Ana sayfa » Türkiye » Mersin » Mersin’in Tarihi Yerleri | 55 Görülesi Yer

Mersin’in Tarihi Yerleri | 55 Görülesi Yer

0
3412
mamure kalesi

Buram buram tarih kokan liman kenti Mersin, tarihi yerleri ve müzeleriyle sizleri bekliyor.

Mersin yazımızda, sizleri tarihi bir yolculuğa götürüyoruz. Her şeyden önce bir Akdeniz kenti olan Mersin, komşuları gibi ciddi bir antik dönem mimarisine sahip. Tarih boyunca farklı medeniyete ev sahipliği yapan şehir, görülmeye değer birçok  tarihi yapıyı bünyesinde barındırıyor.

Antik Kentler

1. Soli Antik Kenti

soli antik kenti

Mersin’in Mezitli ilçesine bağlı olan Viranşehir’deki antik kent, M.Ö 700 yıllarında yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanmış. Soloi, Solipolis ve Pompeipolis isimleriyle de anılan kente, Persler, Makedonya İmparatorluğu, Selevki İmparatorluğu tarafından hükmedilmiş. Kalıntıların bazıları hala sağlam. Özellikle 41 sütundan oluşan alanı mutlaka görmelisiniz.

2. Anemurium Antik Kenti

anemurium antik kenti

Anamur’un ismini aldığı yer olarak bilinen antik kent, Anamur’a sadece 7 km uzaklıkta bulunuyor. Kolaylıkla ulaşabileceğiniz antik kent, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. En çok Roma ve Bizans’ın izlerine rastlanılan kentte, tiyatro, hamam, kilise ve mozaikler gibi yapılar gözle görülebiliyor. Anamur’a yolunuz düşerse, antik kenti görmenizi öneririz.

Ziyaret Saatleri: Her gün 08:00 – 17:00
Giriş ücreti: 6 TL

3. Olba Antik Kenti

olba antik kenti

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Uzuncaburç’ta bulunan Olba Antik Kenti’nin geçmişi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Antik dönemde Olba Krallığı’nın başkenti ve ticaret merkezi olan antik kent, dini açıdan da önemli yer tutuyor. Hristiyanların önemli kiliselerinin bulunduğu yerleşim yerinde, Roma ve Helen dönemine ait kalıntılar ve mozaikleri de görebilirsiniz.

4. Uzuncaburç Kalıntıları

uzuncaburç kalıntıları

Uzuncaburç kalıntıları Silifke’nin 30 km kuzeyinde yer alan, devasa bir antik kalıntı bölgesi. Helen döneminde Olba Krallığı’nın ibadet yerlerinden olan yerleşim yeri, M.S 72 yılında kendi adına para bastırabilen bir yapı olarak biliniyor. Zeus Tapınağı, Tören Kapısı, Sütunlu Cadde ve pek çok önemli kalıntıları görebileceğiniz antik kent, ölmeden önce görmeniz gereken yerler arasında.

5. Öküzlü Ören Yeri

öküzlü ören yeri

Erdemli ilçesinin Ayan Mahallesi sınırları içinde bulunan ören yeri, Roma, Bizans ve Helenistik dönemin izlerini taşıyor. Bazı kalıntıların ayakta kaldığı yerleşim yerinde, taş döşeli alt yapı da tamamen sağlam kalmış. Sarnıçları ve lahitleri gözlerinizle görmek istiyorsanız, burası tam size göre.

6. Kelenderis Antik Kenti

kelenderis antik kenti

Mersin’in Aydıncık ilçesi sınırlarında bulunan Kelenderis, yaklaşık 6 bin yıl önce yaşamın başladığı yerleşim yerlerinden. Eski adı Gilindire olan kentte, Hititliler’le akraba sayılan Luvi halkı yaşamını sürdürmüş. Antik dönemden günümüze çok fazla kalıntı kalmamış olsa da, limanın güneyinde bulunan surlar, antik kentin tarihi dokusunu yeterince hissettiriyor.

7. Nagidos Antik Kenti

Nagidos Antik Kenti

Nagidos Antik Kenti, Mersin’in şehir merkezine 200 km uzaklıkta bulunuyor. Mersin-Antalya karayolu üzerinden ulaşabileceğiniz kentte tarihi kazı çalışmaları hala devam ediyor. Günümüze ulaşabilen kalıntı sayısının çok az olduğu kentte, sur duvarlarını ve kilise yapılarının birkaçını görebilirsiniz. Tarihi dokusunun yanında, harika bir deniz manzarasına da sahip olan kente gittiğinizde, denize girebilirsiniz.

