Manisa’da Gezilmesi Gereken 4 Tarihi Yer

0
1195

Manisa, ülkemizin Ege Bölgesi’nde yer alan ve eskiden beri yerleşim yeri olarak kullanılan özel şehirlerinden biridir. Yüzyıllar boyu medeniyetlerin ilgi odağı olan bölge, tarihi zenginlikleriyle turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. 

Geçmişi Yontma Taş Devri’ne kadar uzanan Manisa, bu özelliğiyle oldukça zengin bir kültürel mirasa da sahip. Bir çok medeniyetin yanında uzun bir süre Osmanlı hakimiyeti altında kalan Manisa’da Osmanlı mimari özelliklerinin günümüze kadar geldiğini söyleyebiliriz. Ülkemizin tarihi açıdan bu önemli şehrinin mutlaka görülmesi gereken 4 antik kentini sizin için listeledik.

Manisa’da Görmeniz Gereken 4 Tarihi Yer

1.Aigai Antik Kenti

Aigai Antik Kenti

Manisa’nın merkezine yaklaşık 49 km. mesafede bulunan Aigai Antik Kenti‘nin geçmişi M.Ö 5. yüzyıla Heredot dönemine kadar uzanmaktadır. Dönemin en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Aigai Antik Kenti içerisinde surlar, meclis binası, tiyatro, tapınak gibi birçok kalıntıyı inceleme fırsatı yakalayabiliyorsunuz.

2.Tarihi Kula Evleri

Tarihi Kula Evleri

Osmanlı şehir mimarisinin en önemli örneklerini inceleyebileceğiniz Tarihi Kula Evleri, hala yerleşimin olduğu özel ziyaret noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Dönemin ihtiyaçları düşünülerek genellikle 3 katlı ve bahçeli bir şekilde tasarlanmış evlerin ahşap dokusu ve süslemeleri göz alıyor. Eğer yolunuz Manisa taraflarına düşerse bu tarihi evleri kesinlikle görmelisiniz.

3.Thyateira

Thyateira

İncil’deki 7 kiliseden birinin kalıntılarının da bulunduğu Thyateira Antik Kenti, bölgede uzun süre hüküm süren Lidyalılar’a ait birçok esere ev sahipliği yapıyor. Antik kentin bir kısmı tahrip olsa da günümüze kadar ulaşan kısmının bile oldukça gösterişli ve görmesi keyif veren tarihi yerlerden başında geliyor.

4.Manisa Arkeoloji Müzesi

Manisa Arkeoloji Müzesi

Manisa ve civarındaki çıkarılan geçmişten günümüze birçok heykel, para, bronz ve taş eserlerin sergilendiği Manisa Arkeoloji Müzesi, sizi keyifli bir tarih yolculuğuna çıkarıyor. Eğer siz de tarihe meraklıysanız bu özenle hazırlanmış müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Müzeyi ziyaret ederek Manisa’nın tarihi hakkında hayli fazla bilgiye sahip olma fırsatı yakalayabiliyorsunuz.

Manisa’ya Nasıl Gidilir?

Şu anda Manisa’da havaalanı bulunmadığı için eğer uçak bileti satın alarak Manisa’ya gelmeyi düşünüyorsanız İzmir’de bulunan Adnan Menderes Havaalanı‘nı kullanmanız gerekiyor. Şehre, ülkemizin hemen hemen her ilinden gerçekleştirilen otobüs seferleriyle de gelmeniz mümkün.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.