Ana sayfa » Ulkeler » Avrupa » Birleşik Krallık » İngiltere » Manchester » Manchester Şehir Rehberi | Hakkında Merak Edilenler

Manchester Şehir Rehberi | Hakkında Merak Edilenler

0
1769

İngiltere’nin kuzey bölgesinde bulunan Manchester, ülke için sahip olduğu önemden dolayı Kuzey İngiltere’nin başkenti olarak tanımlanmaktadır.

Hazırladığımız Manchester şehir rehberi ile bu şehre gezi düzenlemeyi planlayanların işine yarayacak Manchester şehri hakkında bilgi ve fotoğrafları sizlerle paylaşıyoruz. Sizin de şehirle ilgili söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum kısmından bize yazın…

1- Manchester Şehir Rehberi

Manchester özellikle Sanayi Devrimi’nin İngiltere’deki yansımasının yaşandığı yerlerden biri olmasıyla dikkat çekiyor. Bu durum şehrin, İngiltere için önemli bir sanayi ve ticaret şehri olmasını sağlamış. Şehrin sembolü olan arı da şehrin bu anlamdaki gelişmişliğine işaret etmektedir.

Manchester sadece sanayi değil; spor, sanat ve kültür alanlarında da Londra ile birlikte ülkenin en önemli şehirleri arasında gösterilmektedir. Şehirde bulunan pek çok spor sahaları, müze ve galeriler de bunu en iyi şekilde bizlere gösteriyor.

2- Manchester Gezilecek Yerler

Manchester şehir rehberi
Manchester’da görmeniz gereken pek çok önemli nokta sizi bekliyor

Şehrin son yıllardaki değişimiyle birlikte şehirde ziyaretçiler için cazip pek çok müze, sanat galerisi ve tarihi binalar gün yüzüne çıkmaya başladı. Eğer henüz bir liste oluşturmadıysanız sizi Manchester gezilecek yerler yazımıza alalım.

3- Manchester’da Nerede Kalınır

Manchester’ın şehir merkezinde ve çevresinde pek çok konaklama seçeneği sizi bekliyor. Fiyatların ise İngiltere ortalamasında seyrettiğini söyleyebiliriz. Bazı tarihi binalarda hizmet veren oteller ise otantik bir ortamda konaklamayı tercih edenlerin favorisi.

Manchester’da otel önerilerine mi ihtiyacınız var? Şehirdeki konaklama seçeneklerini mi merak ediyorsunuz? O halde bu konularla ilgili detaylı bilgileri paylaştığımız yazımıza buradan ulaşarak aradığınız bilgileri edinebilirsiniz.

4- Manchester’da Alışveriş

Manchester tam bir alışveriş diyarı. Şehirdeki caddelere kendinizi atıp mağaza mağaza dolaşabilir ya da büyük alışveriş merkezlerine akın ederek hem alışveriş hem eğlence imkanı bulabilirsiniz. Manchester’da nerede alışveriş yapılır diye içinizde bir merak oluştuysa sizi buraya alalım.

5- Manchester Gece Hayatı

Manchester şehir rehberi
Printworks’te Manchester’in gece hayatını sonuna kadar yaşayabilirsiniz

İngiltere’nin pub kültürü bu şehirde de oldukça yaygın ve insanlar publarda çok çeşitli biralar eşliğinde sohbet etmeye bayılıyor. Özellikle Deansgate bölgesi gece yarısından önce insanların toplanarak gece için hazırlık yaptığı bir bölge. Printworks ise ilerleyen saatlerin mekanı. Burada bulunan gece kulüplerinde çoğu zaman sabahın ilk ışıkları görülmektedir. Manchester gece hayatı ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

6- Manchester Mutfağı

Eğer Manchester’da ne yenir diye merak ediyorsanız, korkmayın:) Bu şehir sizi aç bırakacak kadar vicdansız değil. Şehirdeki birbirinden özel cafe ve restoranlarda gerek modern İngiliz mutfağını gerekse dünyanın çeşitli bölgelerine ait yemek kültürlerini deneyebilirsiniz. Yeni lezzetlere yönelik ön yargınız var ise sizi şehrin alışveriş merkezlerinde yoğunlaşan fast food restoranlarına bekleriz.

Şehirde nerede yemek yiyebilirim diye soru işaretler varsa Manchester yeme içme rehberi yazımızdaki mekan önerilerimize göz atabilirsiniz.

7- Manchester’a Ne Zaman Gidilmeli

Manchester’da İngiltere’nin genelinde hakim olan kapalı bir hava hakimdir. Bu nedenle en sıcak zamanda bile bir anda havanın kapandığına ve yağmur yağdığına şahit olabilirsiniz. Şehri ziyaret etmek için ise en ideal dönemin temmuz ve ağustos ayları olduğunu söyleyebiliriz.

8- Manchester Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşımda otobüsler ve tramvaylar oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır

Manchester ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir şehir. Hem şehir içinde hem de şehirler arası kullanılan ulaşım ağları ile şehirde ulaşım konusunda hiç bir sıkıntı çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz. Otobüs ve Tramvayın yaygın olarak kullanıldığı şehirde tren, tramvay, metroshuttle, taksi, bisiklet ve araç kiralama gibi çok çeşitli alternatifleriniz bulunuyor. Şehrin ulaşım olanaklarıyla ilgili detaylı bilgiler için Manchester ulaşım rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

9- Manchester’a Nasıl Gidilir

Manchester’a nasıl gidileceği konusunu hiç dert etmeyin. Ülkemizden Türk Hava Yollar’nın gerçekleştirmiş olduğu aktarmalı seferler ile Manchester’a uçabilir ve bu kırmızı şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. Yolculuğunuz için gerekli olan Manchester uçuşlarından birini satın alabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.