Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

0
1079

Şehirden ve kalabalıktan uzaklaşıp doğa ve tarihle iç içe olmak isteyenler için pek bilinmeyen duraklardan biridir Kız Köprüsü.

Demirköprü Barajı yapıldıktan sonra köprü işlevini yitirmiş, şimdilerde tarihi eser olarak meraklıların ilgisi çekiyor.

Manisa’nın Salihli ilçesinin Adala kasabasına 6 km mesafede bulunan bu tarihi köprünün kitabesi olmadığından yapıldığı tarih tam olarak bilinmiyor. Ancak yapılış tarzına ve kullanılan malzemelere göre Osmanlı dönemine ait olduğu düşünülüyor. Hatta bazı kaynaklar Kanuni Sultan Süleyman tarafından, dönemin önemli ticaret yolu sayılan Kral Yolu üzerine inşa edildiğini söylüyor. 6 gözenekli sütun üzerine taş yapısı ile Mimar Sinan tarzını hatırlatıyor ancak kim tarafından yapıldığına dair bir bilgi günümüze ulaşmamıştır.

Gediz Nehri üzerinde yer alan bu tarihi taş köprünün, doğaseverlerin uğrak noktası olmasının bir diğer nedeni de Demirköprü Barajı ve piknik alanlarına olan yakınlığı. Hem el değmemiş doğanın ortasında kamp yapma şansı hem de barajın sağladığı konaklama yerlerinde dinlenme fırsatı sunuluyor. Ayrıca sudak, yayın, sazan, çay balığı, bıyıklı balık gibi balıkları tutabilir ya da dinlenme tesislerinde taze alabalık yiyebilirsiniz.

Köprü ayaklarında yer alan geniş ovalarda uzanıp dinlendiğinizde kulağınıza gelen kuş ve su sesleri, çevrenizde göğe alabildiğince yükselen zeytin, çam ağaçları ve yanınızdan gizlice geçip giden kirpilerle doğada olma hissini sonuna kadar yaşayacağınız sessiz ve huzurlu bir yer arıyorsanız ilk fırsatta yolunuzu bu tarihi köprüye düşürmenizi öneririz. Hatta vaktiniz olursa güneye doğru bir yürüyüşle Su Uçtu Şelalesi’ni de ziyaret edin.

Salihli’ye bağlı Adala kasabasının yaklaşık 3 km doğusunda, Demirköprü Barajı’nın 1 km güneybatısında yer alan Kız Köprüsü’ne otobüs veya toplu taşımayla gitme imkânı bulunmuyor. Özel aracınızla Salihli-Simay yolu üzerinden gitmeniz daha keyifli ve kolay olacaktır. Köprüye ulaşmanız, yolculuğa Salihli’den başlarsanız yarım saat sürede gerçekleşecektir.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.