8. Korykos Antik Kenti

korykos antik kenti

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Korykos, Mersin’in en çok bilinen kalelerinden Kız Kalesi’ni de içinde bulunduruyor. Hitit yönetiminden, Bizans ve Ermeni yönetimine kadar pek çok uygarlığın eline geçen kent, coğrafi konumu nedeniyle de uzun yıllar ticaretin nabzını tutmuş. Mersin’in antik kentlerini gezerken Korykos’u gezmeyi unutmayın .

9. Titiopolis Antik Kenti

titopolis antik kenti

1964-1968 Yılları arasında Kilikya’da yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan harita bilgilerine göre, bugün Mersin’in Anamur ilçesinde yer alan bölgenin Titiopolis olduğu ortaya çıkmış. Hakim tepede yer alan kent, Anamurium Antik Kenti’ne çok yakın. Tarihi net olarak bilinmeyen antik kentin, çok fazla olmasa da geriye kalmış kalıntıları mevcut.

10. Elaiussa Sebaste Antik Kenti

Elaiussa-Sebaste

Kalıntılarının M.Ö 2.Yüzyıla ait olduğu düşünülen antik kent, Ayaş beldesinin içindeki Kız Kalesi’ne 22 km mesafede bulunuyor. Roma ve Bizans döneminde yerleşim yeri olarak kullanılan kentte 1995 yılından beri kazı çalışmaları devam ediyor.

11. Kanlıdivane

mersin kanlıdivane

Mersin bölgesinin en büyük obruklarından olan Kanlıdivane Obruğu’nun çevresinde kurulan antik kent, tarım ekonomisinin de en çok geliştiği kentlerden. Olba Krallığı sınırları içinde yer almış olan kentte, zeytinyağı üretimi de yapılmış. 1970 yılında yapılan kazılarla ortaya çıkan eserler, bugün de ziyarete açık.

Kaleler

12. Mamure Kalesi

mamure kalesi

Mersin yazımızda Mamure Kalesi’nden bahsetmemek olmaz. Mamure Kalesi, 4.Yy’da Romalılar tarafından yaptırılan bir kale. Kale sayesinde Akdeniz ticaret yollarını kontrol altında tutan Romalılar, aynı zamanda kaleyi, bölgenin savunma açısından da en güçlü dayanağı haline getirmişti. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan kale, birçok kez saldırıya uğrasa da ayakta durmayı başardı. 1221 Yılında Selçuklular tarafından fethedilen kalede, Orta Çağ’ın izlerini görmek mümkün. Kaleye giriş ise ücretsiz.

13. Mut Kalesi

mut kalesi

İlçe merkezinin kuzeyindeki tepede bulunan Mut Kalesi’nin yapım tarihi net olarak bilinmiyor. Ancak ilk çağ yapısı olduğu düşünülen kale, Evliya Çelebi’nin sıkça bahsettiği yerlerden. Evliya Çelebi bahsinde, Karamanoğlu Yakup Bey’in, Rumlardan almak istediği kale için 70.000 askerin öldürdüğünü de söyler.

14. Kız Kalesi (Deniz Kalesi)

kız kalesi

Korykos Antik Kenti’nin içerisinde bulunan Kız Kalesi, Mersin’in en bilindik kalelerinden. Denizin ortasında bulunan adacığın üzerine inşa edilen kale, kumsala da yakın olduğu için ortaya harika bir manzara ortaya çıkıyor. 1119 yılında I. Leon tarafından yaptırıldığı bilinen kale, günümüze kadar görüntüsünü koruyabilmiş.

Ziyaret Saatleri:
Yaz Dönemi : 
09:00 – 20:00
Kış Dönemi:  08:00 – 19:00
Giriş Ücreti: 5 TL

15. Silifke Kalesi

silifke kalesi

Adından da anlaşılacağı üzere Silifke ilçesinde yer alan Silifke Kalesi, Bizans’tan çok daha öncesine dayanan Selevkos’lar döneminden kalma. Osmanlı’yla beraber Türklerin eline geçen kale, 185 metre yüksekliğindeki tepede bulunuyor. Mersin’i panaromik manzarayla gözetleyen kale, günümüzde de tarihi etkisini sürdürmeye devam ediyor. Giriş ise ücretsiz.

