Ana sayfa » Türkiye » Marmara’nın Tatil Başkenti: Balıkesir

Marmara’nın Tatil Başkenti: Balıkesir

0
1826
Akçay

Balıkesir, 22 adası ve iki denize olan kıyısıyla Marmara’da tatilin en gözde şehri.

Tatil için İstanbul‘dan uzaklaşmak istemiyorsanız ya da “İzmir, Antalya güzel ama çok kalabalık.” diyorsanız, Balıkesir sizin için biçilmiş kaftan. Antik yapıları, muhteşem doğası ve Akdeniz’i aratmayan plajları ile Balıkesir, tatil ile ilgili tüm beklentilerinizi karşılayacak bir şehir.

Balıkesir Hakkında Genel Bilgiler

Balıkesir

Marmara’nın güneyinde Çanakkale ve Bursa‘nın komşusu olan Balıkesir, Türkiye‘nin en kalabalık 17. ilidir. Şehir, 1.196.176 nüfusa sahip olsa da bu sayı yaz aylarında kente gelen turistlerle ciddi bir artış gösteriyor. “Yazlıkçı mekanı” olarak bilinen Edremit, Ayvalık ve Burhaniye şehrin en gözde tatil merkezleri. 22 adaya sahip Balıkesir’de yerleşime açık olan tek ada Cunda Adası. Diğer tüm adalar milli park statüsünde olduğu için adalarda yerleşim yok. Kaz Dağları‘na ev sahipliği yapan Balıkesir’de birçok ova, çay, mesire alanı ve kaplıca bulunuyor. Balıkesir’in sahip olduğu bu doğal güzelliklerin yanı sıra, muhteşem plajlarının da tadını çıkarmak istiyorsanız, şehri yaz aylarında ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Balıkesir’de Nereleri Gezmeli

Ayvalık

Balıkesir, diğer birçok şehrin aksine nüfus yoğunluğunun tek bir alanda toplandığı bir şehir değil. Kuzeyde Bandırma, Manyas, Gönen; batıda Edremit, Burhaniye, Ayvalık gibi şehirler, Balıkesir’in nüfus olarak yayılmasındaki en önemli etken. Şehir, kendi içinde rekabet halinde olan ilçelerden oluşunca, ziyaretçileri de uzun bir Balıkesir rotası bekliyor; Öyle ki hemen hemen her ilçe, Balıkesir’de mutlaka görmeniz gereken bir güzellik barındırıyor. Daskyleion Antik Kenti, Manyas Kuş Cenneti ve Balıkesir’in diğer görülmeye değer yerleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, “Balıkesir’de Gezilecek 7 Muhteşem Yer” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Balıkesir’de Ulaşım

Balıkesir Koca Seyit Havaalanı

Balıkesir’de şehir içi ulaşım halk otobüsleri ve dolmuşlarla sağlanıyor. “Balkart” adı verilen seyahat kartı ile indirimli seyahat edebileceğiniz gibi; nakit olarak da ödeme yapabilirsiniz. Nakit ile 2 TL, Balkart ile ise 1.60 TL’ye seyahat edebilmeniz mümkün.

Balıkesir, şehir dışı ulaşım için ise tüm ulaşım imkanlarına sahip. Şehre kara yolu, deniz yolu, demir yolu ve hava yolu ile ulaşım mevcut. İstanbul’dan vapur ile yaklaşık 3 saatte Bandırma’ya ulaşabilirsiniz. İzmir’den giden yolcuların tercihi ise genelde demir yolu oluyor. Daha uzak şehirlerde yaşayanlara ise hava yolunu tercih etmelerini öneriyoruz. Aktarmalı ya da direk uçuşlarla 2 saati bile bulmayan kısa sürede Balıkesir’e ulaşmak istiyorsanız, sitemizi ziyaret edebilir ve Balıkesir için en uygun uçak biletlerini bulabilirsiniz.

Balıkesir Yemekleri

Balıkesir Mutfağı

Balıkesir’ın doğası kadar mutfağı da zengin. Tatlısından tuzlusuna kadar geniş bir yelpazeye sahip Balıkesir mutfağı size farklı lezzet deneyimleri yaşatacak. Bu lezzetlerin başında ise höşmerim tatlısı geliyor. Peynir ve irmik ile hazırlanan höşmerimi yemeye doyamayacaksınız. Peynirle hazırlanan bir diğer lezzet peynirli patlıcan, kuzu eti ve pirincin enfes karışım sura ve ünü il sınırılarını çoktan aşmış olan Susurluk ayranı ve tostu, Balıkesir’de muhakkak yemeniz gereken lezzetler.

 

 

 

 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.