esnasında bu kraterde eğitildiği belirtilmektedir. Kasabadaki Rieskrater Müzesi uzayla ilgili birçok ilginç detayı incelemenize olanak sunuyor. Müzede Apollo 16 astronotlarının getirdiği ay taşını de görebiliyorsunuz.

Nördlingen’de akşam

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.