Ziyaret Saatleri: 08:00 – 19:00

16. Mezgit Kalesi

mezgit kalesi

Her ne kadar kale adıyla anılsa da, aslında burası bir anıt mezar. M.S 700-800’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen anıt mezar Roma Dönemi mimarisinin izlerini taşıyor. 7,8 metre yüksekliğindeki anıt mezarın bir diğer adı da, ‘‘Korkusuz Satrap Mezarı”. Güçlü bir kimlik tarafından yaptırıldığına şüphe olmayan anıt mezara bazı genç kızların adak adadığı da söyleniyor. Siz de Mersin’e geldiğinizde Silifke’de bulunan anıt mezara uğramayı unutmayın.

17. Gülek Kalesi

gülek kalesi

M.Ö 2000 yılında Kilikya’lıların kayaları parçalayarak açtığı Gülek Yolu’nun tepesinde yer alan Gülek Kalesi ise, Orta Çağ’a dayanan bir tarihe sahip. Pek çok medeniyetin eline geçen kale, çoğu yapısını koruyamasa da, kale kapısını ve kuzeydeki duvarlarını koruyabilmiş. Genellikle fotoğraflarda uçurum gibi gözüken burnuyla bilinen kale, fotoğraf çekmek isteyenlerin akınına uğruyor.

18. Gediği Kalesi

gediği kalesi

Gediği Kalesi, Mersin’in 45 km kuzeyinde bulunan Yavca Köyü’nün sınırları içinde yer alıyor. Mersin’in ulaşımı en zor kalelerinden olan yapı, yaklaşık 2 bin metre yükseklikte. Kalıntılarından anlaşıldığı üzere eski bir manastır da bulunan alanda, kuleler olmadığı için gözetleme ve sığınma amaçlı yapıldığı düşünülüyor. Yapım tarihinin net olarak bilinmediği kaleye, zorlu bir tırmanıştan sonra ulaşabilirsiniz.

19. Çandır Kalesi

çandır kalesi

Toroslar ilçesinde bulunan Çandır Kalesi’nin yapım tarihi net olarak bilinmese de, Ermeni kalesi olarak sayılmaktadır. Yine de tarihi, Ermeniler’den öncesine dayandığı düşünülen kale etrafındaki uçurumlar sayesinde önemli bir set oluşturmuş. Bizans İmparatoru Zeno’nun en parlak günlerini geçirdiği kaleyi ziyaret etmek isterseniz, Çandır Köyü’ne gitmeniz gerekiyor.

20. Sinap Kalesi

sinap kalesi

Sinap Kalesi, Mersin’in Çamlıyayla ilçesinde bulunan tarihi bir kale. Biçimiyle Ortaçağ kalesi olduğu düşünülen kale hakkında net bir tarihi veri yok. Kesme taş ve molozdan yapılan kaleye gitmek için Çandır Kalesi’ne giden yolu takip etmek yeterli.

21. Softa Kalesi

softa kalesi

Bozyazı ilçesinde bulunan Softa Kalesi, Mamure Kalesi ile karşı karşıya duruyor. Hala oval görünümünü koruyan kale, çift surlarıyla da dikkat çekiyor. İçerisinde Genç Roma dönemine ait hamamın da görülebildiği kaleye ulaşmak biraz zorlu. Mersin’in tarihi kalelerini merak edenler, Fidik tepesinde bulunan bu kaleyi de mutlaka görmeli.

22. Gözne Kalesi

gözne kalesi

Mersin’in Gözne beldesinde bulunan kale, iki ayrı yapıdan oluşuyor. Ortaçağ yapımı olduğu düşünülen kalede yapılardan ilki dörtgen formunda iken, ikincisi altıgen formunda bir kaledir. 1085 metre yükseklikte olan kale, eşsiz Mersin manzarasıyla, yerli ve yabancı turistlerin en çok uğradığı yerlerden.

23. Meydancık Kalesi

meydancık mersin

Gülnar ilçesine bağlı Tırnak Köyü’nde bulunan Meydancık Kalesi, sarp bir tepede yer alıyor. M.Ö 7.Yüzyıl öncesine dayanan tarihe sahip kale, Luwiler, Persler ve Mısırlılar tarafından kullanılmış. Daha sonraları Bizans ve Roma’nın eline geçen kalede arkeolojik kazılar yapıldıktan sonra bazı parçaları Silifke Müzesi’ne gönderilmiş.

