Malatya Gezisinde Yapılacak 5 Şey

0
732

Doğu Anadolu bölgesinin sakin ve bir o kadar da modern bir kenti olan Malatya, kayısısıyla ünlü kentimizdir. Ürettiği kayısıları, dünyanın dört bir yanında göndermesiyle ünlenen kent, halk arasından “Kayısı Kent” olarak anılıyor.

Tabi tüm bunların yanında tarihi güzellikleri, doğal alanları ve görülmeye değer birçok alanı ile kendinden söz ettiren bir kent olduğunu söylemeden de geçmemek gerekiyor.

Elazığ ile Kayseri arasında kalan Malatya, önemli bir tarihi geçmişe sahiptir. Günümüzde ise modern yapılanmaları, kültürü ve üretimi ile dikkat çeken bir kent haline gelmiştir. Kayısı bahçeleri, antik kentleri ve diğer kültürel miraslarıyla Doğu Anadolu gezisinde kesinlikle uğranılması gereken şehirlerden biridir. Şimdi sizlere Malatya gezisinde yapılacak 5 şey hakkında bilgi vereceğiz. Siz de bu arada Türkiye’nin online bilet satış sitesi www.biletbayi.com web sitesini ziyaret ederek biletinizi ayırtın.

Malatya Gezisinde Yapılacak 5 Şey

  1. Kayısı Bahçelerine Uğrayın

“Malatya” denince ilk akla gelen şey kayısıdır. Tabi bir de kayısı bahçeleri. Doğal bir güzellik olarak Malatya’nın her köşesinde boy gösteren kayısı bahçeleri, ziyaretiniz sırasında kesinlikle görmeniz gereken yerlerdir. Özellikle de mevsiminde gittiyseniz, dalından birkaç kayısı almayı unutmayın. Bir de bahçelerde yapılan kayısı şekerlemelerinin de tadına mutlaka bakmanızı öneriyoruz.

Kayısı Bahçeleri

  1. Arslantepe Höyüğü’nü Görün

Roma ve Bizans dönemi izlerini taşıyan Aslantepe Höyüğü, Türkiye’nin en önemli arkeolojik sahalarından biri olarak ön plana çıkıyor. Kazı çalışmaları 1932 yılından beri devam eden höyük, görenlerde farklı bir gizem yaratıyor. 30 metre yüksekliğindeki höyük, Malatya şehir merkezinin 7 km. kuzeydoğusunda Orduzu beldesinde yer alıyor.

Aslantepe Höyüğü

  1. Günpınar Şelalesi

Doğal güzellikleriyle büyüleyici bir coğrafyaya sahip olan Malatya’da görmenizi önerdiğimiz bir diğer yer Gürpınar Şelalesi. 1,5 km’yi bulan yürüyüş parkuru ile şelale ile aynı ismi taşıyan Gürpınar Köyü’ndeki şelale, 40 metre yükseklikten akıyor. Doğrusu yaz sıcağında böylesine doğal bir güzellik ile iç içe kalmak, farklı bir haz verecektir.

Gürpınar Şelalesi

  1. Şenlik ve Festivallere Katılın

Kayısısı ile ön plana çıkan Malatya’ya gittiğinizde, elbette her sene düzenlenen festivallerden birine katılmadan geri dönmek olmaz. Temmuz ayında düzenlenen “Uluslararası Kayısı Festivali” ve “Malatya Fuarı” ve Kasım ayında düzenlenen  “Malatya Uluslararası Film Festivali” ziyaretçilerin en çok tercih ettikleri festivallerdendir. Zamanlamanız doğru ise kesinlikle sizin de bu etkinliklerde yerinizi kapmanızı tavsiye ederiz.

Uluslararası Kayısı Festivali

  1. Leziz Yemekleri ile Tanışın

Kendine has kültürü ile ün yapan Malatya’da yöresel yemekler de bir hayli konuşulan detaylardandır. 70’in üzerinde farklı lezzetlerle yapılan köfteleri, çorbaları, yufka ekmeği, Hızır kömbesi ve kayısı ile yapılan tatlılar, bir hayli lezzetlidir. Yılın her mevsimi bulabileceğiniz kayısı dönerini yemeden dönmemenizi öneriyoruz.

Malatya Yöresel Yemekleri

Tarihi alanları, doğal güzellikleri, antik yerleri ve en önemlisi de kayısısı ile ünlü olan kentimiz Malatya’ya gitmek için Malatya Havalimanı’nı tercih edebilirsiniz. Türkiye’nin birçok yerinden direkt seferlerin yapıldığı Malatya’ya uçak bileti almak için biletbayi.com avantajlarından yararlanarak Malatya uçak bileti alabilirsiniz. Yakın mesafeden Kayısı Kenti ziyaret etmek isteyenler için de cazip fiyatların sunulduğu siteyi ziyaret ederek karşılaştırmalı olarak Malatya otobüs bileti rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.