24. Yelbiz Kalesi

yelbiz kalesi

Bozyazı ilçesinde bulunan Yelbiz Kalesi’nin tarihi net olarak bilinmiyor. Manastır olduğu tahmin edilen kaleye, Tekeözü Köyü’nden bir saat süren bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. Tepede bulunan kalenin, iki geniş holü ve bazilikası ayakta kalmış. Görüntüsüyle büyüleyen kalenin, 7 metre uzunluğunda kulesi bulunuyor.

25. Hebili Kalesi

hebili mersin

Ortaçağ kalelerinden bir diğeri de, Komutan Kalah Habellieh tarafından yaptırılan Hebili Kalesi, Mersin’in 18 km kuzeydoğusunda bulunan Hebili Köyü’nde yer alıyor. 20 metre uzunluğundaki kale, günümüzde çok bakımlı olmasa da, izleri görebilmeniz için kalıntılar mevcut.

26. Lampron (Namrun) Kalesi

lampron kalesi

Çamlıyayla’da bulunan kale, bölgenin en önemli tarihi kalıntılarından. Birden fazla beyliğin eline geçen kale, oval mimariye sahip. Yapım tarihi net olarak bilinmiyor ancak ilk yerleşim yerinin bu kale etrafında geliştiği biliniyor. İlçenin kuzeyinde yer alan tepede bulunan kaleyi görmek isterseniz, eski taş merdivenlerden çıkarak ulaşabilirsiniz.

27. Yeniyurt Kalesi

yeniyurt kalesi

Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ev sahipliği yapan ören yeri, Yeniyurt Köyü’nde bulunuyor. Kilise ve nekropol alanı bulunan kale ,duvarlarındaki asker kabartmalarıyla dikkat çeken yapıyor. Alana ulaşmak için Ayaş beldesinden 20 km uzaklıktaki Veyselli Köyü’nün 2 km ötesindeki Yeniyurt Köyü’ne ulaşmanız yeterli.

28. Hançer Kale

hançer kale

Silifke ilçesinin Ovacık Köyü’nde bulunan kale, Silifke merkeze yaklaşık 16 km uzaklıkta. Hançerli Kale diye de anılan kale, 5,5 metre yüksekliğindeki kapısıyla dikkat çekiyor. Kapısının üzerinde kelt tipi kabartmaları mutlaka görmelisiniz.

29. Tokmar Kalesi

tokmar kalesi

Silifke-Aydıncık yolunun 22 km içerisinde bulunan kale, tepeye hakim görüntüsüyle harika bir manzaraya da sahip. 12.Yüzyılda yapıldığı düşünülen kalenin kim tarafından yaptırıldığı net olarak bilinmiyor. Kalenin Orta çağdaki ismi ise Castellum Novumola. 

30. Mavga Kalesi

mavga kalesi

Alaattin Keykubat’ın emriyle, 1230 yılında yaptırılan kale, sarp ve dik kayalıkların olduğu bölgede yapılmış. Kayaların oyulmasıyla yapılan kale, doğal görünümüyle de dikkat çekiyor. Doğal mağaraların içinde yerleşim yeri olduğu biliniyor. 150 metre yükseklikte bu kaleyi ziyaret etmek için Kozlar Yaylası’nda bulunan Mut Kalesi’nden 16 km ileriye gitmeniz yeterli.

Tarihi Yapılar

31. Tekirambarı Sarnıcı

tekir ambarı sarnıcı

Bizans Dönemi’nde inşa edilen sarnıçlar, Silifke ilçesinde bulunuyor. Halk tarafından Tekir Ambarı diye de anılan sarnıç, suya dayanıklı inşa edilmiş. Silifke merkezden Taşucu yoluna girildiğinde görebileceğiniz sarnıca, kolayca ulaşabilirsiniz. Yer seviyesinin altında kalan sarnıcın içine giremezsiniz, ancak tepesinden detaylıca inceleyebilirsiniz.

32. Kleopatra Kapısı

kleopatra kapısı

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde İskele Kapısı diye andığı kapı, Kleopatra’nın Tarsus’ta, sevgilisi Romalı General Antonius ile buluşacağı deniz limanda bulunduğu için bu adı almış. Önceden 3 tane bulunan sur kapılarından geriye bir tek Kleopatra kapısı kalmış. Kleopatra kapısını görmek isterseniz, şehir içinde araçla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

33. Gözlükule Höyüğü

gözlükule höyüğü

Günümüzde kazı çalışmalarının devam ettiği Gözlükule, aynı zamanda Tarsus’un kurulduğu ilk yerleşim yerlerinden biri. Neopolitik Dönem’den beri yerleşim yeri olan bölgenin yaklaşık 9000 yıllık tarihi var. Eğer kazı alanını görmek isterseniz, kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

34. Taş Köprü

taş köprü roma

M.S 77-78 yıllarında Kilikya Valisi L. Octavius Memor tarafından, dönemin Roma imparatoru ve oğlu için yaptırılan köprü uzun süre orijinal görüntüsünü korumuş. Daha sonraları pek çok kez tadilat geçiren köprü, günümüzde modern bir görünüme de bürünmüş. Kemer kısımları hariç, tamamen değiştirilmiştir. Silifke’ye gittiğinizde görebilirsiniz.

35. Roma Yolu

roma yolu

Mersin’in Tarsus ilçesine 15 km uzaklıkta, Sağlıklı Köyü’nde bulunan Roma Yolu, taşlardan yapılmış antik bir geçiş yolu. Roma döneminde araçların yoldan çıkmasını engelleyen korkulukların da yer aldığı yol, mezar ve kitabelere de ev sahipliği yapıyor. Antik kapıdan geçerek girdiğiniz yolda yürürken, kendinizi Antik Roma döneminde hissedebilirsiniz.

36. Adam Kayalar

adam kayalar

Mersin’in Erdemli ilçesinde yer alan Adam Kayalar, yaklaşık 2400 yıllık bir tarihe sahip. Birbirinden ayrı 11 çerçeve içerisinde 11 adam figürünün olduğu kayalar, ulaşımı zorlu bir vadinin kayalıklarına yapılmış. 500 yıllık süre zarfında yapıldığı düşünülen kabartmalara, özel araçla veya kiralık araçla ulaşabilirsiniz.

37. Yumuktepe Höyüğü

yumuktepe höyüğü

M.Ö 7000’li yıllardan itibaren yerleşim yeri olan Yumuktepe, arkeolojik çalışmalarında en sık olduğu noktalardan. Toroslar ilçesinde yer alan höyük, dünyada tarımın ilk yapıldığı yerlerden biri olarak gösteriliyor. Çiftlik düzeni kurulan höyükte, buğday, zeytin yetiştiriciliği yapılmış. Saray kalıntılarının da bulunduğu alanı görmek istiyorsanız, Toroslar ilçe merkezinde kolayca bulabilirsiniz.

38. Eski Tarsus Evleri

eski tarsus evleri

Tarihin birikiminin canlı canlı hissedildiği, eski ruhundan ödün vermeyen bir mahalle burası. Tarihi Tarsus Evleri diye de anılan yerleşim yeri, Tarsus’un eski mimari yapısına sahip evlerden oluşuyor. Alt katı ambar, üst katı yaşam alanı olarak yapılan evlere zamanla belli başlı eklemeler yapılmış. Günümüzde de dizi ve film çekimleri için sık sık uğranılan mahalleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kilise ve Camiler

39. Alahan Manastırı

alahan manastırı

1300 metre yükseklikte bu manastır, Mersin’in Ayasofya’sı olarak anılıyor. Mersin-Karaman karayolu üzerinde, Mut’un 20 km kuzeyindeki Geçimli köyü’nün sınırları içerisinde yer alan manastır, M.S 4. ve 6.Yüzyıllarda Hristiyanlar için bir nevi hac merkezi haline gelmiş. 2000 yılından itibaren de Unesco Geçici Miraslar Listesi’nde yer alan manastır, zengin görselliğiyle unutamayacağınız bir etki bırakabilir.

40. Aya Thekla Manastırı

aya tekla manastırı

Silifke’ye 4 km uzaklıkta bulunan Aya Thekla Manastırı, aynı zamanda Meryemlik’in de başladığı yer. Azize Thekla’nın sığındığı mağara olan yer, Hristiyanlar tarafından kutsal sayılmış. İmparator Zenon tarafından, Thekla’nın adına kiliseye dönüştürülen bölgede, hamam, sarnıç ve mezarlıklar da bulunuyor.

41. St. Paul Kilisesi

st paul kilisesi

M.S 11-12.Yy arasında yaptırıldığı düşünülen kilise Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunuyor. Hristiyanlığın en önemli azizlerinden biri olan Tarsus doğumlu Aziz Paul’a adanan kilise, daha sonradan St.Paul Anıt Müzesi’ne döndürülmüş. Hristiyanlar için önemli hac noktalarından olan kilise, tarihi dokusuyla sizi de etkileyecek.

Ziyaret Saatleri: 08:00-17:00
Giriş Ücreti: 6 TL.

42. Dağpazarı Kilisesi

dağpazarı kilisesi

İmparator Zenon’un tekrar imparator olması şerefine M.S 476’da yaptırdığı kilise, batı cephesi tamamen yıkılmış olsa da, hala ayakta. Çok sayıda hayvan mozaiğinin de bulunduğu kilisede bazı antik mezarlara da rastlanıyor. Yolunuz Mut’a düşerse, uğramanızı tavsiye ederiz.

43. Cambazlı Kilisesi

cambazlı kilisesi

Silifke’nin 30 km kuzeydoğusunda yer alan Cambazlı Köyü sınırları içindeki kilise, araçla kolayca ulaşabileceğiniz yerlerden. 5.Yüzyıla ait olduğu düşünülen yapı, Helenistik, Bizans ve Roma izlerini taşıyor. Bölgede, görünümünü en iyi koruyan yerlerden olan kiliseyi gördüğünüzde, etkileneceğinizden eminiz.

44. Tarsus Ulu Cami

tarsus ulu cami

Tarsus’un ilçe merkezinde bulunan cami, Cam-i Nur adıyla da biliniyor. Ramazanoğulları’ndan Piri Paşanın oğlu İbrahim Bey’in isteği üzerine 1579 yılında yaptırılan caminin yapımında, tamamen kesme taş kullanılmış. Türk-İslam sanatı adına da önemli bir eser olarak bilinen camiyi ziyaret edebilirsiniz.

45. Tarsus Eski Cami

Tarsus eski cami

Ramazanoğlu Ahmet Bey tarafından 1415 yılında camiye çevrilen yapı, aslında 1102 yılında yapılan bir kiliseymiş. Roma mimarisiyle yapılan cami, hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için önemli bir yapı. Camiyi görmek istiyorsanız, Tarsus ilçe merkezine gelerek kolayca bulabilirsiniz.

46. Eshab-ı Kehf Cami ve Mağarası

eshab-i kehf

Eshab-ı Kehf aslında Yedi Uyurlar’ın en önemli merkezlerinden. Tarsus’un Dedeler Köyü’nde bulunan mağara, Kuran-ı Kerim’de adı geçen 33 Yedi Uyurlar mağarasından biri. Mağaranın üstündeki cami ise 1873 yılında Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmış. Zamanla üç minaresi eklenen cami, hala heybetli biçimde kendini gösteriyor. Yedi Uyurlar hikayesi ve mağarası, Mersin’de dönmeden görmeniz gereken yerler arasında.

47. Mamure Cami

mamure cami

Anamur ilçesindeki, Mamure Kalesi’nin içinde bulunan Mamure Cami’si, 14.Yüzyıl Osmanlı yapıtlarından birisi. 700 yıldır ibadete açık olan cami, tek minaresi ve mütevazi yapısıyla biliniyor. Karamanoğlu Mahmut Bey’in Mamure Kalesi’ni ele geçirdikten sonra yaptırdığı cami, yerli ve yabacı turistlerin ilgisini çekiyor.

48. Sultan Alaeddin Cami

alaeddin cami

Tamamen kesilme taştan yapılan cami, 1261 yılında Karamanoğulları Beyliği döneminde yapılmış. Minaresi daha sonradan eklenen cami , geleneksel Türk mimarisinde görülmeyen tarzda yapılmış. Camiyi görmek isterseniz, Akarca Mahallesi’ne gitmeniz gerekiyor.

49. Kubat Paşa Medresesi

kubat paşa medresesi

Yine kesme taştan yaptırılan en güzel yapılardan birisi de Kubat Paşa Medresesi. 1557 yılında Ramazanoğulların’dan Piri Paşa’nın kardeşi, Kubad Paşa’nın kendi adına yaptırdığı medrese, 1998 yılına kadar Tarsus Müzesi olarak kullanıldı. Restore edildikten sonra ise cami olarak hizmete açıldı. Dikdörtgen planı ve avlusuyla dikkat çeken medrese, günümüze kadar gelen önemli eğitim kurumlarından biri.

Müzeler

50. Mersin Arkeoloji Müzesi

mersin arkeoloji müzesi

Mersin’in tarihi yerleri yazımızda bu tarihi eserlerin sergilendiği müzeleri yazmasaydık olmazdı. Toplam 1.435 eserin sergilendiği müzede, kronolojik olarak dizilmiş eserleri gezerken kendinizi zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Antik dönemden günümüze kadar gelen zaman çizelgesine sahip müzede, çocuklar için arkeoloji alanı, kafeterya ve alışveriş yeri de bulunuyor.

Ziyaret Saatleri: 08:30 – 16:30 (Pazartesileri kapalı)
Giriş ücreti: 6 TL.

51. Tarsus Müzesi

tarsus müzesi

Önceden Kubat Paşa Medresesi’nde bulunan Tarsus Müzesi, yeterli olmadığından 1998 yılında Bakanlık tarafından yapılan yeni binasına taşındı. İki ayrı alandan oluşan müze etnografik ve arkeolojik eserlerin sergilendiği bölümden oluşuyor. Kaltolitik çağdan başlayarak, her çağın eserlerinin bulunduğu müze, 7500 yıllık eserlere sahip. Giriş ise ücretsiz.

Ziyaret Saatleri: 08:00-16:45 (Pazartesi günleri kapalı)

52. Narlıkuyu Mozaik Müzesi

narlıkuyu mozaik müzesi

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Narlıkuyu Mozaik Müzesi, bölgede uzun süre hakimiyet süren Roma İmparatorluğu’nun izlerine dair önemli ipuçları veriyor. Cennet Obruğu‘unun içinde Akdeniz’le birleştiği rivayet edilen şifalı suyun bölgede yaşayan halkın hizmetine sunulmasını isteyen Romalı komutan Poimeinos tarafından Narlıkuyu’da bir hamam yaptırılmış. Hamamdan günümüze ise Üç Güzeller Mozaiği ismindeki tabanda bulunan mozaikle su yalağı kaldığı, 1975-1976 yılları arasında yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkabilmiş. Müzeyi ziyaret etmek isterseniz, giriş ücretsiz.

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:30-19:00
Kış Dönemi:08:00-17:00 

53. Anamur Müzesi

anamur müzesi

Müze, Mersin’in Anamur ilçesinde bulunuyor. Müzenin açılış sebebi de Amerikalı ve Kanadalı arkeologların, 1960 yılında Anemurium antik kentinde yaptığı çalışmalar sonucu çıkardıkları kalıntıların sergilenmesi. 1992’de açılan müze, bu aralar tadilat dolayısıyla kapalı, fakat siz gitmek istediğiniz zaman açık olup, olmadığını öğrenirseniz ziyaret edebilirsiniz.

54. Taşucu Amphora Müzesi

amphora müzesi

Arslan Eyce’nin koleyksiyonunu bağışlamasıyla, 1997 yılında Silikfe -Taşucu’nda açılan müze, aynı zamanda Türkiye’nin ilk ve tek amphora müzesi. M.Ö ve M.S dönemlerine ait amphoralar, bölgenin ticari hayatını açıklayıcı nitelikte. Balıkçıların ağına takılan amphoralardan, çalışmalar sonucu bulunanlara kadar pek çok kalıntının olduğu koleksiyonu görmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaret Saatleri: 10:00-17:00

55. Nusret Mayın Gemisi

nusret mayın gemisi

Tarsus’a yolu düşen herkesin mutlaka görmesi gereken tarihi eserlerden birisi de Nusret Mayın Gemisi. Çanakkale Savaşı’nın dönüm noktalarından biri olan gemi, önceden eskimiş ve paslanış görünümündeyken,Tarsus Belediye’sinin çalışmalarıyla restore edilerek müze haline getirildi. Mersin Deniz Müzesi’ne de giderseniz, Nusret Mayın Gemisi’nden çıkan parçaları ve daha pek çok deniz eserlerini görebilirsiniz. Giriş ücretsiz.

Ziyaret Saatleri: 09:00- 17:30

PinMersin’in tarihi yerleri yazımızı beğendiyseniz, ve eklemek istediğiniz yerler var ise aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.